reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Jaki zasiłek w związku z pracą w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Jaki zasiłek w związku z pracą w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

W przypadku, gdy przed urlopem macierzyńskim pracownica była zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy i wykonuje pracę w czasie dodatkowego urlopu, wysokość zasiłku macierzyńskiego powinna zostać zmniejszona odpowiednio do proporcji wymiaru czasu pracy podjętej w czasie urlopu dodatkowego do wymiaru czasu pracy wykonywanej przed urlopem macierzyńskim.

Zasada ta przedstawia się następująco:
• jeżeli pracownica przed urlopem macierzyńskim wykonywała pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a w czasie dodatkowego urlopu wykonuje pracę w wymiarze 1/4 etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy powinna ulec zmniejszeniu o ¼ (¼ : 1 = ¼),
• jeżeli pracownica przed urlopem macierzyńskim wykonywała pracę w połowie pełnego wymiaru czasu pracy, a w czasie dodatkowego urlopu wykonuje pracę w wymiarze ¼ etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy powinna ulec zmniejszeniu nie o ¼ lecz o połowę (¼ : ½ = ½ ),
• jeżeli pracownica przed urlopem macierzyńskim wykonywała pracę w połowie pełnego wymiaru czasu pracy, a w czasie dodatkowego urlopu wykonuje pracę w wymiarze ⅛ etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy powinna ulec zmniejszeniu nie o ⅛ lecz o ¼ (⅛ : ½ = ¼ ),
• jeżeli pracownica przed urlopem macierzyńskim wykonywała pracę w wymiaru ¾ etatu, a w czasie dodatkowego urlopu wykonuje pracę w wymiarze ½ etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy powinna ulec zmniejszeniu nie o ½ lecz o ⅔ (½ : ¾ = ⅔), itp. 

Polecamy: serwis Urlop na żądanie

Pracownica zatrudniona w połowie pełnego wymiaru czasu pracy, w dniu 1 października 2009 r. urodziła dziecko i z tego tytułu korzysta z urlopu i zasiłku macierzyńskiego od 1 października 2009 r. do 17 lutego 2010 r. (140 dni). Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego wyniosła 1.800 zł.
W dniu 1 lutego 2010 r. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. Złożyła także wniosek o zgodę na podjęcie w tym okresie pracy w wymiarze 1/4 etatu. Pracodawca udzielił pracownicy dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, tj. od 18 lutego do 3 marca 2010 r. (14 dni) oraz wyraził zgodę na podjęcie przez nią pracy (co oznacza, że pracodawca udzielił pracownicy dodatkowego urlopu macierzyńskiego na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy – 1/4 etatu).
Zasiłek macierzyński za okres od 18 lutego do 3 marca 2010 r. przysługuje pracownicy w wysokości zmniejszonej proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w czasie urlopu dodatkowego, tj. zmniejszonej o 1/2 (1/4 : 1/2 = 1/2). Za ten okres pracownica otrzyma zasiłek macierzyński w kwocie:

1.800 zł : 30 = 60 zł – jest to pełna dzienna kwota zasiłku macierzyńskiego,
60 zł x 0,5 = 30 zł,
60 zł – 30 zł = 30 zł,
30 zł x 14 = 420 zł.
Gdyby pracownica nie podjęła pracy w czasie dodatkowego urlopu, otrzymałaby zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w kwocie 840 zł (1.800 zł : 30 = 60 zł; 60 zł x 14 = 840 zł).

Źródło: www.zus.pl

Polecamy: serwis Urlop wypoczynkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy praca w trakcie urlopu macierzyńskiego wpływa na wysokość zasiłku?
Czy praca w trakcie urlopu macierzyńskiego wpływa na wysokość zasiłku?

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama