| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi po wręczeniu wypowiedzenia

Czy dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi po wręczeniu wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę 4 lutego 2011 r. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który obowiązuje pracownika, zacznie biec od 1 marca 2011 r. Czy już w lutym br. możemy udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Będą Państwo mogli w lutym br. udzielić pracownikowi 3 płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeżeli złoży on w tej sprawie pisemny wniosek, wskazując w nim dni, które chciałby wykorzystać.

UZASADNIENIE

Państwa pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługują 3 dni robocze na poszukiwanie nowej pracy (art. 37 Kodeksu pracy). Wolne dni powinny przypadać na dni, które są dla pracownika dniami pracy. Nie ma przeszkód, aby udzielić pracownikowi dni wolnych od razu po złożeniu wypowiedzenia. W wyroku z 28 czerwca 2005 r. (III PK 44/05, OSNP 2006/9 – 10/147) Sąd Najwyższy uznał, że zwrot „w okresie wypowiedzenia” należy rozumieć jako czas od dokonania wypowiedzenia (złożenia pracownikowi przez pracodawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu) do upływu okresu wypowiedzenia (rozwiązania umowy o pracę). Czym innym, zdaniem SN, jest długość okresów wypowiedzenia, a czym innym sposób ich obliczania. Ustawowy okres wypowiedzenia nie przesądza o rzeczywistym trwaniu okresu wypowiedzenia.

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi tylko w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Dotyczy to także wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 Kodeksu pracy), jeśli pracownik nie przyjmie propozycji nowej pracy lub płacy. Jeżeli wypowiedzenie złoży pracownik, to zwolnienie na poszukiwanie pracy nie przysługuje. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy zależy od długości okresu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługują 2 dni robocze, gdy wypowiedzenie wynosi 2 tygodnie bądź 1 miesiąc, a 3 dni robocze w przypadku wypowiedzenia trwającego 3 miesiące.

Jeżeli 3-miesięczny okres wypowiedzenia zostanie skrócony do 1 miesiąca w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, to pracownikowi będą przysługiwały także 3 dni robocze (art. 361 § 1 Kodeksu pracy). Pracownik wspólnie z pracodawcą powinien ustalić termin wykorzystania dni wolnych.

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują niezależnie od wymiaru czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »