Kategorie

Czy dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi po wręczeniu wypowiedzenia

Jadwiga Krukowska
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę 4 lutego 2011 r. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który obowiązuje pracownika, zacznie biec od 1 marca 2011 r. Czy już w lutym br. możemy udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Będą Państwo mogli w lutym br. udzielić pracownikowi 3 płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeżeli złoży on w tej sprawie pisemny wniosek, wskazując w nim dni, które chciałby wykorzystać.

UZASADNIENIE

Reklama

Państwa pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługują 3 dni robocze na poszukiwanie nowej pracy (art. 37 Kodeksu pracy). Wolne dni powinny przypadać na dni, które są dla pracownika dniami pracy. Nie ma przeszkód, aby udzielić pracownikowi dni wolnych od razu po złożeniu wypowiedzenia. W wyroku z 28 czerwca 2005 r. (III PK 44/05, OSNP 2006/9 – 10/147) Sąd Najwyższy uznał, że zwrot „w okresie wypowiedzenia” należy rozumieć jako czas od dokonania wypowiedzenia (złożenia pracownikowi przez pracodawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu) do upływu okresu wypowiedzenia (rozwiązania umowy o pracę). Czym innym, zdaniem SN, jest długość okresów wypowiedzenia, a czym innym sposób ich obliczania. Ustawowy okres wypowiedzenia nie przesądza o rzeczywistym trwaniu okresu wypowiedzenia.

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi tylko w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Dotyczy to także wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 Kodeksu pracy), jeśli pracownik nie przyjmie propozycji nowej pracy lub płacy. Jeżeli wypowiedzenie złoży pracownik, to zwolnienie na poszukiwanie pracy nie przysługuje. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy zależy od długości okresu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługują 2 dni robocze, gdy wypowiedzenie wynosi 2 tygodnie bądź 1 miesiąc, a 3 dni robocze w przypadku wypowiedzenia trwającego 3 miesiące.

Jeżeli 3-miesięczny okres wypowiedzenia zostanie skrócony do 1 miesiąca w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, to pracownikowi będą przysługiwały także 3 dni robocze (art. 361 § 1 Kodeksu pracy). Pracownik wspólnie z pracodawcą powinien ustalić termin wykorzystania dni wolnych.

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują niezależnie od wymiaru czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik.


Należy pamiętać, że zwolnienie na poszukiwanie pracy ma charakter celowy. Nie przysługuje ono, jeżeli pracownik wcześniej znajdzie pracę, chyba że musi załatwić jakieś formalności ściśle związane z nową pracą. Zwolnienie to może być udzielone łącznie przez kolejne 2 lub 3 dni bądź oddzielnie na poszczególne dni przypadające w różnych terminach.

PRZYKŁAD

Reklama

W czasie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę pracownik złożył dokumenty aplikacyjne w innym zakładzie. Wystąpił do kadr dotychczasowego zakładu pracy z pismem o udzielenie mu 2 dni wolnych na poszukanie pracy w związku z tym, że nowy pracodawca polecił pracownikowi przed zatrudnieniem wykonanie badań lekarskich. Dotychczasowy szef nie wyraził zgody na dni wolne. Pracownik nie zgłosił się do pracy w ostatnie 2 dni zatrudnienia. Pracodawca zwolnił go bez wypowiedzenia z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Sąd pracy, który rozpatrywał odwołanie pracownika od rozwiązania umowy, uznał postępowanie pracownika za prawidłowe i przyznał mu odszkodowanie. Pracownikowi przysługują bowiem dni wolne na poszukiwanie pracy również na załatwienie formalności związanych z przyjęciem do nowej pracy. Natomiast jeżeli pracodawca nie udziela dni wolnych na poszukiwanie pracy, to musi liczyć się z tym, że w ostatnich dniach okresu wypowiedzenia pracownik wykorzysta je bez jego zgody.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy powinno być wykorzystane przez pracownika w naturze. Jeżeli pracownik nie wykorzysta w okresie wypowiedzenia dni na poszukiwanie pracy, to nie należy mu się ekwiwalent pieniężny z tego tytułu. Pracownikowi nie będą przysługiwały dni wolne na poszukiwanie pracy, jeżeli zostanie on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Podstawa prawna

 • art. 361 § 1, art. 37, art. 42 § 1 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.