Kategorie

Czy dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi po wręczeniu wypowiedzenia

Jadwiga Krukowska
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę 4 lutego 2011 r. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który obowiązuje pracownika, zacznie biec od 1 marca 2011 r. Czy już w lutym br. możemy udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Będą Państwo mogli w lutym br. udzielić pracownikowi 3 płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeżeli złoży on w tej sprawie pisemny wniosek, wskazując w nim dni, które chciałby wykorzystać.

UZASADNIENIE

Państwa pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługują 3 dni robocze na poszukiwanie nowej pracy (art. 37 Kodeksu pracy). Wolne dni powinny przypadać na dni, które są dla pracownika dniami pracy. Nie ma przeszkód, aby udzielić pracownikowi dni wolnych od razu po złożeniu wypowiedzenia. W wyroku z 28 czerwca 2005 r. (III PK 44/05, OSNP 2006/9 – 10/147) Sąd Najwyższy uznał, że zwrot „w okresie wypowiedzenia” należy rozumieć jako czas od dokonania wypowiedzenia (złożenia pracownikowi przez pracodawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu) do upływu okresu wypowiedzenia (rozwiązania umowy o pracę). Czym innym, zdaniem SN, jest długość okresów wypowiedzenia, a czym innym sposób ich obliczania. Ustawowy okres wypowiedzenia nie przesądza o rzeczywistym trwaniu okresu wypowiedzenia.

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi tylko w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Dotyczy to także wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 Kodeksu pracy), jeśli pracownik nie przyjmie propozycji nowej pracy lub płacy. Jeżeli wypowiedzenie złoży pracownik, to zwolnienie na poszukiwanie pracy nie przysługuje. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy zależy od długości okresu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługują 2 dni robocze, gdy wypowiedzenie wynosi 2 tygodnie bądź 1 miesiąc, a 3 dni robocze w przypadku wypowiedzenia trwającego 3 miesiące.

Jeżeli 3-miesięczny okres wypowiedzenia zostanie skrócony do 1 miesiąca w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, to pracownikowi będą przysługiwały także 3 dni robocze (art. 361 § 1 Kodeksu pracy). Pracownik wspólnie z pracodawcą powinien ustalić termin wykorzystania dni wolnych.

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują niezależnie od wymiaru czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik.


Należy pamiętać, że zwolnienie na poszukiwanie pracy ma charakter celowy. Nie przysługuje ono, jeżeli pracownik wcześniej znajdzie pracę, chyba że musi załatwić jakieś formalności ściśle związane z nową pracą. Zwolnienie to może być udzielone łącznie przez kolejne 2 lub 3 dni bądź oddzielnie na poszczególne dni przypadające w różnych terminach.

PRZYKŁAD

W czasie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę pracownik złożył dokumenty aplikacyjne w innym zakładzie. Wystąpił do kadr dotychczasowego zakładu pracy z pismem o udzielenie mu 2 dni wolnych na poszukanie pracy w związku z tym, że nowy pracodawca polecił pracownikowi przed zatrudnieniem wykonanie badań lekarskich. Dotychczasowy szef nie wyraził zgody na dni wolne. Pracownik nie zgłosił się do pracy w ostatnie 2 dni zatrudnienia. Pracodawca zwolnił go bez wypowiedzenia z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Sąd pracy, który rozpatrywał odwołanie pracownika od rozwiązania umowy, uznał postępowanie pracownika za prawidłowe i przyznał mu odszkodowanie. Pracownikowi przysługują bowiem dni wolne na poszukiwanie pracy również na załatwienie formalności związanych z przyjęciem do nowej pracy. Natomiast jeżeli pracodawca nie udziela dni wolnych na poszukiwanie pracy, to musi liczyć się z tym, że w ostatnich dniach okresu wypowiedzenia pracownik wykorzysta je bez jego zgody.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy powinno być wykorzystane przez pracownika w naturze. Jeżeli pracownik nie wykorzysta w okresie wypowiedzenia dni na poszukiwanie pracy, to nie należy mu się ekwiwalent pieniężny z tego tytułu. Pracownikowi nie będą przysługiwały dni wolne na poszukiwanie pracy, jeżeli zostanie on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Podstawa prawna

 • art. 361 § 1, art. 37, art. 42 § 1 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.