Jakie są zasady pobierania zasiłku macierzyńskiego w przypadku zgonu dziecka?
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:
• 20 tygodni (140 dni) w przypadku urodzenia jednego dziecka w trakcie jednego porodu,
• 31 tygodni (217 dni) w przypadku urodzenia dwojga dzieci w trakcie jednego porodu,
• 33 tygodni (231 dni) w przypadku urodzenia trojga dzieci w trakcie jednego porodu,
• 35 tygodni (245 dni) w przypadku urodzenia czworga dzieci w trakcie jednego porodu,
• 37 tygodni (259 dni) w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci w trakcie jednego porodu.
REKLAMA
Polecamy: serwis Przerwanie urlopu
W razie urodzenia dziecka martwego lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej w wymiarze 8 tygodni (56 dni) po porodzie, nie krócej jednak niż przez 7 dni od dnia zgonu dziecka.
Ubezpieczona wykonująca umowę-zlecenie, podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, w dniu 26 czerwca urodziła jedno dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje jej przez okres od 26 czerwca do 12 listopada (140 dni). W dniu 18 sierpnia jej dziecko zmarło. Zgon dziecka nastąpił przed upływem 8 tygodni życia. Do dnia zgonu dziecka ubezpieczona otrzymała zasiłek macierzyński za 54 dni. Ubezpieczona ma prawo do zasiłku macierzyńskiego jeszcze przez okres 7 dni od następnego dnia po zgodnie dziecka, tj. do 25 sierpnia.
Ubezpieczonej, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, a jedno lub więcej dzieci było martwo urodzone lub zmarło w okresie pierwszych 8 tygodni życia, zasiłek macierzyński przysługuje przez okres odpowiedni do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
Pracownica w dniu 2 marca urodziła trojaczki. Ma z tego tytułu prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 33 tygodni (231 dni), tj. od 2 marca do 18 października. W dniu 8 marca jedno z dzieci zmarło. W związku z tym, przysługujący pracownicy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego ulega skróceniu do okresu przewidzianego w razie urodzenia bliźniąt, a więc do 31 tygodni (217 dni). Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy przez okres od 2 marca do 4 października.
W razie zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia ubezpieczona zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
W przypadku, gdy ubezpieczona rodzi więcej niż jedno dziecko, a jedno dziecko (lub więcej dzieci) umiera po upływie 8 tygodni życia, zasiłek macierzyński przysługuje jej przez okres odpowiedni do liczby dzieci pozostałych przy życiu. Ubezpieczona zachowuje w takim przypadku prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia okresu wynikającego z wymiaru wynikającego z liczby dzieci pozostałych przy życiu, określonego w Kodeksie pracy.
Źródło: www.zus.pl
Polecamy: serwis Urlop wychowawczy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat