| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy przewodniczący związku zawodowego może być zwolniony od pracy do wykonywania doraźnych czynności związkowych według z góry ustalonego harmonogramu

Czy przewodniczący związku zawodowego może być zwolniony od pracy do wykonywania doraźnych czynności związkowych według z góry ustalonego harmonogramu

W naszej firmie powstał związek zawodowy, który liczy 12 osób. Od przewodniczącego związku otrzymaliśmy pismo, w którym zwraca się z prośbą o oddelegowanie go w każdy poniedziałek tygodnia do wykonywania doraźnych czynności związkowych. Czy musimy zgodzić się na prośbę przewodniczącego?

Nie są Państwo zobowiązani do zwalniania przewodniczącego od pracy zawodowej co tydzień do wykonywania tzw. doraźnych czynności związkowych. Doraźna czynność związkowa ma charakter jednorazowy, niecierpiący zwłoki, raczej przypadkowy, wyjątkowy lub okolicznościowy. Nie jest to zatem czynność z góry zaplanowana według konkretnego, stałego harmonogramu.

UZASADNIENIE

Ustalenie przez przewodniczącego działającego w Państwa firmie stałego wymiaru i rozkładu zwolnienia od pracy na czas potrzebny do wykonywania czynności wynikających z jego funkcji związkowej jest sprzeczne z doraźnym charakterem czynności, na które przysługuje to zwolnienie. Nie ma definicji czynności doraźnej w przepisach ustawy o związkach zawodowych. Przyjmuje się jednak, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy do wykonywania doraźnej czynności związkowej ma dotyczyć czynności o charakterze incydentalnym albo jednorazowym. Cotygodniowa nieobecność pracownika w pracy z powodu prac związkowych ma charakter cykliczny. Nie da się więc jej zakwalifikować jako doraźnej czynności. Na pytanie, kto ma decydować o tym, jaka czynność zostanie uznana jako doraźna, Sąd Najwyższy w wyroku z 6 czerwca 2001 r. (I PKN 460/00, OSNP – wkł. 2002/9/8) stwierdził, że „indywidualne zwolnienie od obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia dla załatwienia doraźnych spraw związanych z pełnioną funkcją związkową na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych nie zależy od uznania pracodawcy, ale od istnienia obiektywnych przesłanek określonych w tym przepisie”.

PRZYKŁAD

Kierownik zakładu poinformował związek zawodowy, że jego członkowie mogą korzystać z instytucji oddelegowania do doraźnej czynności związkowej dwa razy w miesiącu po 4 godziny z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Częstsze zwolnienia nie mogą mieć miejsca, ponieważ dezorganizują pracę. Postępowanie kierownika należy uznać za niezgodne z przepisami.

Przykładami doraźnej czynności związkowej mogą być m.in. takie obowiązki wynikające z funkcji związkowej, jak: referendum przedstrajkowe, udział w rozprawie sądowej w charakterze pełnomocnika pracownika, udział w naradzie lub szkoleniu związkowym wyższej instancji, udział w posiedzeniu komisji pojednawczej, uczestniczenie w negocjacjach z pracodawcą dotyczących zmian wewnątrzzakładowych aktów prawnych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK