| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Pracownik - rodzic > Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego? (art. 180)

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego? (art. 180)

Urlop macierzyński ustanowiony został w celu zapewnienia matce dziecka powrotu do sprawności psychofizycznej po przebytym porodzie oraz oczywiście w celu umożliwienia matce osobistej opieki nad dzieckiem w jego pierwszych dniach życia.

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie pozostającej w zatrudnieniu. Urlop ten musi być co do zasady wykorzystany bez przerw. urlop macierzyński przysługuje kobiecie pozostającej w zatrudnieniu. Urlop ten musi być wykorzystany bez przerw.

Zatem zgodnie z przepisem, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2) 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
3) 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
4) 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
5) 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Porównaj: Dla kogo urlop ojcowski

Minimum dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Warto zaznaczyć, że ustawodawca użył słowa „mogą” co oznacza, że nie jest to dla pracownicy żaden obowiązek. Decyzja o wykorzystaniu części urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu należy wyłącznie do pracownicy. Pracodawca w żadnym wypadku nie może samodzielnie wysłać pracownicy na urlop macierzyński przed porodem bez jej wniosku. W przypadku wykorzystania części urlopu przed porodem, po porodzie przysługuje pracownicy pozostała część urlopu macierzyńskiego, aż do wykorzystania przysługującego jej w danym przypadku okresu.

Pracownica ma prawo do zrezygnowania z części urlopu macierzyńskiego. Z prawa tego skorzystać jednak może po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego i tylko na rzecz ojca-pracownika.

Aby zrezygnować z części urlopu pracownica musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek najpóźniej na 7 dni przed dniem przystąpienia do pracy. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Podkreślić też należy, że prawo do skorzystania z części urlopu macierzyńskiego przysługuje wyłącznie ojcu-pracownikowi.

Polecamy serwis: Urlopy

Z urlopu macierzyńskiego nie może skorzystać ojciec dziecka posiadający inny tytuł ubezpieczenia, na przykład prowadzący działalność gospodarczą. Nie może też z niego skorzystać ojciec dziecka mający zawieszoną władzę rodzicielską, a także ten, który faktycznie dziecka nie wychowuje.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »