Obowiązki informacyjne przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę
27 gru 2010
Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę ma skutek tylko dla stosunków pracy istniejących w chwili przejścia. Nie obejmuje więc tych pracowników, z którymi stosunki pracy zostały wcześniej rozwiązane lub wygasły.
Jakie są obowiązki pracodawcy, gdy pracownicy narażeni są na hałas?
24 gru 2010
W trakcie kontroli zakładu produkcyjnego inspektor pracy stwierdził, że pracodawca nie wypełnia swoich obowiązków wynikających z istniejącego na stanowiskach pracy zagrożenia hałasem. Jakie obowiązki obciążają pracodawcę w tym zakresie?
Jakie są skutki zaniechania konsultacji związkowej przy zwolnieniach grupowych
24 gru 2010
Naruszenie obowiązku konsultacji związkowej zwolnień grupowych powoduje wadliwość wypowiedzeń umów o pracę z tego tytułu. W efekcie pracodawca może być zobowiązany co najmniej do zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2010 r., II PK 32/10).
Ochrona pracowników w czasie zimy
23 gru 2010
Kodeks pracy nie określa wprost, jakie szczególne warunki pracy należy zapewnić pracownikom w okresie zimy. Z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy wynika jednak, że ochrona przed chłodem, opadami atmosferycznymi czy zawiejami należy do obowiązków pracodawcy, a zasady tej ochrony zależą od tego, gdzie i jakiego rodzaju pracę wykonują osoby przez niego zatrudnione. W niektórych przypadkach wystarczy tylko zapewnić odpowiednie ogrzewanie, w innych specjalną odzież, a niekiedy trzeba przerwać pracę.
Roczny limit godzin nadliczbowych
23 gru 2010
Tylko w prawie polskim godzinami nadliczbowymi nie są godziny pracy wykonywanej przez pracownika niepełnoetatowego ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, ale nieprzekraczające norm wskazanych w Kodeksie pracy.
Jakiej dokumentacji należy wymagać przy zakupie nowych maszyn?
22 gru 2010
Jako właściciel i pracodawca niewielkiego zakładu pracy zamierzam kupić kilka maszyn do swojej firmy. Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie maszyn?
Prezenty świąteczne dla pracowników z zfśs
22 gru 2010
Obdarowywanie prezentami świątecznymi wszystkich pracowników godzi w sens tworzenia zfśs. Jego kluczowe kryterium – socjalne nie jest przestrzegane, gdy pracodawca finansuje prezenty bez względu na sytuację finansową pracowników.
Ograniczenie karania pracodawców - nowelizacja ustawy o PIP
21 gru 2010
Pracodawcy RP popierają projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, ograniczający nadmierne karanie pracodawców. Projekt zakłada szereg zmian dotyczących trybu prowadzenia kontroli i uprawnień dla inspektora PIP.
Zakończenie i wyniki kontroli ZUS
21 gru 2010
Postępowanie kontrolne, wszczęte w dniu dostarczenia płatnikowi upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, kończy się doręczeniem mu (bądź wysłaniem drogą pocztową) protokołu kontroli. Protokół zawiera wszystkie ustalenia dokonane w toku kontroli. Płatnik nie ma możliwości odwołania się od ustaleń protokołu do wyższej instancji – może jedynie wnieść do niego zastrzeżenia, jednak do zastrzeżeń tych odniesie się wyłącznie inspektor przeprowadzający postępowanie. Drogę do podważenia ustaleń kontroli daje dopiero decyzja ZUS, która kończy postępowanie przed organem rentowym i od której przysługuje płatnikowi odwołanie do sądu.
Długi okres rozliczeniowy - korzyści dla pracodawcy
21 gru 2010
Najważniejszą korzyścią z wprowadzenia długiego okresu rozliczeniowego
jest możliwość bardziej elastycznego planowania czasu pracy.
Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?
20 gru 2010
W firmie zatrudniono 3 przedstawicieli handlowych, których praca polega na zbieraniu zamówień od sklepów detalicznych i sieci handlowych oraz ocenie ekspozycji sprzedanych towarów. Przedstawiciel pomaga też obsłudze sklepu w prezentowaniu towarów, zgodnie ze standardami firmowymi, poprzez pokazowe układanie towaru na półkach. Żaden z przedstawicieli zatrudnionych w firmie nie uległ wypadkowi przy pracy. Jakie zatem zagrożenia wypadkowe należy uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego?
Wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika
20 gru 2010
Koniec roku kalendarzowego to czas, kiedy pracodawca powinien podliczyć swoim pracownikom dni niewykorzystanego przez nich urlopu wypoczynkowego za dany rok oraz polecić rozpoczęcie jego wykorzystywania najpóźniej do końca marca następnego roku.
Po raz ostatni pracownicy dostaną dzień wolny za święto w sobotę
20 gru 2010
Po raz ostatni za święto przypadające w sobotę pracownicy dostaną dodatkowy dzień wolny. Chodzi o 25 grudnia 2010 roku, czyli pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę. Od 2011 r. takie uprawnienie zniknie w zamian za wolne w święto Trzech Króli.
Na co musi zwrócić uwagę pracodawca, podpisując umowę z firmą szkoleniową?
17 gru 2010
Prowadzę niewielką firmę i samodzielnie wykonuję zadania służby bhp. Chciałbym zlecić przeszkolenie moich pracowników w zakresie bhp firmie zewnętrznej. Jakiej dokumentacji powinienem wymagać od takiej firmy i na co muszę zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?
Kiedy można wprowadzić system skróconego tygodnia pracy
17 gru 2010
Dodatkowe obowiązki nie muszą oznaczać dla pracownika potrzeby rezygnacji z pełnego etatu. Może on wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zastosowanie skróconego tygodnia pracy.
Zasady uwzględniania w podstawie zasiłku świadczeń za okres przestoju w firmie
16 gru 2010
Przepisy ustawy antykryzysowej przewidują wypłatę świadczeń przestojowych oraz świadczeń kompensacyjnych dla pracowników firm, które ze względu na trudności finansowe, spowodowane kryzysem, wprowadziły przestój ekonomiczny bądź zmniejszyły wymiar czasu pracy zatrudnionych. Uwzględnienie tych świadczeń przy ustalaniu podstawy zasiłku chorobowego będzie zależało od ich rodzaju.
Czy właściciel firmy musi tworzyć palarnie na terenie zakładu pracy?
16 gru 2010
W życie weszła ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Czy na jej podstawie właściciele firm zwolnieni są z obowiązku tworzenia palarni?
O czym pracodawca musi informować pracowników
16 gru 2010
Na pracodawcy ciąży wiele różnego typu obowiązków informacyjnych wobec pracowników. Ich cechą wspólną jest to, że uchybienia popełnione przez pracodawcę przy ich wykonaniu mogą spowodować negatywne konsekwencje nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy z odpowiedzialnością odszkodowawczą włącznie.
Zleceniobiorcy - zasady opłacania składek na Fundusz Pracy
15 gru 2010
Konieczność opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby zatrudnione na umowę zlecenie zależy od wielu czynników – obowiązku podlegania przez nie ubezpieczeniom społecznym, wysokości przychodu uzyskiwanego z tytułu zlecenia czy wieku zleceniobiorcy. Składkę na Fundusz opłaca się w tych samych terminach, co składki na ubezpieczenia społeczne – a zatem zleceniodawcy ze sfery budżetowej przekazują składki do ZUS do 5., a pozostali płatnicy do 15. dnia każdego miesiąca.
Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu
15 gru 2010
W lipcu 2010 r. przekazaliśmy do ZUS wniosek o emeryturę dla naszego pracownika wraz z niezbędną dokumentacją. Po przyznaniu świadczenia pracownik ten nieprzerwanie był u nas zatrudniony. Rozwiązaliśmy z nim stosunek pracy 30 listopada br. Czy emerytura pracownika zostanie przeliczona, jeśli niedługo po rozwiązaniu z nim umowy przekażemy do ZUS zaświadczenie potwierdzające okres jego zatrudnienia od 1 lipca do 30 listopada 2010 r.?
Obowiązek przestrzegania bhp przy odśnieżaniu dachów
15 gru 2010
Pracodawca organizujący prace przy odśnieżaniu dachów powinien przestrzegać przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ręczne prace transportowe – ryzyko zawodowe
14 gru 2010
Przeciwdziałanie niebezpiecznym dla zdrowia zjawiskom, polegające na eliminowaniu lub zmniejszaniu uciążliwości i czynników ryzyka związanych z ręcznym przemieszczaniem ładunków, jest jednym z najistotniejszych obowiązków pracodawców. Dlatego warto wiedzieć, jak w odpowiedni sposób zorganizować pracę, w jaki niezbędny sprzęt pomocniczy oraz środki ochrony indywidualnej należy wyposażyć pracowników.
Likwidacja podmiotów sektora finansów publicznych a obowiązki w zakresie prawa pracy
14 gru 2010
31 grudnia 2010 r. ulega zakończeniu likwidacja wielu państwowych, gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek organizacyjnych, co bezpośrednio będzie miało wpływ na stosunki pracy zatrudnionych tam pracowników.
Boże Narodzenie - dzień wolny za 25 grudnia 2010 roku
13 gru 2010
Przepisy dotyczące oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę zmienią się od 1 stycznia 2011 r. Może jednak dojść do sytuacji, że w przyszłym roku pracodawca odda dzień wolny za dzień Bożego Narodzenia przypadający w sobotę, 25 grudnia 2010 r.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
13 gru 2010
ZUS zaprasza pracodawców oraz płatników składek na bezpłatne szkolenia. Szkolenia dotyczą tematyki błędów w dokumentach rozliczeniowych i płatniczych a także organizacji i metodyki szkolenia w zakresie bhp.
Wypadki przy pracy - nowy wzór statystycznej karty wypadku
10 gru 2010
Od 7 grudnia br. obowiązuje nowy wzór statystycznej karty wypadku przy pracy "Z-KW Statystyczna Karta Wypadku".
Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu
10 gru 2010
Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu?
Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego
10 gru 2010
Możliwość dofinansowania z funduszu socjalnego imprez zbiorowych dla pracowników – np. wyjazdów integracyjnych – nie budzi już poważnych wątpliwości. Problemem jest natomiast to, czy wszystkim osobom uprawnionym należy przyznać świadczenia w jednakowej wysokości. W najnowszym orzecznictwie pojawia się pogląd, że wszelkie zbiorowe spotkania mogą być finansowane ze środków funduszu i nie trzeba różnicować sytuacji materialnej uczestniczących w nich osób.
Jak przygotować plan urlopów
10 gru 2010
Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).
Przebieg czynności kontrolnych - uprawnienia inspektora kontroli ZUS
09 gru 2010
Prowadząc postępowanie, inspektor kontroli ZUS dysponuje szerokim, zakresem uprawnień. Sprawdzając prawidłowość rozliczeń płatnika, może badać całą związaną z zakresem kontroli dokumentację finansową, księgową, płacową, osobową. Ma również prawo przesłuchiwać płatnika oraz świadków, a jeżeli przedsiębiorca zalega w płatnościach z tytułu składek – dokonywać oględzin składników majątku dla potrzeb postępowania egzekucyjnego.
Co przede wszystkim kontroluje inspektor pracy
09 gru 2010
Pracownik może poinformować Państwową Inspekcję Pracy (PIP) o łamaniu przepisów prawa pracy w zakładzie, w którym pracuje, a inspekcja na tej podstawie przeprowadzić kontrolę u pracodawcy. PIP najczęściej bada terminowość wypłat wynagrodzeń, zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalność zatrudnienia. W razie stwierdzenia nieprawidłowości pracodawca może być ukarany mandatem. Inspektor może też skierować sprawę do sądu i wystąpić przed nim w imieniu pracownika, nawet bez jego wiedzy.
Obowiązek zatrudnienia pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych
09 gru 2010
Pracownik zwolniony w ramach zwolnień grupowych ma prawo ubiegać się o ponowne zatrudnienie. Pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić takiego pracownika, jeśli przyjął
do pracy osoby w grupie zawodowej, do której należeli zwolnieni.
Inspektor PIP w zakładzie pracy – prawa i obowiązki pracodawcy
08 gru 2010
Pracodawca w trakcie kontroli PIP ma obowiązek stosować się do wszystkich poleceń inspektora przeprowadzającego kontrolę w jego firmie. Wyjątkiem jest możliwość podważenia treści protokołu pokontrolnego.
Soczewki kontaktowe w całości sfinansowane przez pracodawcę na podstawie przepisów bhp są zwolnione z podatku – indywidualne stanowisko fiskusa
08 gru 2010
Wartość soczewek kontaktowych korygujących wzrok jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli wyniki badań pracownika wykażą konieczność ich stosowania przy obsłudze monitora ekranowego i będzie to świadczenie w całości sfinansowane przez pracodawcę – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2010 r. (nr IPPB2/415-599/10-4/MK1). Jednak zwolnieniem nie jest objęty zwrot kosztów zakupu soczewek na podstawie faktury wystawionej na pracownika.
Jak rozliczać koszty używania prywatnego samochodu do celów służbowych
08 gru 2010
Pracodawca może zwrócić pracownikowi poniesione koszty używania własnego samochodu osobowego do celów służbowych. Zwrot tych kosztów w formie ryczałtu lub kilometrówki jest zwolniony ze składek ZUS.
Staż pracy a praca w gospodarstwie rolnym
07 gru 2010
Jeden z moich pracowników przyniósł ostatnio zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Dodam, że w naszej firmie nie obowiązuje regulamin wynagradzania, a pracownicy otrzymują stałą stawkę miesięczną, nie wypłacamy żadnych dodatków. Czy muszę zaliczyć okres pracy w tym gospodarstwie do jego okresu pracy?
Potrącenie alimentów z wynagrodzenia
07 gru 2010
Alimenty są szczególnym rodzajem świadczeń, które mają dostarczać
środków utrzymania. Zostały zaliczone przez ustawodawcę do roszczeń,
którym sąd z urzędu nadaje rygor natychmiastowej wykonalności już na
etapie wydania wyroku. Prawo pracy szczegółowo reguluje zasady
dokonywania potrąceń z wynagrodzenia, ich wysokość oraz kolejność.
Kodeks pracy zawiera zamkniętą listę potrąceń, których pracodawca może
dokonywać bez zgody pracownika.
Zapomogi z funduszu socjalnego
06 gru 2010
Jestem członkiem komisji socjalnej w Zakładach Remontowo-Budowlanych w K. Chciałabym się dowiedzieć, czy zapomogi udzielane z funduszu związków zawodowych są łączone z limitem 380 zł, które są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Jak zgodnie z prawem wynagradzać pracowników za dodatkową pracę
06 gru 2010
Praca wykraczająca poza obowiązujący pracownika wymiar powinna być wynagradzana z uwzględnieniem dodatkowych składników podwyższających miesięczną pensję. Dotyczy to również pracy w innej jednostce należącej do tego samego pracodawcy.
Dodatki do wynagrodzenia
03 gru 2010
Dodatki do wynagrodzenia mogą być obligatoryjne i fakultatywne. Prawo do pierwszych z nich przyznają przepisy prawa pracy, drugie – mogą być określone w przepisach wewnętrznych.
Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym
02 gru 2010
Pracownik pracuje w systemie równoważnym i ma zaplanowaną pracę na 12 godzin. Okazuje się jednak, że w danym dniu musi ją wykonywać przez 14 godzin. Czy za te 2 nadgodziny możemy udzielić pracownikowi wolnego na jego wniosek? A jeżeli tak, to czy będziemy musieli zapłacić mu za ten czas wynagrodzenie?
Jak przeprowadzić konsultację związkową wypowiedzenia umowy o pracę
02 gru 2010
Pracodawca przy wypowiadaniu umów o pracę pracownikom musi pamiętać o poinformowaniu związku zawodowego o tym zamiarze, a następnie powinien złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy danemu pracownikowi.
Urlop dla niepełnosprawnego pracownika
01 gru 2010
Pracownik zatrudniony w naszej firmie na 1/2 etatu na początku października dostarczył orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie to zostało wydane 31 sierpnia 2010 r. Kiedy ten pracownik nabędzie prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Czy w związku z tym, że jest zatrudniony na część etatu, wymiar tego urlopu powinien zostać proporcjonalnie obniżony?
Jakie ograniczenia wynikają z zatrudniania pracownic w ciąży
01 gru 2010
Pracownic w ciąży nie można zatrudnić m.in. w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz przy pracach wzbronionych kobietom w ciąży. Ograniczenia te często dezorganizują pracodawcom pracę.
Akta osobowe - notatki pracodawcy na temat pracownika
30 lis 2010
W aktach osobowych pracownika może być przechowywana tylko i wyłącznie dokumentacja określona przepisami prawa pracy. Dlatego pracownik może domagać się od pracodawcy usunięcia z akt osobowych notatek służbowych na swój temat.
Czy trzeba opłacać składki od przychodów z umowy licencyjnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą
30 lis 2010
W lipcu 2010 r. zawarliśmy z osobą niezatrudnioną w firmie umowę licencyjną. Przedmiotem umowy jest korzystanie z oprogramowania stworzonego przez tę osobę. Za korzystanie z programu płacimy co miesiąc opłatę licencyjną w wysokości 800 zł. Od grudnia br. chcemy zatrudnić twórcę oprogramowania na stanowisku programisty. Czy z tytułu umowy licencyjnej, która została zawarta na czas nieokreślony, należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?
Wynagrodzenie za czas przestoju
30 lis 2010
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w razie przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi. Jednakże wynagrodzenie to przysługuje tylko wtedy, gdy jego praca jest od takich warunków uzależniona i pod warunkiem że przepisy prawa pracy tak stanowią.
Czy pracodawca może wymagać informacji o stanie cywilnym w CV
29 lis 2010
Pracodawcy nie wymagają od kandydatów do pracy podawania w CV informacji na temat stanu cywilnego. Co więcej – firmy nie mają prawa domagać się takich informacji i podejmować na ich podstawie decyzji o zatrudnieniu. Mimo to 40 proc. CV, którymi dysponuje portal praca.pl, zawiera informacje na temat stanu cywilnego. Kandydaci rubrykę tę wypełniają dobrowolnie.
Stosunek pracy pracownika - radnego
29 lis 2010
Stosunek pracy pracownika, który uzyskał mandat radnego podlega szczególnej ochronie. Zgodę na rozwiązanie z nim umowy o pracę musi wyrazić rada gminy.
Czy pracownikowi bez koniecznych uprawnień, który uległ wypadkowi, będą przysługiwały świadczenia związane z wypadkiem?
26 lis 2010
Pracownik supermarketu, niemający uprawnień ani upoważnienia pracodawcy do obsługi wózka widłowego, pod nieobecność kierownika użył wózka do zdjęcia towaru z regału. Podczas tej czynności doszło do wypadku na skutek niedostatecznej umiejętności obsługi wózka przez pracownika. Czy w takiej sytuacji pracownik będzie miał prawo do świadczeń?