Po raz ostatni pracownicy dostaną dzień wolny za święto w sobotę
REKLAMA
Prawo do dnia wolnego za święto przypadające w sobotę wynika z art. 130 kodeksu pracy, w treści obowiązującej do 31 grudnia 2010 r. Przepis ten dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania czy umowy spółdzielczej. Nie obejmuje natomiast np. zleceniobiorców.
REKLAMA
Boże Narodzenie - dzień wolny za 25 grudnia 2010 roku >>
Dodatkowy dzień wolny powinien być udzielony pracownikowi w innym terminie, ale w przyjętym w danej firmie tzw. okresie rozliczeniowym. Okres ten może być np. miesięczny lub kwartalny. Zwykle dodatkowy dzień wolny udzielany jest jeszcze w tym samym miesiącu, a jeżeli świąteczna sobota dotyczy Bożego Narodzenia - w Wigilię lub Sylwestra.
Ostateczna decyzja o tym, czy wszyscy pracownicy dostaną wolne np. w Wigilię, a więc jeszcze przed świąteczną sobotą, zależy jednak od pracodawcy, gdyż to on odpowiada za organizację pracy w zakładzie.
Święto Trzech Króli - informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej >>
Pracownik może zaproponować, którego dnia chciałby odebrać wolne za 25 grudnia, ale nie może tego żądać. Jeśli propozycja pracownika nie odpowiada pracodawcy, może on wskazać pracownikowi inny termin wolnego, mieszczący się w okresie rozliczeniowym, np. miesięcznym, jeżeli taki obowiązuje w danej firmie.
Od 2011 r. nie będzie już dni wolnych za święta przypadające w soboty. 1 stycznia wchodzą bowiem w życie zmiany prawa pracy, który ustanawiają dniem wolnym od pracy 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli. Jednocześnie zlikwidowane zostanie prawo do odbierania wolnego za święta przypadające w sobotę.
Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw >>
W 2011 r. pracownicy nic na tym nie stracą, gdyż w sobotę przypada tylko jedno święto - Nowy Rok.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat