reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak liczyć pierwszy rok pracy, w czasie którego można wypłacać pracownikom 80% minimalnego wynagrodzenia

Jak liczyć pierwszy rok pracy, w czasie którego można wypłacać pracownikom 80% minimalnego wynagrodzenia

Zdaniem Departamentu Prawnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przy obliczaniu pierwszego roku pracy, w czasie którego pracodawca może wypłacać pracownikowi 80% minimalnego wynagrodzenia, za rok uznajemy 365 dni. W tym przypadku stosujemy bowiem przepisy Kodeksu cywilnego.

Przepisy prawa pracy nie określają, w jaki sposób obliczać pierwszy rok pracy, w czasie którego pracodawca może wypłacać tylko 80% minimalnego wynagrodzenia. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku, gdy dochodzi do przerwania zatrudnienia i pracownik osiąga rok pracy pracując u kilku pracodawców.

W związku z tymi wątpliwościami wystąpiliśmy z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Poniżej przedstawiamy odpowiedź resortu pracy przesłaną naszej redakcji 17 listopada 2010 r.

Stanowisko MPiPS w sprawie ustalania pierwszego roku pracy na potrzeby minimalnego wynagrodzenia

W związku z pytaniem z 3 listopada br. dotyczącym ustalenia okresu pierwszego roku pracy w kontekście minimalnego wynagrodzenia za pracę, Departament Prawa Pracy MPiPS przekazuje następujące stanowisko.

Przepisy art. 6 ust. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) umożliwiają ustalenie przez pracodawcę wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy w wysokości niższej od obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, lecz nie niższej niż 80% tego wynagrodzenia. W ust. 3 tego artykułu zdefiniowano okres pierwszego roku pracy jako sumę wszystkich okresów, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie zawiera przepisu określającego sposób liczenia tego okresu rocznego. W takim przypadku może mieć zastosowanie – zdaniem Departamentu – odpowiednio art. 114 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu, jeżeli termin oznaczony jest w latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, rok liczy się za 365 dni.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama