| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak liczyć pierwszy rok pracy, w czasie którego można wypłacać pracownikom 80% minimalnego wynagrodzenia

Jak liczyć pierwszy rok pracy, w czasie którego można wypłacać pracownikom 80% minimalnego wynagrodzenia

Zdaniem Departamentu Prawnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przy obliczaniu pierwszego roku pracy, w czasie którego pracodawca może wypłacać pracownikowi 80% minimalnego wynagrodzenia, za rok uznajemy 365 dni. W tym przypadku stosujemy bowiem przepisy Kodeksu cywilnego.

Przepisy prawa pracy nie określają, w jaki sposób obliczać pierwszy rok pracy, w czasie którego pracodawca może wypłacać tylko 80% minimalnego wynagrodzenia. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku, gdy dochodzi do przerwania zatrudnienia i pracownik osiąga rok pracy pracując u kilku pracodawców.

W związku z tymi wątpliwościami wystąpiliśmy z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Poniżej przedstawiamy odpowiedź resortu pracy przesłaną naszej redakcji 17 listopada 2010 r.

Stanowisko MPiPS w sprawie ustalania pierwszego roku pracy na potrzeby minimalnego wynagrodzenia

W związku z pytaniem z 3 listopada br. dotyczącym ustalenia okresu pierwszego roku pracy w kontekście minimalnego wynagrodzenia za pracę, Departament Prawa Pracy MPiPS przekazuje następujące stanowisko.

Przepisy art. 6 ust. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) umożliwiają ustalenie przez pracodawcę wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy w wysokości niższej od obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, lecz nie niższej niż 80% tego wynagrodzenia. W ust. 3 tego artykułu zdefiniowano okres pierwszego roku pracy jako sumę wszystkich okresów, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie zawiera przepisu określającego sposób liczenia tego okresu rocznego. W takim przypadku może mieć zastosowanie – zdaniem Departamentu – odpowiednio art. 114 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu, jeżeli termin oznaczony jest w latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, rok liczy się za 365 dni.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »