REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty świąteczne dla pracowników z zfśs

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

REKLAMA

Obdarowywanie prezentami świątecznymi wszystkich pracowników godzi w sens tworzenia zfśs. Jego kluczowe kryterium – socjalne nie jest przestrzegane, gdy pracodawca finansuje prezenty bez względu na sytuację finansową pracowników.

Okres zbliżających się świąt to czas bardziej intensywnego wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wiele firm decyduje się w tym okresie na przygotowanie pracownikom prezentów świątecznych, np. paczek żywnościowych, talonów lub pomocy finansowej (w praktyce nazywanej „karpiówką”).

Autopromocja

Działalność socjalna pracodawcy zdefiniowana w ustawie o zfśs obejmuje m.in. udzielanie osobom uprawnionym do korzystania z funduszu pomocy materialnej: rzeczowej lub finansowej. A zatem przepisy prawa nie zabraniają wsparcia materialnego pracowników. Jednak, aby nie popaść w konflikt z prawem, trzeba pamiętać o kilku zasadach rozdziału środków z funduszu.

Kupony podarunkowe jednym z najpopularniejszych świadczeń finansowanych z zfśs >>

Przede wszystkim należy zapewnić, aby prezenty (czyli rzeczowa forma wsparcia pracowników) przyznawane były według kryterium socjalnego oraz aby odpowiednie zapisy o takiej formie pomocy przewidziane były w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Natomiast z punktu widzenia podatkowego ważna jest również wysokość kwoty przeznaczonej na pomoc rzeczową na jednego pracownika w roku podatkowym.

Zapisy w regulaminie zfśs

Prezent przyznany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (paczka, talon) to nic innego jak pomoc rzeczowa przyznawana ze środków tego funduszu. Pomoc rzeczowa może być realizowana z funduszu socjalnego, jednak pod warunkiem że w regulaminie zakładowym zostaną zawarte odpowiednie zapisy dające pracownikom możliwość ubiegania się o taką pomoc. Zanim pracodawca zdecyduje się na przekazanie pracownikom prezentów, powinien sprawdzić, czy obowiązujący u niego regulamin zfśs w ogóle przewiduje możliwość wsparcia rzeczowego pracowników, byłych pracowników, a także dzieci pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Przyznawane świadczenia nie powinny mieć charakteru ściśle okolicznościowego, ponieważ celem funduszu socjalnego jest wsparcie osób o najniższych dochodach.


Inaczej rzecz ujmując, nadchodzące święta nie powinny być powodem do obdarowania prezentami sfinansowanymi z zfśs wszystkich pracowników. Takie postępowanie sprzeciwiałoby się zapisom ustawy o zfśs, która na pierwszym miejscu stawia kryterium socjalne.

Należy również podkreślić, że oprócz świadczeń rzeczowych regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych może przewidywać również pieniężne formy wsparcia (zapomogi pieniężne) osób uprawnionych do korzystania z funduszu. Oczywiście i w tym wypadku podstawowym kryterium przyznania takiej pomocy jest kryterium dochodowe pracownika. Zapis zawarty w regulaminie powinien przewidywać nie tylko kwotę świadczenia, ale również określać kryterium dochodowe pracownika uprawniające go do ubiegania się o konkretną pomoc. Wartość przyznawanej pomocy może być z kolei zróżnicowana w zależności od osiąganego dochodu na osobę uprawnioną.

Kryterium socjalne

Jest to podstawowe kryterium przyznawania pomocy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zawarte w art. 8 ustawy o zfśs. W świetle tego przepisu przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Zasadę tę potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r., w którym stwierdził, że pracodawca administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego. Kryterium to bowiem uzależnia przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (I PKN 579/00). Powyższą wykładnię potwierdza również wyrok SN z 16 września 2009 r. (I UK 121/09). Przekazanie pracownikowi świadczeń rzeczowych jest możliwe, ale o ich przyznaniu powinna decydować sytuacja materialna pracownika, a nie np. sam fakt nadchodzącego święta. Nie powinny być one rozdzielane między pracowników w równej wysokości niezależnie od osiąganych dochodów.

Świąteczne prezenty od pracodawcy - konsekwencje składkowo podatkowe >>

Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu, przyznanie wszystkim pracownikom paczek w związku z nadchodzącymi świętami, a już szczególnie o jednakowej wartości, nie znajduje uzasadnienia w treści ustawy o zfśs.

W konsekwencji, nawet jeżeli zapisy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przewidują pomoc rzeczową dla pracowników, kolejnym krokiem pracodawcy powinno być ustalenie ich sytuacji materialnej. Pomoc powinna być przyznana osobom mającym trudną sytuację majątkową. W praktyce może zaistnieć taka sytuacja, że wsparcie rzeczowe (lub zapomogę pieniężną) otrzymają tylko osoby o najniższych dochodach, a część lepiej sytuowanych pracowników nie otrzyma takiej pomocy wcale.


Obciążenie prezentów podatkiem i składkami na ubezpieczenia

Wartość otrzymanych przez pracownika świadczeń w związku z finansowaniem działalności socjalnej – w tym świadczeń rzeczowych, pieniężnych – została zwolniona z podatku, jeżeli nie przekracza kwoty 380 zł w danym roku podatkowym. Obowiązek opodatkowania przyznanego świadczenia uzależniony jest od kwoty przyznanej pomocy oraz od tego, czy w konkretnym roku podatkowym pracownik otrzymał już jakąś pomoc z funduszu socjalnego. W przypadku przekroczenia w roku podatkowym wysokości świadczeń ponad kwotę 380 zł, to od nadwyżki należy odprowadzić podatek dochodowy.

WAŻNE!

Ustawodawca nie uznał bonów, talonów i innych znaków uprawniających do wymiany ich na towary lub usługi za świadczenia rzeczowe. Tym samym nie korzystają one ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Pracodawca decydujący się na zakup talonów czy bonów dla pracowników musi odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych odpowiednio do ich wartości. Świadczenia te (zarówno paczki, jak i talony, a także pomoc finansowa) finansowane z funduszu socjalnego zostały zwolnione natomiast z obowiązku odprowadzania za nie składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 579/00, OSNP 2003/14/331),
 • wyrok SN z 16 września 2009 r. (I UK 121/09, niepubl.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  REKLAMA

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  REKLAMA

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  REKLAMA