REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki zaniechania konsultacji związkowej przy zwolnieniach grupowych

Michał Culepa
Michał Culepa
Naruszenie obowiązku konsultacji związkowej zwolnień grupowych powoduje wadliwość wypowiedzeń umów o pracę z tego tytułu. W efekcie pracodawca może być zobowiązany co najmniej do zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2010 r., II PK 32/10).

Marian W. od 1 stycznia 1999 r. był zatrudniony na stanowisku dyrektora w spółce A. W 2007 r. sytuacja spółki uległa znacznemu pogorszeniu. Pod koniec lipca 2007 r. został ustanowiony nadzorca sądowy, który rozpoczął działania mające na celu ustalenie sytuacji finansowej spółki.

Upadłość likwidacyjna pozwanej spółki została ostatecznie ogłoszona 10 sierpnia 2007 r. i w miejsce dotychczasowego nadzorcy sądowego ustanowiono syndyka. Syndyk podjął działania związane ze sprzedażą i likwidacją majątku oraz aktywów spółki. W ramach tych działań zdecydował także o przeprowadzeniu zwolnień grupowych, o czym zawiadomił działające w spółce organizacje związkowe, informując jednocześnie o planowanych zwolnieniach miejscowy powiatowy urząd pracy. Syndyk nie podjął negocjacji z organizacjami związkowymi, gdyż w dniu zawiadomienia nikt ze związków nie był obecny na terenie zakładu. Regulamin zwolnień grupowych został przygotowany bez tych negocjacji.

Marianowi W. doręczono 28 sierpnia 2007 r. oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem, z zachowaniem skróconego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę wskazano upadłość spółki.

Orzeczenia sądów

Od decyzji syndyka Marian W. odwołał się do sądu. W I instancji wygrał – sąd zasądził odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy w wysokości wynagrodzenia za 3 miesiące. Apelację syndyka oddalił następnie sąd II instancji. Podobnie stało się ze skargą kasacyjną syndyka. Sąd Najwyższy, uzasadniając wyrok oddalający tę skargę, wskazał m.in., że syndyk nie doprowadził do zawarcia porozumienia między upadłą spółką a związkami zawodowymi.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Odprawa przy zwolnieniach grupowych >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Argumenty syndyka, że zawarcie porozumienia nie miało racji bytu, ponieważ i tak musiał zwolnić wszystkich pracowników z uwagi na prowadzone postępowanie likwidacyjne, a ponadto krytyczna sytuacja finansowa spółki nie pozwalała mu na jakiekolwiek opóźnienia, Sąd Najwyższy odrzucił. Wskazał na obowiązki określone w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.). Artykuł 3 ustawy nakazuje bowiem poprzedzenie zwolnień konsultacjami ze związkami zawodowymi, które mogą zakończyć się zawarciem porozumienia. Dopiero po bezskutecznym upływie 20-dniowego terminu przewidzianego na te negocjacje dopuszczalne jest jednostronne wydanie regulaminu zwolnień przez pracodawcę (lub w tym przypadku – przez działającego w jego imieniu syndyka masy upadłości).


Rozmowy należało przeprowadzić po dokonaniu zawiadomienia organizacji związkowych zgodnie z normami ustawy o zwolnieniach grupowych, choćby przekonując związki zawodowe do konieczności przeprowadzenia zwolnień wszystkich pracowników i wypracowując stanowisko o bezcelowości zawarcia porozumienia.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Sąd wskazał, że procedury te służą w większości ochronie pracownika. Termin 20-dniowy na zawarcie porozumienia, przewidziany w art. 3 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych, daje pracownikowi gwarancję, że zapowiedziane przez pracodawcę zwolnienia nie nastąpią od razu, że upłynie przynajmniej ten termin, zanim otrzyma wypowiedzenie. Umożliwia mu to przystosowanie się do sytuacji, w tym np. rozpoczęcie poszukiwań nowego zatrudnienia.

Sytuacja pracowników szczególnie chronionych w czasie zwolnień grupowych >>

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Niezastosowanie się do przewidzianych w art. 3 ustawy o zwolnieniach grupowych terminów i dokonanie wcześniejszego wypowiedzenia narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę w rozumieniu art. 45 k.p.

Sąd Najwyższy wskazał też, że zasłanianie się przez syndyka argumentem finansowym (brak środków pieniężnych) nie znajduje uzasadnienia także z innych względów. Obowiązujące unormowania prawne, w tym ustawa z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.), zapewniają pracownikom ochronę w sytuacji, w której pracodawca nie jest w stanie zaspokoić ich roszczeń płacowych, np. z powodu upadłości. Nie ma zatem powodów do uchylania przysługującej im ochrony, w tym przed zwolnieniami grupowymi, przez pomijanie obowiązujących procedur.

Wnioski dla pracodawcy

Naruszenie trybu konsultacji związkowej zwolnień grupowych, określonego w art. 3 ustawy o zwolnieniach grupowych, powoduje, że wszystkie wypowiedzenia umów o pracę dokonane w ramach zwolnień grupowych stają się wadliwe i mogą być zakwestionowane przez sąd. Efektem tego może być pogorszenie sytuacji pracodawcy, gdyż sądy w takich przypadkach będą co najmniej zasądzać odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenia stosunków pracy. Przy większej liczbie zwalnianych pracowników oznacza to katastrofę finansową firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kurs dla pracowników administracji publicznej

    Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

    Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

    Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    REKLAMA

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

    1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Dobrostan pracowników - wellbeing

    Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

    REKLAMA

    Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

    Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

    Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

    Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

    REKLAMA