REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta odpisów na zfśs

Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

Korekta odpisów na fundusz socjalny ma na celu dostosowanie kwot przekazanych na fundusz do rzeczywistego stanu zatrudnienia, a zatem do liczby pracowników faktycznie uprawnionych do świadczeń z zfśs.

Podstawę naliczenia odpisu na fundusz socjalny stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u tego pracodawcy. Liczba ta obejmuje pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Ponieważ planowana liczba zatrudnionych może różnić się niekiedy znacząco od rzeczywistej liczby pracowników, ustaloną na początku roku podstawę naliczenia odpisu na fundusz trzeba z końcem roku skorygować do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych pracowników.

Autopromocja

Zmiana stanu zatrudnienia w ciągu roku

Konieczność dokonania korekty wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. Ponadto przepisy tego rozporządzenia określają również zasady ustalania przeciętnej planowanej liczby zatrudnionych oraz przeciętnego rzeczywistego zatrudnienia do dokonania korekty. Zasadą jest, że przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12 (§ 3 ust. 1 ww. rozporządzenia). Taki sposób liczenia przeciętnej liczby zatrudnionych stosuje się również w przypadku, gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż 1 rok kalendarzowy albo naliczał odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na niepełny rok kalendarzowy (§ 3 ust. 2 ww. rozporządzenia). Przy obliczeniach rzeczywistej liczby zatrudnionych uwzględnia się faktyczne zmiany ilościowe wśród załogi. W związku z tym bierze się pod uwagę zarówno nowo przyjętych pracowników, jak i pracowników, których stosunki pracy ustały w trakcie danego roku kalendarzowego, np. w związku z odejściem na emeryturę czy zmianą zakładu pracy.

Kiedy pracodawca może zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego >>

WAŻNE!

Wśród pracowników, których należy uwzględnić przy ustalaniu podstawy naliczenia odpisu na zfśs, należy uwzględnić wszystkich zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, pracowników młodocianych, a także pracowników korzystających z urlopów macierzyńskich i wychowawczych.


Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metody obliczeń

Wybór metody, według której pracodawcy liczą przeciętną liczbę zatrudnionych w danym roku i według której dokonają korekty rzeczywistego stanu zatrudnienia, ustawodawca pozostawia pracodawcom. W tym zakresie nie narzuca też żadnych norm. Wskazuje jedynie, że przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12.

Przykład

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

W 2010 r. w zakładzie pracy X było zatrudnionych 43 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. 1 kwietnia 2010 r. zatrudniono 2 nowych pracowników, a z końcem lipca 1 pracownik rozwiązał stosunek pracy i odszedł na emeryturę. Licząc rzeczywiste zatrudnienie, w takim przypadku można ograniczyć się do następujących ustaleń:

@RY1@i26/2011/001/i26.2011.001.000.0039.101.jpg@RY2@

Rzeczywista liczba pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy to:

 • (3 miesiące (dalej m.) x 43 pracowników) + (4 m. x 45 pracowników) + (5 m. x 44 pracowników) = 129 + 180 + 220 = 529,
 • 529 : 12 m. = 44,08.

Jednak w praktyce najczęściej stosuje się metody:

 • średniej arytmetycznej (polecana przy znacznej fluktuacji kadr, ponieważ do obliczeń przyjmuje się dzienne stany zatrudnienia),
 • średniej chronologicznej (praktyczna przy stabilnym zatrudnieniu, ustalana jako suma połowy załogi na początku i połowy na końcu miesiąca oraz pełnego stanu zatrudnienia w 15. dniu danego miesiąca, podzielona przez 2),
 • uproszczoną (równie praktyczna przy stabilnej kadrze, ustalana jako suma zatrudnienia na początku i końcu miesiąca podzielona przez 2).

Gdyby zatrudnienie nowego pracownika lub ustanie zatrudnienia dotychczasowego pracownika następowało np. w połowie miesiąca, należałoby skorzystać z jednej z ww. metod, np. uproszczonej.

Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych >>


Przykład

W firmie Y od stycznia do marca było zatrudnionych 43 pracowników. Jeden z nowych pracowników został przyjęty do pracy 1 kwietnia, drugi zaś – 12 kwietnia. Przeciętne zatrudnienie dla kwietnia będzie wyglądało następująco:

Kwiecień 2010 r.:

@RY1@i26/2011/001/i26.2011.001.000.0039.102.jpg@RY2@

* data,

Autopromocja

** stan zatrudnienia na dany dzień.

Poniżej znajduje się obliczenie przeciętnej liczby zatrudnionych w zakładzie Y w danym miesiącu ustalone metodą średniej:

 • arytmetycznej:

(11 dni x 44 pracowników) + (19 dni x 45 pracowników) = 484 + 855 = 1339

1339 : 30 dni = 44,63

 • uproszczonej:

44 pracowników (1 kwietnia) + 45 pracowników (30 kwietnia) = 89

89 : 2 = 44,5

 • chronologicznej:

22 pracowników (stanu zatrudnienia na 1 kwietnia) + 45 pracowników (cały stan zatrudnienia na 15 kwietnia) + 22,5 pracowników (stanu zatrudnienia na 30 kwietnia) = 89,5

89,5 : 2 = 44,75.


Zaistnienie potrzeby korekty

Po przeliczeniu (a w zasadzie po porównaniu) przeciętnego planowanego i rzeczywistego stanu zatrudnienia w praktyce mogą wystąpić 3 sytuacje, a mianowicie przeciętny planowany stan zatrudnienia jest:

 • wyższy od przeciętnej rzeczywistej liczby zatrudnionych,
 • niższy od przeciętnej rzeczywistej liczby zatrudnionych,
 • równy przeciętnej rzeczywistej liczbie zatrudnionych.

Gdy odpis na fundusz socjalny był wyższy, pracodawca może przelać kwotę nadpłaty na konto firmowe. W drugiej sytuacji (odpis niższy) różnicę między kwotą odprowadzoną na rachunek zfśs a kwotą rzeczywiście należną pracodawca musi wpłacić na konto funduszu do końca tego roku. W ostatnim przypadku kwota przekazana na konto zfśs jest równa kwocie należnej, a zatem nie wymaga to żadnych korekt.

Wspólna działalność socjalna pracodawców >>

WAŻNE!

Jeśli stan zatrudnienia w danym roku kalendarzowym nie uległ zmianie, nie ma potrzeby dokonywania korekty. Nie jest ona również konieczna w przypadku, gdy wprawdzie nastąpiły zmiany kadrowe, lecz nie nastąpiła zmiana w zakresie liczby zatrudnionych pracowników i wymiaru ich czasu pracy.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  REKLAMA

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników: Studium przypadku

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, kluczową rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników. Studium przypadku firmy XYZ stanowi doskonały przykład na to, jak skuteczne strategie w tej dziedzinie przyczyniają się do wzrostu wydajności i zaangażowania zespołu. 

  REKLAMA