Kategorie

Czy w ZUS Z-3 wykazać składniki wynagrodzenia, które nie były wliczane do podstawy zasiłku w czasie zatrudnienia

Anna Szocińska
Umowa o pracę zawarta z pracownikiem, który choruje nieprzerwanie od października, została rozwiązana 30 listopada 2010 r. Jakie składniki wynagrodzenia powinniśmy wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3, na podstawie którego ZUS naliczy zasiłek za okres po ustaniu zatrudnienia pracownika? Czy należy wykazywać składniki, które przysługiwały za okres pobierania zasiłków, np. abonamenty medyczne, składniki przyznane pracownikom za pracę grupową, składniki niepomniejszane proporcjonalnie za czas choroby, ekwiwalenty pieniężne za urlop, których nie wliczyliśmy do podstawy wymiaru zasiłku w czasie trwania zatrudnienia?

W ZUS Z-3 powinni Państwo wykazać wszystkie przychody pracownika z tytułu zatrudnienia, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Składniki te ZUS uwzględni w podstawie wymiaru zasiłku należnego za okres po ustaniu zatrudnienia, tj. od 1 grudnia 2010 r.

UZASADNIENIE

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się składniki wynagrodzenia, od których została odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe. W podstawie wymiaru zasiłku należnego za czas niezdolności do pracy przypadającej w okresie zatrudnienia nie uwzględnia się jednak składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu pracowników albo na podstawie umów o pracę u pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników, którzy nie mają obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania. Jeżeli pracodawca przyjmie praktykę wypłacania danego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, wówczas nie należy uwzględniać go w podstawie wymiaru zasiłku. Również nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku takich składników wynagrodzenia, na które absencja chorobowa nie ma żadnego wpływu. Zaliczamy do nich:

 • jednorazowe zasiłki na zagospodarowanie,
 • wartość szczepień ochronnych pracowników, finansowanych przez pracodawcę,
 • wartość badań mammograficznych lub innych nieodpłatnych badań pracowników,
 • nagrody za ukończenie przez pracownika studiów lub szkoły,
 • sfinansowanie lub dofinansowanie kosztów wynajmu przez pracownika mieszkania,
 • dodatkowe ubezpieczenie pracownika wyjeżdżającego w delegację zagraniczną,
 • dopłata pracodawcy do dodatkowego ubezpieczenia pracownika,
 • bony lub wypłaty w gotówce przyznane wszystkim pracownikom lub grupom pracowników z okazji uroczystych dni, świąt, rocznicy powstania firmy itp.,
 • jednorazowe nagrody z okazji ślubu lub urodzenia się dziecka pracownika.

Reklama

Podstawy wymiaru zasiłku nie stanowią także składniki wynagrodzenia nieuzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu, wypłacone niezależnie od absencji pracownika.

Składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania zasiłku przysługującego w czasie zatrudnienia, ZUS uwzględnia w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia. Składniki te powinni więc Państwo wykazać na druku ZUS Z-3 – zaświadczenie płatnika składek.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik był zatrudniony do 31 października 2010 r. Od 25 października do 26 listopada był niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od października 2009 r. do września br. Pracownik, oprócz wynagrodzenia miesięcznego, ma prawo do dodatku stażowego oraz abonamentu medycznego, których wysokość nie jest zmniejszana za okresy choroby i sprawowania opieki. Ponadto w lipcu br. otrzymał nagrodę za ukończenie studiów, na której przyznanie absencja chorobowa nie ma wpływu. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego za okres od 25 do 31 października pracodawca nie powinien uwzględniać dodatku stażowego, abonamentu medycznego ani nagrody za ukończenie studiów.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, ustalonego przez ZUS, przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia, tj. za okres od 1 do 26 listopada zostanie natomiast ustalona z uwzględnieniem dodatku stażowego, abonamentu medycznego oraz nagrody za ukończenie studiów – ponieważ od wszystkich tych świadczeń została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Pracodawca przekazując wypłatę zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia do ZUS, w zaświadczeniu płatnika składek na druku ZUS Z-3 musi wpisać zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek stażowy oraz abonament medyczny za okres od października 2009 r. do września br., a także nagrodę za ukończenie studiów wypłaconą pracownikowi w lipcu br.

Jeżeli pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, otrzymuje składniki wynagrodzenia, których zasady przyznawania i wypłaty zawierają postanowienia o ich pomniejszaniu za czas pobierania zasiłków, to takie składniki wykazujemy w wypłaconej kwocie w punkcie 10 w kolumnie 7 na druku ZUS Z-3.


PRZYKŁAD

Regulamin przyznawania premii miesięcznej stanowi, że w przypadku nieobecności pracownika z powodu choroby premia jest zmniejszana o 1/30 za każdy dzień choroby. W związku z tym powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu.

W podstawie wymiaru zasiłku uwzględnieniu podlegają także składniki, które przysługują za czas przepracowany, np. wynagrodzenie za pełnienie dyżuru, dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek za pracę w warunkach uciążliwych. Jeżeli składniki wynagrodzenia nie przysługują pracownikowi za wszystkie dni w miesiącu albo przysługują za pracę poza obowiązującym czasem pracy, składniki te należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości faktycznie wypłaconej, bez uzupełnienia. Składniki takie należy wpisać w punkcie 10 w kolumnie 8 na druku ZUS Z-3.

WAŻNE!

Wynagrodzenie za pełnienie dyżuru, dodatek za pracę: w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, w warunkach uciążliwych, a także składniki wynagrodzenia zmniejszane za czas niezdolności do pracy inaczej niż proporcjonalnie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

Podstawa prawna

 • art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
 • § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?