reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w ZUS Z-3 wykazać składniki wynagrodzenia, które nie były wliczane do podstawy zasiłku w czasie zatrudnienia

Czy w ZUS Z-3 wykazać składniki wynagrodzenia, które nie były wliczane do podstawy zasiłku w czasie zatrudnienia

Umowa o pracę zawarta z pracownikiem, który choruje nieprzerwanie od października, została rozwiązana 30 listopada 2010 r. Jakie składniki wynagrodzenia powinniśmy wykazać w zaświadczeniu ZUS Z-3, na podstawie którego ZUS naliczy zasiłek za okres po ustaniu zatrudnienia pracownika? Czy należy wykazywać składniki, które przysługiwały za okres pobierania zasiłków, np. abonamenty medyczne, składniki przyznane pracownikom za pracę grupową, składniki niepomniejszane proporcjonalnie za czas choroby, ekwiwalenty pieniężne za urlop, których nie wliczyliśmy do podstawy wymiaru zasiłku w czasie trwania zatrudnienia?

W ZUS Z-3 powinni Państwo wykazać wszystkie przychody pracownika z tytułu zatrudnienia, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Składniki te ZUS uwzględni w podstawie wymiaru zasiłku należnego za okres po ustaniu zatrudnienia, tj. od 1 grudnia 2010 r.

UZASADNIENIE

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się składniki wynagrodzenia, od których została odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe. W podstawie wymiaru zasiłku należnego za czas niezdolności do pracy przypadającej w okresie zatrudnienia nie uwzględnia się jednak składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu pracowników albo na podstawie umów o pracę u pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników, którzy nie mają obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania. Jeżeli pracodawca przyjmie praktykę wypłacania danego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, wówczas nie należy uwzględniać go w podstawie wymiaru zasiłku. Również nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku takich składników wynagrodzenia, na które absencja chorobowa nie ma żadnego wpływu. Zaliczamy do nich:

  • jednorazowe zasiłki na zagospodarowanie,
  • wartość szczepień ochronnych pracowników, finansowanych przez pracodawcę,
  • wartość badań mammograficznych lub innych nieodpłatnych badań pracowników,
  • nagrody za ukończenie przez pracownika studiów lub szkoły,
  • sfinansowanie lub dofinansowanie kosztów wynajmu przez pracownika mieszkania,
  • dodatkowe ubezpieczenie pracownika wyjeżdżającego w delegację zagraniczną,
  • dopłata pracodawcy do dodatkowego ubezpieczenia pracownika,
  • bony lub wypłaty w gotówce przyznane wszystkim pracownikom lub grupom pracowników z okazji uroczystych dni, świąt, rocznicy powstania firmy itp.,
  • jednorazowe nagrody z okazji ślubu lub urodzenia się dziecka pracownika.

Podstawy wymiaru zasiłku nie stanowią także składniki wynagrodzenia nieuzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu, wypłacone niezależnie od absencji pracownika.

Składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania zasiłku przysługującego w czasie zatrudnienia, ZUS uwzględnia w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia. Składniki te powinni więc Państwo wykazać na druku ZUS Z-3 – zaświadczenie płatnika składek.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony do 31 października 2010 r. Od 25 października do 26 listopada był niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od października 2009 r. do września br. Pracownik, oprócz wynagrodzenia miesięcznego, ma prawo do dodatku stażowego oraz abonamentu medycznego, których wysokość nie jest zmniejszana za okresy choroby i sprawowania opieki. Ponadto w lipcu br. otrzymał nagrodę za ukończenie studiów, na której przyznanie absencja chorobowa nie ma wpływu. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego za okres od 25 do 31 października pracodawca nie powinien uwzględniać dodatku stażowego, abonamentu medycznego ani nagrody za ukończenie studiów.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, ustalonego przez ZUS, przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia, tj. za okres od 1 do 26 listopada zostanie natomiast ustalona z uwzględnieniem dodatku stażowego, abonamentu medycznego oraz nagrody za ukończenie studiów – ponieważ od wszystkich tych świadczeń została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe. Pracodawca przekazując wypłatę zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia do ZUS, w zaświadczeniu płatnika składek na druku ZUS Z-3 musi wpisać zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek stażowy oraz abonament medyczny za okres od października 2009 r. do września br., a także nagrodę za ukończenie studiów wypłaconą pracownikowi w lipcu br.

Jeżeli pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, otrzymuje składniki wynagrodzenia, których zasady przyznawania i wypłaty zawierają postanowienia o ich pomniejszaniu za czas pobierania zasiłków, to takie składniki wykazujemy w wypłaconej kwocie w punkcie 10 w kolumnie 7 na druku ZUS Z-3.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama