Kategorie

Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?

Izabela Kaźmierczak
W firmie zatrudniono 3 przedstawicieli handlowych, których praca polega na zbieraniu zamówień od sklepów detalicznych i sieci handlowych oraz ocenie ekspozycji sprzedanych towarów. Przedstawiciel pomaga też obsłudze sklepu w prezentowaniu towarów, zgodnie ze standardami firmowymi, poprzez pokazowe układanie towaru na półkach. Żaden z przedstawicieli zatrudnionych w firmie nie uległ wypadkowi przy pracy. Jakie zatem zagrożenia wypadkowe należy uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego?

Przedstawiciel handlowy najczęściej ulega wypadkom w trakcie przemieszczania się pieszo lub samochodem służbowym. Drugim dość często występującym zagrożeniem jest stres i przemęczenie, które mogą spowodować zasłabnięcie, a także doprowadzić do wielu chorób. Pozostałe wypadki przedstawicieli handlowych najczęściej związane są z wykonywaniem prac biurowych. Ze względu na charakter pracy przedstawicieli handlowych (tj. praca wykonywana poza firmą) pracodawca ma bardzo ograniczoną możliwość zapobiegania wypadkom pracowników. Warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek udokumentowania oceny ryzyka zawodowego wiążącego się z wykonywanym zawodem.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek oszacować i udokumentować ocenę ryzyka zawodowego występującego na wszystkich stanowiskach pracy, w tym również przedstawiciela handlowego (art. 226 Kodeksu pracy oraz § 39 i 39a rozporządzenia z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

WSKAZÓWKA!

Oceniając ryzyko zawodowe, należy uwzględnić zagrożenia wypadkowe, źródła tych zagrożeń, ich skutki oraz środki profilaktyczne zmniejszające możliwość wystąpienia wypadku na tym stanowisku.

Przedstawiciel handlowy zwykle wykonuje prace biurowe oraz odpowiada za kontakty handlowe z klientami (obecnymi i potencjalnymi), prowadzi rozmowy i negocjacje, podpisuje umowy, przedstawia prezentacje handlowe. Wykonując te zadania, przeważnie korzysta z osobowego samochodu służbowego oraz z laptopa.


Reklama

Najczęściej spotykanym wypadkiem przy pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego wykonującego swoje obowiązki w biurze jest upadek, potknięcie na tym samym poziomie lub na schodach. Możliwymi źródłami zagrożenia mogą być śliskie lub nierówne podłogi i schody albo powierzchnie na zewnątrz budynku oraz różna wysokość stopni schodów wewnątrz budynku. Ulegając takiemu wypadkowi pracownik może doznać potłuczeń, złamania i zwichnięcia kończyn, urazów wewnętrznych, wstrząśnienia mózgu. Należy pamiętać, że zapewnienie przez pracodawcę środków profilaktycznych w tej sytuacji jest w pewien sposób ograniczone, gdyż pracodawca może je zapewnić pracownikowi w swojej siedzibie (utrzymywać porządek w pomieszczeniach i na drogach komunikacyjnych, zapewniać właściwy stan techniczny posadzek i schodów, zastosować zabezpieczenia antypoślizgowe na schodach zewnętrznych), natomiast nie jest możliwe uchronienie pracownika przed takim wypadkiem u klienta bądź na ulicy czy w komunikacji miejskiej. W związku z tym pracodawca powinien zwracać uwagę na obuwie noszone przez pracowników, a w trakcie szkoleń z zakresu bhp – na konieczność zachowania ostrożności.

Drugim dość często występującym rodzajem wypadku przy pracy przedstawiciela handlowego jest wypadek komunikacyjny. Nie ma tu znaczenia, czy pracownik sam prowadzi samochód służbowy, czy jeździ transportem publicznym lub chodzi pieszo. Większość swojego czasu pracy pracownik spędza, podróżując pomiędzy klientami a siedzibą pracodawcy. Skutki wypadku komunikacyjnego są zwykle poważne. Pracownik narażony jest na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Aby zminimalizować wystąpienie wypadku komunikacyjnego, pracownik powinien przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, zachować szczególną ostrożność, stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi.

WAŻNE!

Pracodawca powinien pamiętać, że przedstawiciel handlowy, który jeździ samochodem służbowym, musi przejść badania psychotechnicze w trakcie wstępnych badań lekarskich.

Pracodawca powinien także dbać o właściwy stan techniczny używanego samochodu.

Innymi możliwymi zagrożeniami wypadkowymi są:

 • obciążenie emocjonalne, tj. stres i przemęczenie wywołane obawą przed niezadowoleniem kierownictwa zakładu, negocjacjami i utarczkami z klientami. Może to doprowadzić do zasłabnięcia, a w konsekwencji do nerwic, bezsenności, chorób serca i układu pokarmowego i zawału serca. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa takiego wypadku kierownictwo powinno zapewnić właściwą atmosferę w pracy i jej organizację, częste życzliwe rozmowy pomiędzy przełożonymi i podwładnymi. Pracodawca powinien organizować spotkania integracyjne. Ma też obowiązek zapewnić przerwy w pracy i właściwy odpoczynek dobowy (minimum 11 godzin) i tygodniowy (minimum 35 godz.) oraz wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie wykonywane przez lekarza medycyny pracy;
 • obciążenia fizyczno-statyczne (przeciążenie narządu ruchu wskutek wymuszonej pozycji ciała). Spowodowane jest to długotrwałą pracą przy komputerze, prowadzeniem pojazdu lub podnoszeniem i przenoszeniem materiałów. Pracownik może odczuwać różnego rodzaju bóle mięśniowe i stawowe, a w konsekwencji może mieć zwyrodnienia kręgosłupa i stawów. Pracodawca powinien zapewnić przerwy w pracy, okresową zmianę rodzaju zajęć, ergonomiczne stanowisko pracy biurowej zgodne z przepisami oraz ergonomicznie urządzone wnętrze samochodu;

 • uderzenie o nieruchome przedmioty, tj. zatarasowane przejścia, źle ustawione stoły i sprzęt. Pracownik może ulec potłuczeniom. Aby ograniczyć możliwość wystąpienia tego typu wypadku, należy dbać o porządek, właściwą organizację poszczególnych stanowisk w pomieszczeniu i zachować ostrożność;
 • pożar, którego przyczyną może być niesprawna instalacja w samochodzie, kolizja drogowa, zwarcie instalacji elektrycznej, nieostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem. Skutkiem jest najczęściej poparzenie, jednak zdarzają się również przypadki śmiertelne. Aby uniknąć wybuchu pożaru, należy przestrzegać instrukcji ppoż., właściwie wyposażać w sprzęt przeciwpożarowy pomieszczenia pracy oraz samochód, dbać o systematyczne przeglądy samochodu i sprawność instalacji elektrycznej;
 • porażenie prądem elektrycznym. Jego przyczyną mogą być przetarte przewody zasilające urządzenia elektryczne, przebicie elektryczne do obudowy urządzenia. Skutkami takiego wypadku mogą być oparzenia lub nawet śmierć. Aby nie dopuścić do tej sytuacji, pracodawca powinien zapewnić bieżącą kontrolę stanu izolacji przewodów, stosować właściwe ochrony przeciwporażeniowe w zakładzie (m.in. wyłączniki różnicowo-prądowe), okresowo kontrolować instalację elektryczną oraz przestrzegać przepisów dotyczących obsługi urządzeń elektrycznych;
 • oparzenia np. gorącymi napojami, płynami eksploatacyjnymi samochodu oraz gorącymi elementami urządzeń. Aby zapobiec poparzeniom, pracownik powinien mieć wzmożoną uwagę oraz przestrzegać instrukcji obsługi pojazdu i innych urządzeń.

WSKAZÓWKA!

Pracodawca, oceniając ryzyko zawodowe, powinien wziąć pod uwagę (oprócz zagrożeń wspólnych dla wszystkich przedstawicieli handlowych) również zagrożenia wynikające ze specyfiki pracy danego przedstawiciela, w tym sprzedawanych produktów i odwiedzanych miejsc. Wiadomo, że np. przedstawiciel handlowy promujący kawę w biurach oraz sprzedający olej silnikowy na stacjach benzynowych i w warsztatach wykonują różną pracę. W związku z tym do właściwej oceny ryzyka zawodowego konieczna jest wnikliwa analiza wszystkich czynników wypadkowych, specyficznych dla danego pracodawcy i wytworzonych przez niego produktów.

PODSTAWA PRAWNA

 • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
 • Rozporządzenie Ministra Polityki i Pracy Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?