reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?

Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?

W firmie zatrudniono 3 przedstawicieli handlowych, których praca polega na zbieraniu zamówień od sklepów detalicznych i sieci handlowych oraz ocenie ekspozycji sprzedanych towarów. Przedstawiciel pomaga też obsłudze sklepu w prezentowaniu towarów, zgodnie ze standardami firmowymi, poprzez pokazowe układanie towaru na półkach. Żaden z przedstawicieli zatrudnionych w firmie nie uległ wypadkowi przy pracy. Jakie zatem zagrożenia wypadkowe należy uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego?

Przedstawiciel handlowy najczęściej ulega wypadkom w trakcie przemieszczania się pieszo lub samochodem służbowym. Drugim dość często występującym zagrożeniem jest stres i przemęczenie, które mogą spowodować zasłabnięcie, a także doprowadzić do wielu chorób. Pozostałe wypadki przedstawicieli handlowych najczęściej związane są z wykonywaniem prac biurowych. Ze względu na charakter pracy przedstawicieli handlowych (tj. praca wykonywana poza firmą) pracodawca ma bardzo ograniczoną możliwość zapobiegania wypadkom pracowników. Warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek udokumentowania oceny ryzyka zawodowego wiążącego się z wykonywanym zawodem.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek oszacować i udokumentować ocenę ryzyka zawodowego występującego na wszystkich stanowiskach pracy, w tym również przedstawiciela handlowego (art. 226 Kodeksu pracy oraz § 39 i 39a rozporządzenia z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

WSKAZÓWKA!

Oceniając ryzyko zawodowe, należy uwzględnić zagrożenia wypadkowe, źródła tych zagrożeń, ich skutki oraz środki profilaktyczne zmniejszające możliwość wystąpienia wypadku na tym stanowisku.

Przedstawiciel handlowy zwykle wykonuje prace biurowe oraz odpowiada za kontakty handlowe z klientami (obecnymi i potencjalnymi), prowadzi rozmowy i negocjacje, podpisuje umowy, przedstawia prezentacje handlowe. Wykonując te zadania, przeważnie korzysta z osobowego samochodu służbowego oraz z laptopa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i bhp

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama