reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Na co musi zwrócić uwagę pracodawca, podpisując umowę z firmą szkoleniową?

Na co musi zwrócić uwagę pracodawca, podpisując umowę z firmą szkoleniową?

Prowadzę niewielką firmę i samodzielnie wykonuję zadania służby bhp. Chciałbym zlecić przeszkolenie moich pracowników w zakresie bhp firmie zewnętrznej. Jakiej dokumentacji powinienem wymagać od takiej firmy i na co muszę zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Powierzając szkolenie bhp firmie zewnętrznej, pracodawca powinien oczekiwać, że organizator szkolenia zapewni programy szkoleń, wykładowców mających odpowiednią wiedzę, doświadczenie i przygotowanie dydaktyczne, odpowiednie warunki lokalowe oraz sprzęt niezbędny podczas szkolenia. Zanim pracodawca zleci prowadzenie szkolenia, ma prawo żądać udokumentowania, że potencjalny organizator szkolenia spełnia te wymagania. Natomiast po szkoleniu pracodawca powinien otrzymać dokumentację w postaci imiennych kart szkolenia wstępnego lub imiennych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia okresowego przez poszczególnych pracowników.

UZASADNIENIE

Szkolenia wstępne, jak też okresowe pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez firmy zewnętrzne (jednostki organizacyjne) prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Taką jednostką może być np. osoba prawna lub fizyczna prowadząca działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej.

Wymagania wobec organizatorów szkoleń w dziedzinie bhp

Jeśli pracodawca zleci takiej firmie przeszkolenie swojej kadry, powinien oczekiwać, że firma organizująca szkolenie zapewni:

 • programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,
 • programy szkolenia instruktorów w zakresie metod prowadzenia instruktażu – w przypadku prowadzenia takiego szkolenia,
 • wykładowców i instruktorów mających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,
 • odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej (chyba że szkolenie będzie odbywać się w zakładzie pracy),
 • wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia (chyba że niezbędny sprzęt dostarczy we własnym zakresie pracodawca, choć nie ma takiego obowiązku),
 • właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń (§ 5 rozporządzenia z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).

Zapewnienie wymienionych elementów przez organizatora szkolenia daje gwarancję, że cel szkolenia zostanie osiągnięty. Prawidłowo zorganizowane i przeprowadzone szkolenie powinno zapewniać uczestniczącym w nim pracownikom:

 • zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi,
 • poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Kwalifikacje kadry szkolącej

Organizator szkolenia powinien zapewnić do prowadzenia szkolenia odpowiednio przygotowaną kadrę (osoba prowadząca firmę szkoleniową może samodzielnie szkolić lub zlecać poprowadzenie szkolenia innemu wykładowcy). Wymagania wobec osób prowadzących szkolenie określone są w rozporządzeniu z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wykładowcy i instruktorzy powinni mieć odpowiedni zasób wiedzy i doświadczenie zawodowe. Ponadto wykładowca (instruktor) powinien mieć przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia. Takie przygotowanie jest niezbędne, aby zapewnić uczestnikom szkolenia w szczególności odpowiednie formy i metody szkolenia, właściwe środki dydaktyczne oraz prawidłowy przebieg procesu szkolenia.

WAŻNE!

Wykładowca może uzyskać przygotowanie np. poprzez ukończenie odpowiedniego kursu, szkolenia, studiów, w których programie uwzględniono tematykę pedagogiczną związaną z prowadzeniem szkoleń.

Po zakończonym szkoleniu jego organizator powinien wydać pracodawcy dokumenty potwierdzające odbycie szkolenia przez poszczególnych pracowników (imienne karty szkolenia wstępnego lub imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego).

PODSTAWA PRAWNA

 • Art. 83a ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
 • Par. 3–5, § 7 ust. 1–3, § 12 ust. 1, § 16 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

prawnik, specjalista ds. prawa pracy i bhp

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama