REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej

Joanna Kaleta

REKLAMA

Prawo do nagrody jubileuszowej może wynikać z przepisów prawa pracy albo z przepisów wewnątrzzakładowych. Pracodawca, chcąc przyznać pracownikom taką gratyfikację, musi umieścić odpowiednie zapisy np. w regulaminie wynagradzania.

Zasady i wysokość przyznawania pracownikom poszczególnych składników wynagrodzenia oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, do których zalicza się nagrody jubileuszowe, ustala się w ramach prowadzonej samodzielnie zakładowej polityki finansowej. Nagroda jubileuszowa może zostać przewidziana w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania bądź w przepisach szczególnych.

REKLAMA

Autopromocja

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem o charakterze powszechnie obowiązującym. Wysokość nagród jubileuszowych oraz zasady ich przyznawania i wypłacania mogą być zróżnicowane u poszczególnych pracodawców, podobnie jak niejednolite są u nich funkcjonujące systemy wynagradzania.

Pracownicy „uprzywilejowani”

Z mocy obowiązującego prawa nagroda jubileuszowa przysługuje m.in. pracownikom urzędów państwowych, pracownikom samorządowym, służbie cywilnej, pracownikom sfery budżetowej w zakresie gospodarki żywieniowej, pracownikom sfery budżetowej w zakresie kultury fizycznej i turystyki, górnikom, nauczycielom, pracownikom jednostek badawczych, pracownikom transportu sanitarnego.

Okresy uprawniające do nagrody jubileuszowej >>

Prawo do nagrody jubileuszowej oraz zasady i wysokość jej wypłaty określa się na podstawie przepisów szczególnych regulujących status prawny pracowników objętych wskazanymi regulacjami. Do takich aktów prawnych zaliczymy zarówno przepisy ustrojowe, jak również pragmatyki ustanowione dla poszczególnych grup zawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawcy, na których nie został nałożony obowiązek wypłaty nagród jubileuszowych, ale którzy z własnej woli decydują się na przyznanie zatrudnionym pracownikom takiego świadczenia, powinni określić warunki nabycia oraz wysokość nagród jubileuszowych w wewnątrzzakładowych aktach prawnych obowiązujących w zakładach pracy. Jeżeli jednak pracownik nie jest objęty układem zbiorowym pracy bądź regulaminem wynagradzania, w którym zawarte są regulacje gwarantujące wskazane gratyfikacje, to nagrody jubileuszowej nie otrzyma.


Zasady przyznania nagrody

Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej z osiągnięciem wymaganego stażu pracy. Jest to jedyne kryterium uprawniające do nagrody. Na ogół pod uwagę brane są wszystkie okresy zatrudnienia.

Należy pamiętać, że z mocy odrębnych przepisów w ogólnym stażu pracy uwzględnia się również inne okresy m.in.:

 • pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendiów przez bezrobotnych absolwentów,
 • działalności kombatanckiej,
 • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub świadczenia pracy w takim gospodarstwie,
 • czynnej służby wojskowej.

WAŻNE!

REKLAMA

Przepisy nie uzależniają prawa do nagrody jubileuszowej od wymiaru czasu pracy. Do okresu pracy uprawniającego do nabycia nagrody wlicza się poprzednie zakończone okresy zatrudnienia bez względu na wymiar czasu pracy, w jakim pracownik świadczył pracę.

Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach ustawodawca pozostawił pracodawcy pełną swobodę w ustalaniu zasad uprawniających do nagrody. Pozwala to na dowolne konstruowanie tych zasad, np. pracodawca może ustanowić, że wypłata nagrody jubileuszowej jest uzależniona wyłącznie od stażu pracy wynikającego z zatrudnienia w jego zakładzie pracy oraz określonej branży lub zawodzie.

Najczęściej prawo do pierwszej nagrody za długoletnią pracę przysługuje pracownikowi posiadającemu łącznie 20-letni staż pracy.

Czy nauczycielowi pobierającemu emeryturę przysługuje nagroda jubileuszowa >>

Kolejne nagrody wypłacane są co 5 lat do osiągnięcia 45- lub 50-letniego stażu pracy. Każda kolejna nagroda jubileuszowa jest wyższa od poprzedniej.

W obowiązujących przepisach szczególnych o pracownikach urzędów państwowych nagroda jubileuszowa została ustalona w wysokości:

•  75% wynagrodzenia miesięcznego – po 20 latach pracy,

 • 100% wynagrodzenia miesięcznego – po 25 latach pracy,
 • 150% wynagrodzenia miesięcznego – po 30 latach pracy,
 • 200% wynagrodzenia miesięcznego – po 35 latach pracy,
 • 300% wynagrodzenia miesięcznego – po 40 latach pracy,
 • 400% wynagrodzenia miesięcznego – po 45 latach pracy.

W obrębie sfery budżetowej wypłata następuje według niejednolitych zasad i w różnej wysokości. Na przykład górnicy prawo do pierwszej nagrody nabywają już po 15 latach pracy, a w okresie całego zatrudnienia nagrodę jubileuszową mogą otrzymać 8-krotnie. Dla porównania urzędnikowi państwowemu nagroda może być wypłacona 6-krotnie.


Wysokość nagrody jubileuszowej

Wysokość nagrody wynika bezpośrednio z wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik. Podstawę do obliczenia wysokości nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody, chyba że korzystniejsze dla niego jest wynagrodzenie, jakie otrzyma w dniu wypłaty.

Wysokość nagrody jubileuszowej najczęściej nalicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, ale może być również ustalana jako wielokrotność wynagrodzenia zasadniczego.

W razie nabycia przez pracownika prawa do nagrody po zmianie wymiaru czasu pracy podstawę do obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi po tej zmianie.

Natomiast jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie, jakie przysługiwało pracownikowi bezpośrednio przed zmianą wymiaru czasu pracy.

Wypłacona nagroda jubileuszowa jest wliczana do dochodu ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w roku kalendarzowym, w którym pracownik otrzymał taką gratyfikację. Należy więc naliczyć i odprowadzić od tego świadczenia zaliczkę na podatek dochodowy.

Przykład

Nagroda jubileuszowa wypłacana nie częściej niż co 5 lat została naliczona w wysokości 4500 zł brutto. Zaliczka na podatek – 4500 zł x 18%, tj. 810 zł. Nagroda jubileuszowa powinna być wypłacona w wysokości 3690 zł.

Nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według ustanowionych zasad ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat, nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

REKLAMA