| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Boże Narodzenie - dzień wolny za 25 grudnia 2010 roku

Boże Narodzenie - dzień wolny za 25 grudnia 2010 roku

Przepisy dotyczące oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę zmienią się od 1 stycznia 2011 r. Może jednak dojść do sytuacji, że w przyszłym roku pracodawca odda dzień wolny za dzień Bożego Narodzenia przypadający w sobotę, 25 grudnia 2010 r.

Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę.

Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw >>

Ostatni raz pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dzień wolny za święto Bożego Narodzenia, które przypada w sobotę 25 grudnia br. Do końca 2010 r. będą bowiem obowiązywały dotychczasowe przepisy, które przewidują taki obowiązek. Pracodawca powinien za święto, które przypada w sobotę, oddać cały dzień wolny w okresie rozliczeniowym, w którym to święto wystąpiło. Może zatem dojść do sytuacji, że w 2011 r. pracodawca odda dzień wolny za Boże Narodzenie, kiedy będą obowiązywały już nowe przepisy w tym zakresie.

Załóżmy, że w zakładzie obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy przypada od 1 listopada 2010 r. do 28 lutego 2011 r. Pracodawca za święto Bożego Narodzenia (25 grudnia 2010 r.), które przypada w sobotę, może wyznaczyć pracownikom dzień wolny np. 7 stycznia 2011 r.

Czas pracy w handlu - czy w wigilię sklepy będą krócej pracować >>

Opisane wyżej postępowanie pracodawcy jest prawidłowe. Obowiązek oddania dnia wolnego wynika z tego, że sobotę 25 grudnia br. pracownicy mają wolne z tytułu święta. Pracodawca musi natomiast zapewnić im dodatkowy dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Dlatego ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »