Kategorie

Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
W lipcu 2010 r. przekazaliśmy do ZUS wniosek o emeryturę dla naszego pracownika wraz z niezbędną dokumentacją. Po przyznaniu świadczenia pracownik ten nieprzerwanie był u nas zatrudniony. Rozwiązaliśmy z nim stosunek pracy 30 listopada br. Czy emerytura pracownika zostanie przeliczona, jeśli niedługo po rozwiązaniu z nim umowy przekażemy do ZUS zaświadczenie potwierdzające okres jego zatrudnienia od 1 lipca do 30 listopada 2010 r.?

Mogą Państwo przekazać do ZUS zaświadczenie potwierdzające okres zatrudnienia pracownika. Jednak ZUS przeliczy jego emeryturę pod warunkiem, że złoży on wniosek w tej sprawie. Pracownik może złożyć taki wniosek w ZUS osobiście lub przesłać go pocztą. Może również złożyć go u Państwa – wówczas będą Państwo mogli dołączyć go do zaświadczenia o zatrudnieniu i przekazać do ZUS we własnym zakresie.

UZASADNIENIE

Obowiązujące przepisy emerytalne przewidują kilka możliwości ponownego ustalenia wysokości przyznanej emerytury przez ZUS. Jednym z nich jest doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze tego świadczenia okresów składkowych i nieskładkowych wynikających np. z zatrudnienia na postawie stosunku pracy. Doliczenie to polega na dodaniu do dotychczas otrzymywanej kwoty świadczenia:

 • po 1,3% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji – za każdy rok okresów składkowych,
 • po 0,7% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji – za każdy rok okresów nieskładkowych.

ZUS może doliczyć zarówno okresy przypadające po przyznaniu emerytury, jak i okresy wcześniejsze, które nie zostały dotychczas uwzględnione w wymiarze świadczenia (np. z powodu braku dokumentów). W każdym przypadku doliczenie następuje na wniosek osoby uprawnionej, zgłoszony pisemnie lub ustnie do protokołu sporządzanego w organie rentowym. Pisemny wniosek osoba pobierająca świadczenie może złożyć bezpośrednio w ZUS lub za pośrednictwem pracodawcy, a także przesłać pocztą. ZUS ustala wysokość emerytury z uwzględnieniem doliczanych okresów od miesiąca zgłoszenia wniosku.

Jeśli świadczeniobiorca wnioskuje o doliczenie okresów przypadających przed przyznaniem świadczenia emerytalnego, wówczas może to zrobić w każdym czasie i niezależnie od tego, czy aktualnie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie). Pewnym ograniczeniom podlega natomiast możliwość doliczenia okresów przypadających po przyznaniu emerytury w sytuacji, gdy emeryt pozostaje w ubezpieczeniu (obowiązkowym lub dobrowolnym). ZUS rozpatruje pozytywnie wniosek o doliczenie takich okresów, jeśli zostanie on złożony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego (art. 113 ustawy emerytalnej), a więc najwcześniej w styczniu, kwietniu, lipcu lub październiku danego roku. Jedynie wówczas, gdy ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału kalendarzowego (tak jak w przypadku opisanym w pytaniu), wniosek o doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych może być zgłoszony w każdym czasie po ustaniu tego ubezpieczenia.


Osoba uprawniona powinna dołączyć do wniosku o doliczenie okresu zatrudnienia zaświadczenie pracodawcy potwierdzające ten okres. Nie ma przeszkód, aby zaświadczenie to przekazał do ZUS bezpośrednio pracodawca. Jednak ZUS nie przeliczy emerytury, jeśli nie otrzyma odpowiedniego wniosku w tej sprawie podpisanego przez osobę uprawnioną.

Oznacza to, że wraz z zaświadczeniem o zatrudnieniu pracownika w okresie od 1 lipca do 30 listopada 2010 r. powinni Państwo przekazać do ZUS jego wniosek o doliczenie tego okresu. Wniosek ten pracownik może również złożyć we własnym zakresie, dołączając do niego otrzymane od Państwa świadectwo pracy. W takim przypadku nie mają już Państwo obowiązku wystawiania odrębnego zaświadczenia i przekazywania go do ZUS.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik po ustaniu stosunku pracy składa wniosek do ZUS dołączając do niego świadectwo pracy, wówczas pracodawca nie ma obowiązku przekazywania do ZUS odrębnego zaświadczenia o okresie jego zatrudnienia.

Podstawa prawna

 • art. 112–113 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.