reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

W lipcu 2010 r. przekazaliśmy do ZUS wniosek o emeryturę dla naszego pracownika wraz z niezbędną dokumentacją. Po przyznaniu świadczenia pracownik ten nieprzerwanie był u nas zatrudniony. Rozwiązaliśmy z nim stosunek pracy 30 listopada br. Czy emerytura pracownika zostanie przeliczona, jeśli niedługo po rozwiązaniu z nim umowy przekażemy do ZUS zaświadczenie potwierdzające okres jego zatrudnienia od 1 lipca do 30 listopada 2010 r.?

Mogą Państwo przekazać do ZUS zaświadczenie potwierdzające okres zatrudnienia pracownika. Jednak ZUS przeliczy jego emeryturę pod warunkiem, że złoży on wniosek w tej sprawie. Pracownik może złożyć taki wniosek w ZUS osobiście lub przesłać go pocztą. Może również złożyć go u Państwa – wówczas będą Państwo mogli dołączyć go do zaświadczenia o zatrudnieniu i przekazać do ZUS we własnym zakresie.

UZASADNIENIE

Obowiązujące przepisy emerytalne przewidują kilka możliwości ponownego ustalenia wysokości przyznanej emerytury przez ZUS. Jednym z nich jest doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze tego świadczenia okresów składkowych i nieskładkowych wynikających np. z zatrudnienia na postawie stosunku pracy. Doliczenie to polega na dodaniu do dotychczas otrzymywanej kwoty świadczenia:

  • po 1,3% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji – za każdy rok okresów składkowych,
  • po 0,7% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji – za każdy rok okresów nieskładkowych.

ZUS może doliczyć zarówno okresy przypadające po przyznaniu emerytury, jak i okresy wcześniejsze, które nie zostały dotychczas uwzględnione w wymiarze świadczenia (np. z powodu braku dokumentów). W każdym przypadku doliczenie następuje na wniosek osoby uprawnionej, zgłoszony pisemnie lub ustnie do protokołu sporządzanego w organie rentowym. Pisemny wniosek osoba pobierająca świadczenie może złożyć bezpośrednio w ZUS lub za pośrednictwem pracodawcy, a także przesłać pocztą. ZUS ustala wysokość emerytury z uwzględnieniem doliczanych okresów od miesiąca zgłoszenia wniosku.

Jeśli świadczeniobiorca wnioskuje o doliczenie okresów przypadających przed przyznaniem świadczenia emerytalnego, wówczas może to zrobić w każdym czasie i niezależnie od tego, czy aktualnie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie). Pewnym ograniczeniom podlega natomiast możliwość doliczenia okresów przypadających po przyznaniu emerytury w sytuacji, gdy emeryt pozostaje w ubezpieczeniu (obowiązkowym lub dobrowolnym). ZUS rozpatruje pozytywnie wniosek o doliczenie takich okresów, jeśli zostanie on złożony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego (art. 113 ustawy emerytalnej), a więc najwcześniej w styczniu, kwietniu, lipcu lub październiku danego roku. Jedynie wówczas, gdy ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału kalendarzowego (tak jak w przypadku opisanym w pytaniu), wniosek o doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych może być zgłoszony w każdym czasie po ustaniu tego ubezpieczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama