REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie emerytów - albo praca, albo emerytura

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przepisy zakładające, że część emerytów będzie musiała wybierać między pracą a emeryturą, powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny (TK). Będziemy się tego domagać - powiedziała przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska.

W poniedziałek, 27 grudnia, Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych, która zakłada, że osoby, które po przejściu na emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją.

REKLAMA

Autopromocja

Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów >>

Od 8 stycznia 2009 r. można było łączyć pobieranie świadczenia z ZUS z pracą zarobkową, bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. Teraz rozwiązanie umowy będzie konieczne, choćby na jeden dzień.

"W styczniu 2009 roku rząd przyjął, a parlament przegłosował rozwiązanie wręcz przeciwne, tzn. zdecydowano, że emeryt nie musi się zwalniać z pracy, by pracować dalej. Minęły dwa lata i po tych dwóch latach propozycja rządu, przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta zmierza w zupełnie przeciwną stronę" - podkreśliła przewodnicząca PJN Joanna Kluzik-Rostkowska.

Zatrudnianie emerytów - prezydent podpisał ustawę >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powiedziała, PJN chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność przepisów z konstytucją. "Chcemy sprawdzić, czy to jest zgodne z konstytucją, ponieważ są to prawa nabyte, w dodatku niecałe dwa lata temu" - powiedziała.

"Rozważamy dwa sposoby. Albo będziemy szukać sojuszników w parlamencie - dlatego że do złożenia takiego wniosku w TK potrzebne jest 30 podpisów - albo postaramy się do tego przekonać RPO" - zaznaczyła.

W jej ocenie, "tak częste zmiany decyzji w tak ważnych sprawach psują państwo, bo powodują (...), że obywatele nie mają zaufania do stanowionego prawa".

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy >>

Jak tłumaczyła, "nielogiczne" jest założenie, że jeśli emeryci przestaną pracować, zrobią miejsce na rynku pracy dla młodych ludzi. "Przecież ilość miejsc pracy nie jest reglamentowana" - podkreśliła.

"W 2003 roku rekordowa ilość ludzi pobierała świadczenia społeczne, (...) była poza rynkiem pracy - czyli rozumiem, że wtedy powinna być bardzo duża liczba wolnych miejsc pracy. A tak nie było" - zaznaczyła.

"Dla porównania - w Szwecji pracuje 70 proc. osób w wieku 55-64 lat, a wskaźnik bezrobocia wynosi tylko 8,2 proc." - dodała.

Pracujący emeryci - obowiązek rozwiązania umowy o pracę >>

REKLAMA

Jak tłumaczyła, wypychanie emerytów z rynku pracy powoduje ponadto, że osoby te albo w ogóle przestają pracować - a więc nie odkładają składek do ZUS - albo szukają pracy w szarej strefie. Według niej, nowe przepisy "generują szarą strefę".

"Przeprowadziliśmy reformę emerytalną,(...) zakładającą, że wysokość emerytury jest uzależniona od składek. (...) W związku z tym, emerytura jest prawem, a nie widzimisię państwa" - powiedziała.

Jej zdaniem, "państwo nie powinno się wtrącać do tego, czy ubezpieczony, chcąc skorzystać z emerytury, pracuje czy nie". "Tymczasem po podpisaniu tej ustawy państwo mówi: my, emerycie, decydujemy, czy możesz pracować na emeryturze czy nie, my decydujemy, w którym momencie życia przestajesz być aktywny" - tłumaczyła.

Aktywizacja zawodowa pracowników w wieku 50+ >>

Według wiceszefowej sejmowej komisji finansów Krystyny Skowrońskiej (PO), "wydaje się, że przy tej ustawie nie można postawić zarzutu niekonstytucyjności dotyczącego praw nabytych". Przyjęte w ustawie rozwiązania dotyczące emerytur Skowrońska nazwała "czytelnymi" i "czystymi". "Jeżeli chcemy mówić o pracy ponad obowiązujący wiek emerytalny, to jest to rozwiązanie czyste. A innym problemem jest sprawa kosztów pracy" - powiedziała.

Dodała jednocześnie, że zdaje sobie sprawę, iż w obecnej sytuacji po stronie pracodawców koszty pracy są zwiększone: "Ci, którzy zatrudniali emerytów mieli mniejsze koszty, a ci, którzy zatrudniali ludzi "z rynku" - np. ludzi młodych - mieli wyższe koszty pracy. W przyszłości należałoby się zastanawiać, jaki przyjąć model dotyczący kosztów pracy, aby przedsiębiorcy nie byli uprzywilejowani tylko poprzez zatrudnianie jednej grupy społecznej. Bo zatrudniając młodych ludzi przedsiębiorcy nie otrzymują podobnego bonusu" - zaznaczyła wiceszefowa komisji finansów.

Zatrudnianie osób po 50. roku życia - zmiana przepisów >>

REKLAMA

"Ten pomysł jest - co najbardziej mnie się nie podoba - podyktowany wyłącznie sytuacją finansową ZUS-u, koniecznością oszczędności. Może się tu pojawić problem niekonstytucyjności. Dobrze gdyby TK wypowiedział się w tej sprawie" - powiedziała posłanka PiS Elżbieta Rafalska.

"Rząd się miota w emerytalnych pomysłach. Jest niekonsekwentny. Wszystkie czynności uzasadnia nie sytuacją emeryta, tylko sytuacją budżetową państwa. Z taką argumentacją nie mogę się zgodzić" - podkreśliła.

Według Rafalskiej, posłowie PiS raczej nie poprą inicjatywy PJN. "Pomyślimy o własnej inicjatywie" - zapowiedziała.

Poseł PSL Janusz Piechociński powiedział, że podpisana przez prezydenta ustawa, to "wybór w kategorii mniejszego zła". "Prezydent podpisał ustawę w sytuacji bardzo poważnych napięć w finansach publicznych, napięć na rynku pracy. To był wybór w kategoriach mniejszego zła, a nie optymalnych decyzji" - ocenił Piechociński.

Wcześniejsze emerytury coraz popularniejsze >>

"To stary dylemat, kogo preferować w przypadku napięć na rynku pracy. Większość sejmowa podjęła decyzję, aby preferować młodych pracowników, wchodzących na rynek pracy, kosztem aspiracji i preferencji tych, którzy nabyli już wiek emerytalny. Taka była logika tej zmiany" - powiedział polityk PSL. Jak podkreślił, problemy na rynku pracy z osobami młodymi do 25 roku życia ma cała Europa, a Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem.

Wątpliwości, co do zgodności z ustawą zasadniczą nowych przepisów ma posłanka SLD i b. prezes ZUS, Anna Bańkowska. "Pewnie TK miałby tu co robić i będziemy chcieli wyjaśnienia tej sprawy z punktu widzenia konstytucyjności" - powiedziała Bańkowska.

Odprawa emerytalna i rentowa >>

Przypomniała, że klub SLD głosował przeciwko nowelizacji. Posłanka Sojuszu powiedziała, że nowe prawo "na pewno powiększy tzw. szarą strefę". "Jest to również powrót do starych przepisów, które kiedyś obowiązywały. Jest to wbrew logice, jeśli chodzi o przedłużenie aktywności zawodowej i wbrew temu co rząd twierdzi, że im zależy na tym, żeby ludzie dłużej pracowali, bo jednak jest to wielkie utrudnienie" - uważa Bańkowska.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

REKLAMA

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany

Czy pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu już w pierwszym roku, w którym wydano orzeczenie? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza wprowadzenia zmian. Chce jednak, by taki dodatkowy urlop był przyznawany proporcjonalnie, na podobnych zasadach jak „zwykły” urlop wypoczynkowy.

Czerwiec 2025: dni wolne, godziny pracy

Czerwiec w 2025 roku – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

REKLAMA

Controlling personalny a prawo – gdzie kończy się analiza, a zaczyna odpowiedzialność

W epoce cyfrowej, gdzie dane pracownicze są coraz bardziej dostępne i kuszące do analizy, controlling personalny staje przed zadaniem nie tylko liczenia, ale także… rozumienia granic, których nie wolno przekroczyć. Odpowiednie systemy controllingowe (BI i EPM/CPM) mogą tu być nie tylko narzędziem, ale też gwarantem zgodności z prawem – o ile są mądrze skonfigurowane i używane.

Wyrok NSA: e-mail pracodawcy o zakończeniu pracy przez pracownika - czy to dozwolone?

Czy pracodawca może powiadomić o zakończeniu współpracy przez pracownika, czy nie narusza to jego danych osobowych? Czy jest to zgodne z RODO, z Kodeksem Pracy oraz z ustawą o ochronie danych osobowych? Sprawa trafiła na tle niniejszego zagadnienia aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

REKLAMA