Kategorie

Czy właściciel firmy musi tworzyć palarnie na terenie zakładu pracy?

Stefan Wiewiór
W życie weszła ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Czy na jej podstawie właściciele firm zwolnieni są z obowiązku tworzenia palarni?

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych miała znieść nakaz tworzenia palarni przez pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Decyzję o stworzeniu palarni ma podejmować właściciel lub zarządca budynku. Na dzień wejścia w życie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych nie dokonano zmian w innych ustawach, nie wydano rozporządzeń. Przede wszystkim nie dokonano zmiany w Kodeksie pracy, który każe chronić życie i zdrowie pracowników, oraz w przepisach wykonawczych o bezpieczeństwie i higienie pracy (tj. rozporządzeniu o ogólnych przepisach bhp, gdzie nałożony jest taki obowiązek tworzenia palarni). Omawiana sytuacja jest niejednoznaczna, istnieją dwa odrębne stanowiska, a wśród komentujących przepisy powstał spór. Jednak zgodnie z komunikatami Ministerstwa Pracy i Państwowej Inspekcji Pracy, nie ma obowiązku tworzenia palarni.

UZASADNIENIE

Reklama

Do 14 listopada 2010 r. bezsporny był obowiązek utworzenia palarni przez pracodawców. Taki nakaz znajduje się w rozporządzeniu o ogólnych warunkach bhp, a wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2007 r. (I OSK 829/06) zastrzega, że to obowiązek dla zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

Regulacją prawną wskazującą zasady ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Najnowsza zmiana ww. ustawy została wprowadzona w życie 14 maja 2010 r. przez ustawę z 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (DzU nr 81, poz. 529). Głównym przesłaniem obowiązującej ustawy jest ochrona osób niepalących przed narażeniem na bierne palenie.

WAŻNE!

Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych w zakładach pracy poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio do tego przystosowanymi. Zakaz ten dotyczy pomieszczeń zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie zdrowia).


Właściciel budynku i zarządca budynku są uprawnieni do umieszczenia informacji o zakazie palenia w poszczególnych miejscach oraz ich egzekwowania.

WSKAZÓWKA!

Nieumieszczenie informacji o zakazie palenia jest wykroczeniem i podlega karze grzywny w wysokości 2000 zł. Zgodnie z obowiązującą ustawą, kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami, podlega karze grzywny do 500 zł.

Reklama

Organem uprawnionym do kontroli oraz nałożenia kar jest straż miejska oraz inspekcja sanitarna. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 17 listopada 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykroczeń, uprawnionymi do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego będą strażnicy straży gminnych.

Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy kwestia tworzenia palarni nie jest jednoznaczna i wymaga interpretacji. Spodziewana jest nowelizacja rozporządzenia, w którym zostaną usunięte wszelkie wątpliwości. Zgodnie z opinią Zastępcy Głównego Inspektora Pracy nie ma obowiązku tworzenia palarni przez pracodawców.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stoi na stanowisku, że: „Od 15 listopada 2010 r. nie będzie już obowiązku urządzania palarni, a rozporządzenie o bhp zostanie znowelizowane”. Ministerstwo zapowiedziało również nowelizację rozporządzenia o ogólnych przepisach bhp z zastrzeżeniem, że nie ma obowiązku tworzenia palarni.

PODSTAWA PRAWNA

 • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
 • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
 • Ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (DzU z 1996 r. nr 10, poz. 55 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.