reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy właściciel firmy musi tworzyć palarnie na terenie zakładu pracy?

Czy właściciel firmy musi tworzyć palarnie na terenie zakładu pracy?

W życie weszła ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Czy na jej podstawie właściciele firm zwolnieni są z obowiązku tworzenia palarni?

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych miała znieść nakaz tworzenia palarni przez pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Decyzję o stworzeniu palarni ma podejmować właściciel lub zarządca budynku. Na dzień wejścia w życie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych nie dokonano zmian w innych ustawach, nie wydano rozporządzeń. Przede wszystkim nie dokonano zmiany w Kodeksie pracy, który każe chronić życie i zdrowie pracowników, oraz w przepisach wykonawczych o bezpieczeństwie i higienie pracy (tj. rozporządzeniu o ogólnych przepisach bhp, gdzie nałożony jest taki obowiązek tworzenia palarni). Omawiana sytuacja jest niejednoznaczna, istnieją dwa odrębne stanowiska, a wśród komentujących przepisy powstał spór. Jednak zgodnie z komunikatami Ministerstwa Pracy i Państwowej Inspekcji Pracy, nie ma obowiązku tworzenia palarni.

UZASADNIENIE

Do 14 listopada 2010 r. bezsporny był obowiązek utworzenia palarni przez pracodawców. Taki nakaz znajduje się w rozporządzeniu o ogólnych warunkach bhp, a wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2007 r. (I OSK 829/06) zastrzega, że to obowiązek dla zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

Regulacją prawną wskazującą zasady ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Najnowsza zmiana ww. ustawy została wprowadzona w życie 14 maja 2010 r. przez ustawę z 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (DzU nr 81, poz. 529). Głównym przesłaniem obowiązującej ustawy jest ochrona osób niepalących przed narażeniem na bierne palenie.

WAŻNE!

Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych w zakładach pracy poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio do tego przystosowanymi. Zakaz ten dotyczy pomieszczeń zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie zdrowia).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie bhp

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama