| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jakie są obowiązki pracodawcy, gdy pracownicy narażeni są na hałas?

Jakie są obowiązki pracodawcy, gdy pracownicy narażeni są na hałas?

W trakcie kontroli zakładu produkcyjnego inspektor pracy stwierdził, że pracodawca nie wypełnia swoich obowiązków wynikających z istniejącego na stanowiskach pracy zagrożenia hałasem. Jakie obowiązki obciążają pracodawcę w tym zakresie?

Należy zacząć od obowiązków wynikających z Kodeksu pracy – na pracodawcy ciąży pełna odpowiedzialność za warunki pracy oraz za bezpieczeństwo pracowników (art. 207 k.p.). Jeśli istnieje choć potencjalne ryzyko wystąpienia czynnika szkodliwego lub uciążliwego na stanowisku pracy, pracodawca powinien go zidentyfikować, określić jego poziom oraz stopień oddziaływania na pracowników.

UZASADNIENIE

W ramach prowadzonej profilaktyki zdrowotnej w zakładzie pracy pracodawca zobowiązany jest do dokonania oceny ryzyka zawodowego oraz zastosowania, jeśli to jest konieczne, niezbędnych środków profilaktycznych (art. 226 k.p.). Dodatkowo o wynikach oceny ryzyka zawodowego należy niezwłocznie poinformować pracowników zatrudnionych na danym stanowisku pracy.

WSKAZÓWKA!

Aby przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego w sposób właściwy, należy po identyfikacji czynników szkodliwych lub uciążliwych dokonać pomiarów poziomu ich występowania na stanowisku pracy. Pomiary dotyczą tych czynników, które można zmierzyć.

Należy pamiętać, że istnieją jeszcze czynniki, których pomiar jest bardzo trudny lub wręcz niemożliwy (np. stres). Jednak w przypadku hałasu pomiar na ogół nie nastręcza kłopotów.

Wyniki pomiarów natężenia hałasu pracodawca otrzymuje z laboratorium w przeliczeniu na tzw. NDN (Najwyższe Dopuszczalne Natężenie).

Poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy nie może przekraczać 85 dB, a odpowiadająca mu ekspozycja dzienna nie może przekraczać wartości 3,64 x 103 Pa2 x s lub poziom ekspozycji na hałas odniesiony do tygodnia pracy nie może przekraczać wartości 85 dB, a odpowiadająca mu ekspozycja tygodniowa nie może przekraczać wartości 18,2 x 103 Pa2 x s.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK