Długi okres rozliczeniowy - korzyści dla pracodawcy
REKLAMA
Związane jest to z możliwością ustalania wymiaru czasu pracy dla obowiązującego dłuższego okresu rozliczeniowego, a nie dla poszczególnych miesięcy wchodzących w jego skład. Pracodawca nie jest związany wymiarami miesięcznymi i może planować czas pracy niezależnie od nich, co jest istotne z punktu widzenia planowania czasu pracy.
REKLAMA
12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy >>
W skrajnych sytuacjach, gdy pracodawca stosuje równoważne systemy czasu pracy, może go rozłożyć tylko na 2 z 3 miesięcy okresu rozliczeniowego. W ten sposób planuje pracownikowi np. cały miesiąc czasu wolnego od pracy. Dodatkowo należy podkreślić, że w okresach, gdy nierównomierne planowanie czasu pracy nie jest konieczne, nie ma problemu, żeby mimo 3- czy 4-miesięcznego okresu rozliczeniowego planować czas pracy zawsze zgodnie z wymiarami dla poszczególnych miesięcy.
Nadgodziny w równoważnym systemie czasu pracy >>
Skutki zastosowania przez pracodawcę nierównomiernego rozkładu czasu pracy dotyczą przede wszystkim sfery płacowej. Takie bowiem planowanie czasu pracy znacznie utrudnia rozliczenie pensji pracownika. Mniej kłopotu jest w firmach stosujących stałe stawki wynagrodzenia, gdyż wtedy w każdym miesiącu bez względu na przepracowaną liczbę godzin pracownik otrzyma wynagrodzenie w zwykłej miesięcznej wysokości. W przypadku pracowników wynagradzanych godzinowo stosujemy ogólną zasadę, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Należy jednak pamiętać, że w żadnym przypadku pracownik nie może zarobić mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli w 2010 r. – 1317 zł, a w 2011 r. będzie to kwota 1386 zł.
Czy będzie bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat