REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Karta nauczyciela, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Telepraca a praca nakładcza

Telepraca jest uregulowaną w Kodeksie pracy szczególną formą zatrudnienia, funkcjonującą stosunkowo od niedawna. Praca nakładcza zaś, uregulowana została poza Kodeksem. Jakie są różnice pomiędzy telepracą a pracą nakładczą?

Telefon służbowy a rozliczanie prywatnych rozmów pracowników

Powszechnie stosowaną praktyką jest powierzanie przez pracodawców telefonów służbowych swoim pracownikom. Z założenia mają być one wykorzystywane przez pracowników do celów czysto zawodowych. Co jeśli pracownik korzysta z telefonu służbowego w celach prywatnych?

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie która ukończyła 75 lat oraz osobom powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Obecnie wysokość zasiłku to 153 zł miesięcznie.

Szkolnictwo zawodowe a szanse na rynku pracy - raport

Niezaprzeczalny stał się fakt spadku prestiżu studiów wyższych. Czy szkoła zawodowa to w dzisiejszych czasach lepszy wybór?

REKLAMA

Czym jest system wynagrodzeń w firmie?

Wiele przedsiębiorstw wprowadza specjalna politykę wynagrodzeń. Co to oznacza dla pracowników? Jakie są efekty funkcjonującego w firmie systemu wynagrodzeń?

Raport Płacowy. Polska i Świat – podsumowanie

Zaprezentowaliśmy Państwu wszystkie części Raportu Płacowego. Polska i świat, przygotowanego na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pod kierownictwem dr. Michała Tomczyka. Poniżej przestawiamy jego podsumowanie.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę to rozwiązanie stosowane w celu uniknięcia zwolnień grupowych i związanych z nimi wydatków. Umieszczenie niepotrzebnych, chronionych czy uciążliwych zatrudnionych w odrębnej spółce nie zawsze jest bowiem możliwe. Taką próbę podejmuje np. wydawca „Rzeczpospolitej”.

Wynagrodzenia w sektorze publicznym – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 7

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu siódmą część Raportu, która przedstawia, jak kształtują się wynagrodzenia w sektorze publicznym.

REKLAMA

Okres pracy w gospodarstwie rolnym a pracowniczy staż pracy

Wyliczenie pracowniczego stażu pracy może niekiedy wzbudzić wątpliwości. Czy można wliczyć okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy pracownikowi, który objął gospodarstwo po osobie, która nie była jego rodzicem?

Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy

Telepraca, inaczej nazywana pracą zdalną, jest specyficzną formą zatrudnienia, uregulowaną w kodeksie pracy. Polega na wykonywaniu pracy poza zakładem pracy. Jakie obowiązki, mając na uwadze specyfikę tejże formy pracy, ciążą na telepracowniku i pracodawcy?

Ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i sposób jego wypłaty

O świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja zwiększają szanse na odzyskanie przez niego zdolności do pracy.

Wynagrodzenia według stanowisk – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 6

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu szóstą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od zajmowanego stanowiska.

Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Co do zasady składki na Fundusz Pracy są obowiązkowe. Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady, dlatego w niektórych sytuacjach, kwestia ta może budzić wątpliwości. Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę

Można zaryzykować stwierdzenie, iż sytuacja, w której pracownik otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę, jest najczęściej wydarzeniem niespodziewanym. Na co należy zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie? O tym poniżej.

Spory o roszczenia ze stosunku pracy

W przypadku, gdy pracownik został potraktowany przez pracodawcę w sposób naruszający przepisy Kodeksu pracy, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

W sytuacji niesłusznego otrzymania przez pracownika wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługują określone uprawnienia. Pracownik może skierować sprawę do sądu, który oceni zasadność zwolnienia.

Zarobki według branż – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 4

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu czwartą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie zarobków w zależności od branży.

Dopłaty do zajęć sportowo-rekreacyjnych bez składek ZUS

Czy wartość dofinansowania przez spółkę udziału pracowników w programie z zakresu sportu i rekreacji tj. różnica pomiędzy ceną rynkową a odpłatnością ponoszoną przez pracowników stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?

Brak doświadczenia zawodowego jako zaleta

W większości przypadków pracodawcy poszukują pracowników z doświadczeniem zawodowym. Czy brak doświadczenia zawodowego może być zaletą? Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia absolwentów?

Dynamika płac w sektorze prywatnym i publicznym – Raport płacowy. Polska i Świat – cz. 3

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu trzecią część Raportu, która to przedstawia dynamikę płac w sektorze prywatnym i publicznym.

Dokumentowanie wypoczynku dzieci pracowników

Pracownicy mają możliwość składania wniosków o dofinansowanie do wypoczynku ich dzieci. Wraz z końcem wakacji służby kadrowo-płacowe organizacji non profit powinny zakończyć rozliczanie wniosków o dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników.

Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku

Strajk jest jednym ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Aby był legalny, musi spełniać warunki określone w przepisach prawa. Kiedy strajk jest legalny i jaka jest odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku?

Płaca minimalna w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 2

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Podstawa wymiaru zasiłku, a przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

Niekiedy wyliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego może sprawiać trudności. Jedną z takich sytuacji jest przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek?

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Jak zarządzać nowo przejętym zespołem?

Osoby zarządzające pracownikami odgrywają bardzo istotną rolę. Samo zarządzanie zespołem osób wymaga odpowiedniego przygotowania i sporego wkładu własnego w funkcjonowanie firmy. zadanie to jest trudniejsze, gdy dochodzi do przejęcia zespołu.

Ranking zarobków na świecie i w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 1

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Zasady pisowni oficjalnych e-maili

Jakie są zasady pisowni oficjalnych e-maili? Od tego, jak będzie skonstruowana nasza wiadomość, zależy zwykle to, czy pracodawca na nią odpowie. Czy stać nas na to, aby robić błędy albo popełniać komunikacyjne gafy?

Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom tymczasowym mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Odrębności wynikające ze specyfiki pracy tymczasowej dotyczą m.in. uzupełniania wynagrodzenia, którego dokonuje się do okresu, na jaki została zawarta umowa o pracę tymczasową.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

Wykroczenia przeciwko pracom pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być opatrzone dotkliwa sankcją. niżej przedstawiamy regulację prawną w tym zakresie.

Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo

Niektóre składniki wynagrodzenia, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, mogą być wypłacane zaliczkowo. Często zdarza się, że premie czy prowizje są wypłacane nie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składnik w kwocie faktycznie wypłaconej.

Wybór drogi zawodowej - raport

Decyzja o wyborze drogi zawodowej powinna być podyktowana nie tylko korzyściami płynącymi z wykonywania danego zawodu w przyszłości, ale i zainteresowaniami i predyspozycjami. Jak wyważyć te dwie kwestie? Na co zwracać uwagę kształtując swoją karierę zawodową?

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Dla należytego wykonywania pracy, pracownik powinien być świadomy spoczywających na nim obowiązków wynikających ze stosunku pracy, którego jest stroną. Co każdy pracownik powinien wiedzieć przed podjęciem zatrudnienia?

Termin wypłaty wynagrodzenia pracownikom organizacji

Ustalenie wygodnego i jednocześnie właściwego terminu wypłaty wynagrodzenia pracownikom jest istotnym elementem organizacji każdego pracodawcy. Wynagrodzenie można bowiem wypłacać w trzech terminach: przed końcem miesiąca, za który ono przysługuje, z końcem danego miesiąca, albo do 10. dnia miesiąca następnego. Każdy ze wskazanych terminów ma swoje zalety i wady. Niedochowanie ustalonych terminów naraża pracodawców na kary.

Urlop szkoleniowy - jak pogodzić pracę z nauką?

Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić urlop szkoleniowy z pracą, a co za tym idzie, naukę z pracą?

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy jest jednym ze sposobów jego rozwiązania. Zachowanie jakiej procedury jest konieczne dla zgodnego z prawem wypowiedzenia układu zbiorowego pracy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Kiedy i w jaki sposób należy o tym poinformować Państwową Inspekcję Pracy? Jakie dokumenty muszą zostać sporządzone i podpisane przez strony? Czy należy podawać powody wypowiadania układu? O tym poniżej.

HRowcy jak wino – im starsi tym lepsi

Z raportu portalu HR24 wynika, że wraz ze wzrostem stażu pracy zwiększa się sprawność zawodowa pracowników kadrowych. Okazuje się, że wraz z doświadczeniem rośnie również tolerancja na odmienność i zaufanie.

Elastyczny czas pracy - wyjaśnienia MPiPS

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które pozwalają uelastycznić czas pracy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawia fakty i obala mity związane z elastycznym (zwanym też "ruchomym") czasem pracy.

Rodzaje umów dotyczących wykonywania pracy

Umowy spotykane obecnie w obrocie prawnym, podzielić możemy na umowy cywilnoprawne i umowy uregulowane w Kodeksie pracy.

Zwiększenie zakresu obowiązków głównej księgowej przebywającej na urlopie macierzyńskim

Czy można zmienić zakres obowiązków głównej księgowej przebywającej na urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym (udzielonym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim) i powiększyć go o obowiązki zwolnionego w tym czasie pracownika?

Kompetencje pracowników HR – RAPORT cz.3

Kompetencje pracowników HR w Polsce przedstawia raport HR24. Sprawdź, jakie cechy miękkie dominują u pracowników obszarów HR, czy typ stanowiska wpływa na konkretne kompetencje. Poznaj wnioski wynikające z przeprowadzonych badań.

Wykorzystywanie do pracy własnego sprzętu pracowników

W dobie powszechnych oszczędności, zatrudnianie pracowników w systemie „home office” może się okazać korzystne zarówno dla samych pracowników, jak i dla zatrudniających ich organizacji. Jak wygląda to w praktyce?

Zgoda pracownika na potrącenie z wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Wyjątek od tej zasady stanowi instytucja potrącenia. Na mocy przepisów kodeksu pracy, potrącenie z wynagrodzenia jest możliwe w ściśle określonych przypadkach. Które z potrąceń wymagają zgody pracownika, a które mogą być dokonane nawet wbrew jego woli?

Kompetencje pracowników HR – RAPORT cz.2

Kompetencje pracowników HR w Polsce przedstawia raport HR24. Sprawdź, czy staż pracy wpływa na konkretne kompetencje oraz czy wielkość firmy ma wpływ na umiejętności pracowników HR.

Których pracowników można rozliczyć w PIT-40?

Organizacja non profit, jako płatnik, może dokonać za pracownika rozliczenia podatkowego w PIT-40 tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Pracodawca musi bowiem posiadać oświadczenie PIT-12 od pracownika. Ponadto trzeba pamiętać, że PIT-40 dotyczy osób, które nie zamierzają rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Program dobrowolnych odejść – skutki dla pracowników i pracodawców

Pracodawcy coraz częściej korzystają z tzw. programu dobrowolnych odejść. Czym jest ten program i jaki ma wpływ na sytuacje pracowników? Czy redukuje negatywny wpływ zwolnień na funkcjonowanie firmy?

Szkolenia pracowników: twarde czy miekkie?

Szkolenie pracowników w dzisiejszych czasach staje się normą, a nie wyjątkiem. Mimo wysokiego bezrobocia, pracodawcy często nie mogą znaleźć odpowiednich osób do pracy. Decydują się więc na zainwestowanie w szkolenia, nie zaś w procesy rekrutację, które nierzadko są kosztowne, a zawsze pochłaniają czas.

Czas pracy w 2014 r.

Roczny wymiar czasu pracy w 2014 r. wyniesie 2000 godzin. Warto przy tym wiedzieć, że dnia 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie nowe przepisy, które dopuszczają przedłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Pozwoli to pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników - zależnie od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach.

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

Świadczenie przedemerytalne przysługuje w jednej dla wszystkich uprawnionych kwocie miesięcznie i jest wypłacane przez ZUS. Obecnie wynosi 975,78 zł. Świadczenie podlega waloryzacji na zasadach przewidzianych w ustawie o rentach i emeryturach z FUS. Oznacza to, że jego wysokość zmienia się w ramach kolejnych waloryzacji.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym czyli bez wypowiedzenia. Konieczne jest przy tym złożenie pisemnego oświadczenia wskazującego przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy. Termin złożenia takiego oświadczenia jest miesięczny i liczy się go od momentu uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

REKLAMA