REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo

Katarzyna Kalata
Doktor nauk prawnych, radca prawny
Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo. /Fot. Fotolia
Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Niektóre składniki wynagrodzenia, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, mogą być wypłacane zaliczkowo. Często zdarza się, że premie czy prowizje są wypłacane nie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składnik w kwocie faktycznie wypłaconej.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy pracownika zakończyła się, a pracodawca wypłacił pozostałą część składnika wynagrodzenia wypłaconego wcześniej zaliczkowo, pracodawca musi ponownie przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku (wynagrodzenia chorobowego) i dokonać wyrównania zasiłku.

PRZYKŁAD

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 20 do 29 sierpnia 2013 r. Otrzymuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2500 zł oraz ma prawo do kwartalnej prowizji, która jest wypłacana co miesiąc w kwocie zaliczkowej w wysokości 500 zł. Z końcem danego kwartału pracodawca wypłaca pracownikowi wyrównanie prowizji. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od sierpnia 2012 r. do lipca 2013 r. Pracownik za III (za sierpień i wrzesień 2012 r.) i IV kwartał 2012 r. otrzymał prowizję w łącznej wysokości 6903,20 zł (8000 zł – 13,71%), za I i II kwartał 2013 r. w wysokości 5004,82 zł (5800 – 13,71%) oraz za lipiec w kwocie 431,45 zł (500 zł – 13,71%). Zatem wysokość zasiłku za okres od 20 do 29 sierpnia wyniesie 849,40 zł, co wynika z poniższych wyliczeń:

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad
 • [(2500 – 13,71%) x 12 + 6903,20 zł + 5004,82 zł + 431,45 zł] : 12 = 3185,54 zł,
 • 3185,54 zł : 30 x 80% x 10 dni = 849,47 zł (wysokość zasiłku).

Zakładając, że pracodawca wypłaci w październiku wyrównanie prowizji za III kwartał w wysokości 1725,80 zł (2000 zł – 13,71%), należy wypłacić pracownikowi wyrównanie w wysokości 12,80 zł, co wynika z wyliczenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 1725,80 zł : 3 = 575,27 zł,
 • pracodawca musi doliczyć do podstawy wymiaru zasiłku kwotę 575,26 zł i obliczyć nową dzienną stawkę zasiłku:

[(2500 – 13,71%) x 12 + 6903,20 + 5004,82 zł + 575,26] : 12 = 3197,52 zł,

3197,52 zł : 30 x 80% x 10 dni = 852,67 zł,

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
 • obliczenie wyrównania: 852,67 zł – 849,47 zł = 3,20 zł.

Jeżeli jakiś składnik wynagrodzenia nie został wypłacony pracownikowi do momentu sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych, w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składniki w wysokości wypłaconej za poprzednie okresy.

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Przykład:

Pracownik 20 lipca 2013 r. złamał nogę w drodze do pracy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r. Pracownik ma prawo do półrocznej premii. W podstawie wymiaru zasiłku powinna zostać uwzględniona premia za II półrocze 2012 r. i za I półrocze 2013 r. Do czasu sporządzenia listy wypłat zasiłków premia za I półrocze nie została wypłacona. W tej sytuacji do ustalenia podstawy wymiaru należy przyjąć premię za II półrocze w podwójnej wysokości.

Podstawa prawna:

● art. 36, art. 38, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 996

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA