REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę

Agnieszka Fryc
Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

Można zaryzykować stwierdzenie, iż sytuacja, w której pracownik otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę, jest najczęściej wydarzeniem niespodziewanym. Na co należy zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie? O tym poniżej.

Gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o prace, z którego treścią się nie zgada i które w jego ocenie jest niesłuszne, ma on prawo do odwołania się do sadu pracy. Kodeks pracy przewiduje pewne wymogi dla wskazanego odwołania. Mimo, iż pracownik, jako z założenia słabsza strona stosunku pracy, jest w razie ewentualnego sporu przed sądem pracy stroną uprzywilejowaną, by zwiększyć swoje szanse w procesie, powinien dokładnie zweryfikować treść otrzymanego od pracodawcy wypowiedzenia.

Data otrzymania wypowiedzenia

W pierwszej kolejności, po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o prace należy zanotować datę otrzymania wypowiedzenia. Data ta ma bowiem kluczowe znaczenie dla określenia terminu do wniesienia sprawy do sądu pracy, a jej odnotowanie pomoże nam uniknąć wątpliwości związanych z terminowym wniesieniem odwołania od wypowiedzenia. Aby bowiem sąd uwzględnił odwołanie wniesione po terminie, pracownik będzie musiał udowodnić szczególne okoliczności.

Zobacz jeszcze: Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Treść uzasadnienia wypowiedzenia

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawca ma obowiązek zawarcia w wypowiedzeniu jego uzasadnienia. W związku z tym pracownik, po otrzymaniu wypowiedzenia nieterminowej umowy o prace, powinien dokładne zapoznać się z treścią uzasadnienia wypowiedzenia. Istotne jest bowiem, czy okoliczności na które powołuje się pracodawca rzeczywiście miały miejsce i czy znajdują oparcie w jakiś dowodach. Kwestia dowodowa jest szczególnie istotna przy rozwiązaniu umowy o pracę przez pracodawcę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Treść pouczeń zawartych w wypowiedzeniu

Pracownik powinien również zapoznać się z treścią zawartych w doręczonym mu wypowiedzeniu umowy o pracę pouczeń. Pracodawca bowiem jest zobowiązany do zamieszczenia w treści wypowiedzenia umowy o pracę pouczenia o prawie wniesienia przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Pracownik ma na to 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Choć brak stosownego pouczenia nie powoduje bezskuteczności wypowiedzenia, jest podstawą do wnioskowania przez pracownika do sądu o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, w razie jego niedochowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Czas pracy

Kto podpisuje wypowiedzenie

Pracownik powinien również sprawdzić, przez kogo wręczone mu wypowiedzenie umowy o pracę zostało podpisane. Dokonać tego powinna osoba, która jest u danego pracodawcy uprawniona do wypowiadania umów o pracę.

Wskazane powyżej działania dotyczą zarówno merytorycznych jak i formalnych błędów w wypowiedzeniu. Zarówno jedne, jak i drugie mogą być podstawą do skutecznego odwołania się od wypowiedzenia w postępowaniu przed sądem pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  REKLAMA