reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę

Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę

Można zaryzykować stwierdzenie, iż sytuacja, w której pracownik otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę, jest najczęściej wydarzeniem niespodziewanym. Na co należy zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie? O tym poniżej.

Gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o prace, z którego treścią się nie zgada i które w jego ocenie jest niesłuszne, ma on prawo do odwołania się do sadu pracy. Kodeks pracy przewiduje pewne wymogi dla wskazanego odwołania. Mimo, iż pracownik, jako z założenia słabsza strona stosunku pracy, jest w razie ewentualnego sporu przed sądem pracy stroną uprzywilejowaną, by zwiększyć swoje szanse w procesie, powinien dokładnie zweryfikować treść otrzymanego od pracodawcy wypowiedzenia.

Data otrzymania wypowiedzenia

W pierwszej kolejności, po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o prace należy zanotować datę otrzymania wypowiedzenia. Data ta ma bowiem kluczowe znaczenie dla określenia terminu do wniesienia sprawy do sądu pracy, a jej odnotowanie pomoże nam uniknąć wątpliwości związanych z terminowym wniesieniem odwołania od wypowiedzenia. Aby bowiem sąd uwzględnił odwołanie wniesione po terminie, pracownik będzie musiał udowodnić szczególne okoliczności.

Zobacz jeszcze: Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Treść uzasadnienia wypowiedzenia

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawca ma obowiązek zawarcia w wypowiedzeniu jego uzasadnienia. W związku z tym pracownik, po otrzymaniu wypowiedzenia nieterminowej umowy o prace, powinien dokładne zapoznać się z treścią uzasadnienia wypowiedzenia. Istotne jest bowiem, czy okoliczności na które powołuje się pracodawca rzeczywiście miały miejsce i czy znajdują oparcie w jakiś dowodach. Kwestia dowodowa jest szczególnie istotna przy rozwiązaniu umowy o pracę przez pracodawcę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Treść pouczeń zawartych w wypowiedzeniu

Pracownik powinien również zapoznać się z treścią zawartych w doręczonym mu wypowiedzeniu umowy o pracę pouczeń. Pracodawca bowiem jest zobowiązany do zamieszczenia w treści wypowiedzenia umowy o pracę pouczenia o prawie wniesienia przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Pracownik ma na to 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Choć brak stosownego pouczenia nie powoduje bezskuteczności wypowiedzenia, jest podstawą do wnioskowania przez pracownika do sądu o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, w razie jego niedochowania.

Polecamy serwis: Czas pracy

Kto podpisuje wypowiedzenie

Pracownik powinien również sprawdzić, przez kogo wręczone mu wypowiedzenie umowy o pracę zostało podpisane. Dokonać tego powinna osoba, która jest u danego pracodawcy uprawniona do wypowiadania umów o pracę.

Wskazane powyżej działania dotyczą zarówno merytorycznych jak i formalnych błędów w wypowiedzeniu. Zarówno jedne, jak i drugie mogą być podstawą do skutecznego odwołania się od wypowiedzenia w postępowaniu przed sądem pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama