REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę

Agnieszka Fryc
Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę. /Fot. Fotolia
Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Można zaryzykować stwierdzenie, iż sytuacja, w której pracownik otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę, jest najczęściej wydarzeniem niespodziewanym. Na co należy zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie? O tym poniżej.

Gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o prace, z którego treścią się nie zgada i które w jego ocenie jest niesłuszne, ma on prawo do odwołania się do sadu pracy. Kodeks pracy przewiduje pewne wymogi dla wskazanego odwołania. Mimo, iż pracownik, jako z założenia słabsza strona stosunku pracy, jest w razie ewentualnego sporu przed sądem pracy stroną uprzywilejowaną, by zwiększyć swoje szanse w procesie, powinien dokładnie zweryfikować treść otrzymanego od pracodawcy wypowiedzenia.

Autopromocja

Data otrzymania wypowiedzenia

W pierwszej kolejności, po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o prace należy zanotować datę otrzymania wypowiedzenia. Data ta ma bowiem kluczowe znaczenie dla określenia terminu do wniesienia sprawy do sądu pracy, a jej odnotowanie pomoże nam uniknąć wątpliwości związanych z terminowym wniesieniem odwołania od wypowiedzenia. Aby bowiem sąd uwzględnił odwołanie wniesione po terminie, pracownik będzie musiał udowodnić szczególne okoliczności.

Zobacz jeszcze: Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Treść uzasadnienia wypowiedzenia

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawca ma obowiązek zawarcia w wypowiedzeniu jego uzasadnienia. W związku z tym pracownik, po otrzymaniu wypowiedzenia nieterminowej umowy o prace, powinien dokładne zapoznać się z treścią uzasadnienia wypowiedzenia. Istotne jest bowiem, czy okoliczności na które powołuje się pracodawca rzeczywiście miały miejsce i czy znajdują oparcie w jakiś dowodach. Kwestia dowodowa jest szczególnie istotna przy rozwiązaniu umowy o pracę przez pracodawcę bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Treść pouczeń zawartych w wypowiedzeniu

Pracownik powinien również zapoznać się z treścią zawartych w doręczonym mu wypowiedzeniu umowy o pracę pouczeń. Pracodawca bowiem jest zobowiązany do zamieszczenia w treści wypowiedzenia umowy o pracę pouczenia o prawie wniesienia przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Pracownik ma na to 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Choć brak stosownego pouczenia nie powoduje bezskuteczności wypowiedzenia, jest podstawą do wnioskowania przez pracownika do sądu o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, w razie jego niedochowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Czas pracy

Kto podpisuje wypowiedzenie

Pracownik powinien również sprawdzić, przez kogo wręczone mu wypowiedzenie umowy o pracę zostało podpisane. Dokonać tego powinna osoba, która jest u danego pracodawcy uprawniona do wypowiadania umów o pracę.

Wskazane powyżej działania dotyczą zarówno merytorycznych jak i formalnych błędów w wypowiedzeniu. Zarówno jedne, jak i drugie mogą być podstawą do skutecznego odwołania się od wypowiedzenia w postępowaniu przed sądem pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  REKLAMA

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  REKLAMA