Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy o prace, z którego treścią się nie zgada i które w jego ocenie jest niesłuszne, ma on prawo do odwołania się do sadu pracy. Kodeks pracy przewiduje pewne wymogi dla wskazanego odwołania. Mimo, iż pracownik, jako z założenia słabsza strona stosunku pracy, jest w razie ewentualnego sporu przed sądem pracy stroną uprzywilejowaną, by zwiększyć swoje szanse w procesie, powinien dokładnie zweryfikować treść otrzymanego od pracodawcy wypowiedzenia.
REKLAMA
Data otrzymania wypowiedzenia
W pierwszej kolejności, po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o prace należy zanotować datę otrzymania wypowiedzenia. Data ta ma bowiem kluczowe znaczenie dla określenia terminu do wniesienia sprawy do sądu pracy, a jej odnotowanie pomoże nam uniknąć wątpliwości związanych z terminowym wniesieniem odwołania od wypowiedzenia. Aby bowiem sąd uwzględnił odwołanie wniesione po terminie, pracownik będzie musiał udowodnić szczególne okoliczności.
Zobacz jeszcze: Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę
Treść uzasadnienia wypowiedzenia
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawca ma obowiązek zawarcia w wypowiedzeniu jego uzasadnienia. W związku z tym pracownik, po otrzymaniu wypowiedzenia nieterminowej umowy o prace, powinien dokładne zapoznać się z treścią uzasadnienia wypowiedzenia. Istotne jest bowiem, czy okoliczności na które powołuje się pracodawca rzeczywiście miały miejsce i czy znajdują oparcie w jakiś dowodach. Kwestia dowodowa jest szczególnie istotna przy rozwiązaniu umowy o pracę przez pracodawcę bez zachowania terminu wypowiedzenia.
Treść pouczeń zawartych w wypowiedzeniu
Pracownik powinien również zapoznać się z treścią zawartych w doręczonym mu wypowiedzeniu umowy o pracę pouczeń. Pracodawca bowiem jest zobowiązany do zamieszczenia w treści wypowiedzenia umowy o pracę pouczenia o prawie wniesienia przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Pracownik ma na to 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Choć brak stosownego pouczenia nie powoduje bezskuteczności wypowiedzenia, jest podstawą do wnioskowania przez pracownika do sądu o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, w razie jego niedochowania.
Polecamy serwis: Czas pracy
Kto podpisuje wypowiedzenie
Pracownik powinien również sprawdzić, przez kogo wręczone mu wypowiedzenie umowy o pracę zostało podpisane. Dokonać tego powinna osoba, która jest u danego pracodawcy uprawniona do wypowiadania umów o pracę.
Wskazane powyżej działania dotyczą zarówno merytorycznych jak i formalnych błędów w wypowiedzeniu. Zarówno jedne, jak i drugie mogą być podstawą do skutecznego odwołania się od wypowiedzenia w postępowaniu przed sądem pracy.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat