Dopłaty do zajęć sportowo-rekreacyjnych bez składek ZUS
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku, gdy pracodawca pokrywa ceny udziału w programie, a pracownik pozostałe, może pojawić się wątpliwość co do zasadności wyłączenia wartości dofinansowania z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
REKLAMA
Jeżeli wartość współfinansowanych przez przedsiębiorcę części świadczeń ponoszonych na rzecz pracowników, np. z tytułu korzystania przez pracowników z kart, kwalifikowana jest jako przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy oraz prawo do takich świadczeń wynika z regulaminu wynagradzania, to świadczenia te będą wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Polecamy: Forum
Stanowisko takie potwierdził Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Decyzji z dnia 10 kwietnia 2013 r., sygn. DI 100000/451/203/2013.
Warto tu podkreślić, iż warunkiem koniecznym do takiego zwolnienia jest partycypowanie przez pracownika w kosztach uzyskania świadczeń. Ponadto, świadczenia te muszą wynikać z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Wyjątkiem są tu przychody wymienione w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wpłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat. Do przychodów należą m. i. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zobacz również: Odpis na ZFŚS w jednostkach budżetowych - obligatoryjny i fakultatywny
Jak jednak stanowi § 2 ust. 1. pkt 26 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych od detalicznej niektórych przedmiotów, artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.
Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne pracowników zastosowanie mają przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o czym stanowi art.. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej. Zwolnienie będzie zatem dotyczyło również składki zdrowotnej.
Polecamy serwis: Pracownicy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat