Spory o roszczenia ze stosunku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Polubowne załatwienie sporu
Zanim jednak pracownik skieruje sprawę do sądu, może zażądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą i dążyć do polubownego załatwienia sporu.
REKLAMA
W celu polubownego załatwienia sporu o roszczenie pracownika ze stosunku pracy zostaje powołana komisja pojednawcza. Komisję powołuje pracodawca wspólnie z zakładową organizacją związkową. Jej członkiem nie może być osoba zarządzająca zakładem pracy, główny księgowy, radca prawny oraz osoba prowadząca sprawy osobowe, zatrudnienia i płac. Komisja zobowiązana jest wybrać przewodniczącego i jego zastępców, jak również ustalić regulamin postępowania, a postępowanie przeprowadzać w zespołach składających się co najmniej z 3 członków. Sprawowanie obowiązków członka komisji jest funkcją społeczną, jednakże zachowuje się prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w pracach komisji. Wydatki związane z działalnością komisji w całości ponosi pracodawca.
Zobacz również: Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp
Wszczęcie postępowania
Postępowanie wszczyna się na wniosek pracownika zgłoszony na piśmie. Komisja pojednawcza powinna dążyć do tego, aby załatwienie sprawy w drodze ugody nastąpiło w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Ugoda nie może być jednak sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego. W sytuacji, gdy postępowanie przed komisją nie doprowadziło do ugody, komisja może na żądanie pracownika, które ten zobowiązany jest złożyć w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania, przekazać do sądu. Pracownik sam również może wnieść sprawę do sądu. Może też wystąpić do sądu w ciągu 30 dni od daty zawarcia ugody z żądaniem uznania jej za bezskuteczną w sytuacji, gdy uważa, iż narusza ona jego interes.
Polecamy także serwis: Spory zbiorowe
Droga sądowa
Spory o roszczenia ze stosunku pracy rozstrzygają sądy pracy oraz sądy pracy i ubezpieczeń społecznych. Terminy dochodzenia roszczeń w sądzie uzależnione są od sprawy. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę należy złożyć w sądzie w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma o wypowiedzeniu umowy o pracę. Żądanie o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie należy wnieść do sądu pracy w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.
WAŻNE!
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, iż można wnieść do sądu również żądanie o nawiązanie umowy o pracę. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.
W sytuacji, gdy pracownik, bez swojej winy, nie złożył stosownego dokumentu do sądu, ten może na jego wniosek przywrócić termin. Wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uniemożliwiającej złożenie dokumentów w terminie, należy w nim uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat