REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Fryc
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o prace na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o prace na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji niesłusznego otrzymania przez pracownika wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługują określone uprawnienia. Pracownik może skierować sprawę do sądu, który oceni zasadność zwolnienia.

W sytuacji, w której pracownik ma zastrzeżenia co do wypowiedzenia mu umowy o pracę, może on złożyć stosowne odwołanie do sądu powszechnego. Może przedtem żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. Komisja pojednawcza może być powołana wspólnie przez pracodawcę i zakładową organizację związkową, a jeśli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacji związkowa - przez pracodawcę, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników. Ponad to kodeks pracy zastrzega, iż zarówno pracownik, jak i pracodawca powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu wynikłego ze stosunku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, powództwo o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy oraz o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, wnosi się do sądu rejonowego właściwości ogólnej pozwanego, bądź do sądu, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w okręgu którego znajduje się zakład pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

W sytuacji, w której sąd pracy uzna, iż wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o prace, sąd pracy, uwzględniając żądania pracownika, może orzec o jego bezskuteczności, zaś jeśli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowaniu.

Stosowne odwołanie, na mocy którego pracownik może dochodzić swoich uprawnień, należy wnieść w przewidzianym ustawowo terminie, który to wynosi 7 dni, licząc od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Wskazać należy, iż w wypowiedzeniu umowy o pracę, pracodawca powinien zawrzeć pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozstrzygnięcia sądu

Jak już wspomniano powyżej, pracownik może dochodzić uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a w sytuacji, w której doszło już do rozwiązania stosunku pracy, przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Sąd nie orzeka o przywróceniu do pracy, nawet na prośbę pracownika, jeśli byłoby ono niemożliwe lub niecelowe ze względu na stosunki łączące strony sporu, np. gdy strony są skłócone, co uniemożliwiałoby kontynuowanie stosunku podległości. Sąd nie może zrezygnować z uznania wypowiedzenia za nieskuteczne lub przywrócenia do pracy na rzecz odszkodowania, ze względu na stosunki miedzy stronami, jeśli pracownikiem wnioskującym o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy jest kobieta w ciąży lub pracownik, będący w tak zwanym okresie ochronnym czyli pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia u pozwanego pracodawcy zapewniał mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ta szczególna ochrony wskazanych grup pracowników nie dotyczy sytuacji, w której ich przywrócenie jest niemożliwe ze względu na wypowiedzenie im umowy w związku z ogłoszeniem likwidacji lub upadłością pracodawcy. Wówczas sąd orzeka o odszkodowaniu.

Zobacz także: Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

REKLAMA

Wysokość odszkodowania, przysługującego pracownikowi w związku z bezprawnym lub nieuzasadnionym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę zawartej na czas nieokreślony, wynosi tyle, ile wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie mniej jednak niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia.

W przypadku, gdy wobec pracownika zostanie orzeczone przywrócenie do pracy z tytuły nieuzasadnionego lub bezprawnego wypowiedzenia umowy i podejmie on pracę na mocy orzeczenia, przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie to przysługuje w wysokości równej wynagrodzeniu za okres maksymalnie 2 miesięcy, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, za okres maksymalnie 1 miesiąca.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA