Kategorie

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Agnieszka Fryc
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o prace na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o prace na czas nieokreślony. /Fot. Fotolia
ShutterStock
W sytuacji niesłusznego otrzymania przez pracownika wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługują określone uprawnienia. Pracownik może skierować sprawę do sądu, który oceni zasadność zwolnienia.
Reklama

W sytuacji, w której pracownik ma zastrzeżenia co do wypowiedzenia mu umowy o pracę, może on złożyć stosowne odwołanie do sądu powszechnego. Może przedtem żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą. Komisja pojednawcza może być powołana wspólnie przez pracodawcę i zakładową organizację związkową, a jeśli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacji związkowa - przez pracodawcę, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników. Ponad to kodeks pracy zastrzega, iż zarówno pracownik, jak i pracodawca powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu wynikłego ze stosunku pracy.

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, powództwo o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy oraz o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, wnosi się do sądu rejonowego właściwości ogólnej pozwanego, bądź do sądu, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w okręgu którego znajduje się zakład pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

W sytuacji, w której sąd pracy uzna, iż wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o prace, sąd pracy, uwzględniając żądania pracownika, może orzec o jego bezskuteczności, zaś jeśli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowaniu.

Stosowne odwołanie, na mocy którego pracownik może dochodzić swoich uprawnień, należy wnieść w przewidzianym ustawowo terminie, który to wynosi 7 dni, licząc od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Wskazać należy, iż w wypowiedzeniu umowy o pracę, pracodawca powinien zawrzeć pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Rozstrzygnięcia sądu

Jak już wspomniano powyżej, pracownik może dochodzić uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a w sytuacji, w której doszło już do rozwiązania stosunku pracy, przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Sąd nie orzeka o przywróceniu do pracy, nawet na prośbę pracownika, jeśli byłoby ono niemożliwe lub niecelowe ze względu na stosunki łączące strony sporu, np. gdy strony są skłócone, co uniemożliwiałoby kontynuowanie stosunku podległości. Sąd nie może zrezygnować z uznania wypowiedzenia za nieskuteczne lub przywrócenia do pracy na rzecz odszkodowania, ze względu na stosunki miedzy stronami, jeśli pracownikiem wnioskującym o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy jest kobieta w ciąży lub pracownik, będący w tak zwanym okresie ochronnym czyli pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia u pozwanego pracodawcy zapewniał mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ta szczególna ochrony wskazanych grup pracowników nie dotyczy sytuacji, w której ich przywrócenie jest niemożliwe ze względu na wypowiedzenie im umowy w związku z ogłoszeniem likwidacji lub upadłością pracodawcy. Wówczas sąd orzeka o odszkodowaniu.

Zobacz także: Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Reklama

Wysokość odszkodowania, przysługującego pracownikowi w związku z bezprawnym lub nieuzasadnionym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę zawartej na czas nieokreślony, wynosi tyle, ile wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie mniej jednak niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia.

W przypadku, gdy wobec pracownika zostanie orzeczone przywrócenie do pracy z tytuły nieuzasadnionego lub bezprawnego wypowiedzenia umowy i podejmie on pracę na mocy orzeczenia, przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie to przysługuje w wysokości równej wynagrodzeniu za okres maksymalnie 2 miesięcy, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, za okres maksymalnie 1 miesiąca.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?