Zasiłek wyrównawczy

REKLAMA
Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę za obniżonym wynagrodzeniem, w okresie rehabilitacji zawodowej prowadzonej w zakładowych i międzyzakładowych ośrodkach rehabilitacji zawodowej lub w zakładach pracy na wyodrębnionych stanowiskach pracy, dostosowanych do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.
Zasiłek wyrównawczy przysługuje na okres rehabilitacji zawodowej, nie dłuższy jednak niż 24 miesiące. Prawo do zasiłku ustaje z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, jeżeli ze względu na stan zdrowia ubezpieczonego, dalsza rehabilitacja zawodowa jest niecelowa, jeżeli czasowa niezdolność do pracy w okresie rehabilitacji zawodowej trwała nieprzerwanie jeden miesiąc oraz jeżeli pracownik swym postępowaniem uniemożliwia lub utrudnia dalsze prowadzenie rehabilitacji.
Zobacz także: Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku
Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi, który jest uprawniony do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje również ubezpieczonym pracownikom, uprawnionym do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad
Kup książkę:
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych poradJeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, pracownikowi przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego. Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej nie została podyktowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, zasiłek wyrównawczy przysługuje z ubezpieczenia chorobowego. Za wypadek przy pracy uznaje się zaś zdarzenie nagłe, losowe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.
Zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje w przypadku, gdy:
- wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
- ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku,
- ubezpieczony odmówił bez uzasadnionej przyczyny poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez swoje zachowanie uniemożliwił przeprowadzenie takiego badania.
Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineWysokość zasiłku wyrównawczego
Zasiłek wyrównawczy ma zrekompensować ubezpieczonemu pracownikowi obniżenie wysokości jego wynagrodzenia, w skutek poddania się rehabilitacji zawodowej lub przeniesienia na inne stanowisko ze względów zdrowotnych. Stanowi on różnice pomiędzy miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas pracy z obniżonym wynagrodzeniem.
Formalności
O potrzebie poddania się rehabilitacji zawodowej orzeka lekarz wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy albo lekarz orzecznik ZUS, przy czym rehabilitacji zawodowej mogą być poddani pracownicy ze zmniejszoną sprawnością do pracy, zagrożeni chorobą zawodową i wymagający przekwalifikowania, zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, jeżeli stan ich zdrowia wymaga zmiany rodzaju pracy oraz pracownicy, którzy wskutek wypadku lub dłuższej choroby utracili czasowo zdolność do pracy i wymagają adaptacji do pracy. W przypadku, gdy zasiłek wyrównawczy wypłacany jest przez zakład Ubezpieczeń Społecznych, niezbędne do jego wypłaty jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychZadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: