ZUS przygotował ankietę i kalkulator. W prosty sposób można sprawdzić, czy przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości [linki]
REKLAMA
REKLAMA
- Wniosek o rentę rodzinną
- Ankieta pomoże sprawdzić uprawnienia
- Wysokość renty wdowiej
- Termin wypłaty renty wdowiej
Wniosek o rentę rodzinną
Wnioski o tzw. rentę wdowią osoby uprawnione mogą składać do ZUS. Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) przyjmowany jest od 1 stycznia 2025 r.
REKLAMA
ZUS przypomina, że w przypadku gdy osoba zainteresowana nie ma dotychczas przyznanej renty rodzinnej lub własnego świadczenia (np. emerytury) albo nie ma przyznanego żadnego z tych świadczeń, ale spełnia warunki, aby je otrzymać, nie powinna zwlekać i złożyć o nie wniosek.
Ankieta pomoże sprawdzić uprawnienia
ZUS wypłaci świadczenie łącznie z rentą rodzinną jeżeli osoba zainteresowana spełnia wszystkie poniższe warunki:
- ma co najmniej 60 lat (jeśli jest kobietą) lub 65 lat (jeśli jest mężczyzną),
- do dnia śmierci współmałżonka pozostawała we wspólności małżeńskiej,
- nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyła 55 lat (kobieta) lub ukończyła 60 lat (mężczyzna),
- nie jesteś obecnie w związku małżeńskim.
Prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną ustaje, jeśli zostanie zawarty nowy związek małżeński.
Aby osoba zainteresowana mogła się przekonać, czy będzie mogła pobierać połączone świadczenia, może skorzystać ze specjalnego narzędzia przygotowanego przez ZUS. Wystarczy otworzyć ANKIETĘ i odpowiedzieć na kilka pytań.
Wysokość renty wdowiej
Osoby uprawnione będą mogły otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 proc. do 25 proc.
Taki wybór będą miały także osoby uprawnione do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Wysokość sumy świadczeń nie może jednak przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 razy 1780,96 zł). Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne i inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Szacunkową kwotę połączonych świadczeń można obliczyć w kalkulatorze renty wdowiej, przygotowanym przez ZUS.
Termin wypłaty renty wdowiej
Prawo do świadczeń składających się na tzw. rentę wdowią zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej.
Połączone świadczenia ZUS będzie wypłacać od 1 lipca 2025 r. Aby otrzymywać rentę wdowią od 1 lipca br., wniosek należy złożyć do 31 lipca 2025 r. Jeśli warunki do łącznej wypłaty świadczeń zostaną spełnione po 31 lipca br. lub wniosek w tej sprawie zostanie złożony po tej dacie, wypłatę będzie można podjąć od dnia, w którym warunki zostały spełnione, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożono wniosek.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat