Wynagrodzenia nie będą tabu. Obowiązkowa informacja o zarobkach w ofertach pracy oraz jawność wynagrodzeń w firmie
REKLAMA
REKLAMA
- Projekt nowelizacji Kodeksu pracy
- Obowiązek wskazania wynagrodzenia w ofercie pracy
- Informacja o poziomie wynagrodzeń w firmie
- Sankcje za nieprzestrzeganie nowych przepisów
- Wejście w życie nowelizacji Kodeksu pracy
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy
W Sejmie trwają prace nad ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Celem projektowanej nowelizacji jest zobowiązanie pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia proponowanego wynagrodzenia, które planują zaoferować aplikującym na dane stanowisko kandydatom.
REKLAMA
Projektodawcy ustawy podkreślają w uzasadnieniu, że w Polsce wynagrodzenia są tematem tabu. Pytania dotyczące wynagrodzenia, które jest jedną z najbardziej istotnych kwestii dla poszukującego pracy, rekruterzy i pracodawcy uznają często za przejaw braku kultury, roszczeniowości albo arogancji. Projektowana ustawa ma to zmienić.
Obowiązek wskazania wynagrodzenia w ofercie pracy
W projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy zaproponowano wprowadzenie nowego przepisu. Mianowicie pracodawca, publikujący informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, będzie musiał uwzględnić w niej kwotę proponowanego poziomu wynagrodzenia i wskazać jego minimalną i maksymalną wysokość. Informacja będzie mogła też zawierać wzmiankę, że kwota ta podlega negocjacji.
Dodatkowo w projekcie zaproponowano, aby osoby ubiegające się o pracę miały prawo do otrzymania od przyszłego pracodawcy informacji na temat:
• początkowego wynagrodzenia lub jego przedziału opartego na obiektywnych, neutralnych pod względem płci kryteriach – przewidzianego w odniesieniu do danego stanowiska;
• przepisów układu zbiorowego stosowanych przez pracodawcę w odniesieniu do danego stanowiska.
Zdaniem projektodawców brak informacji o proponowanym wynagrodzeniu w ofertach pracy uderza szczególnie mocno w młodych pracowników oraz kobiety. Młodzi pracownicy wchodzący na rynek pracy mają niewiele wiarygodnych źródeł, z których mogą czerpać informacje o wynagrodzeniach, a brak doświadczenia nie pozwala im na ocenę, czy proponowana kwota na danym stanowisku jest właściwa. Kobiety natomiast, w dalszym ciągu zarabiające mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach, nie mogą przewidzieć, czy ze względu na płeć oferta wynagrodzenia składana im przez pracodawcę jest zaniżana.
Informacja o poziomie wynagrodzeń w firmie
W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy przewidziano także zasadę, że wynagrodzenie, jak i jego poziom będą jawne podczas trwania stosunku pracy. Pracownicy będą mieli prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia, w podziale na płeć w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę jak oni lub pracę o takiej samej wartości.
Z powyższym wnioskiem pracownicy będą mogli zwracać się do pracodawcy za pośrednictwem swoich przedstawicieli. Przy czym w przypadku, gdy odpowiedź na wniosek będzie zawierać informacje niedokładne lub niekompletne, pracownicy - osobiście lub za pośrednictwem swoich przedstawicieli – będą mogli wystąpić o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące przekazanych informacji.
Sankcje za nieprzestrzeganie nowych przepisów
Projekt ustawy zakłada, że pracodawca, który:
• nie udziela pracownikowi informacji o poziomie wynagrodzeń w firmie;
• nie publikuje w ofercie pracy informacji o proponowanym wynagrodzeniu;
• zatrudnia pracownika za wynagrodzeniem mniejszym, niż przewidziane w opublikowanej informacji o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy
będzie podlegać karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
Wejście w życie nowelizacji Kodeksu pracy
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy trafił 7 stycznia 2025 r. do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Jeśli Sejm ustawę będzie procedować i w końcu ją uchwali, to wejdzie ona w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat