REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku

Agnieszka Fryc
Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku. /Fot. Fotolia
Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Strajk jest jednym ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Aby był legalny, musi spełniać warunki określone w przepisach prawa. Kiedy strajk jest legalny i jaka jest odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku?

Kiedy może dojść do strajku?

Strajk, jako forma rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych pomiędzy pracodawcą a pracownikami, polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu. Aby strajk był dopuszczalny, musi dotyczyć jednej ze wskazanych kwestii: warunków pracy, płacy lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Strajk jest środkiem, do którego pracownicy, chcąc rozwiązać spór, powinni sięgać w ostateczności, wykorzystując uprzednio inne sposoby rozwiązywania sporów zbiorowych z pracodawcą, takich jak rokowania i mediacja. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której pracodawca swoim bezprawnym działaniem uniemożliwia przeprowadzenie rokowań lub mediacji, a także sytuacja, w której dochodzi do rozwiązania stosunku pracy z działaczem związkowym prowadzącym spór.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Referendum strajkowe w czasie mediacji

Udział pracowników w strajku

Udział każdego pracownika w strajku jest dobrowolny. Oznacza to, iż pracownik, może w każdym momencie zaprzestać udziału w strajku, nawet jeśli głosował za jego rozpoczęciem. Ustawa z 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, regulująca tę kwestię, wskazuje jednak instytucje, w których to pracownicy są pozbawieni prawa do strajku. Należą do nich dla przykładu Policja, Straż Graniczna, Straż Więzienna, czy Sądy i Prokuratura. Obok wspomnianej regulacji, ustawa wskazuje również na nieco ogólniejsze ograniczenie w prawie do strajku. Otóż niedopuszczalne jest zaprzestanie pracy w wyniku akcji strajkowych na stanowiskach pracy, urządzeniach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu lub bezpieczeństwu państwa.

Głosowanie w sprawie strajku i jego ogłoszenie

Strajk zakładowy jest ogłaszany przez organizację związkową po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników, o ile w głosowaniu wzięło udział co najmniej 50 proc. pracowników. Strajk wielozakładowy zaś ogłasza organ wskazany w statucie związku po uzyskaniu zgody większości głosujących w poszczególnych zakładach pracy, które maja być objęte strajkiem, jeżeli w głosowaniu w każdym z tych zakładów wzięło udział co najmniej 50 proc. pracowników. Ogłoszenie strajku powinno nastąpić nie wcześniej niż 5 dni przed jego rozpoczęciem. Możliwe jest również ogłoszenie strajku solidarnościowego, który trwać może maksymalnie pół dnia roboczego. Strajk taki jest organizowany przez związek zawodowy działający w zakładzie pracy, którego pracownicy strajkują na rzecz obrony praw i interesów pracowników innego zakładu pracy, którzy nie maja prawa do strajku.

Przy podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu strajku, podmiot reprezentujący interesy pracowników powinien wziąć pod uwagę współmierność żądań do strat związanych ze strajkiem. Chodzi więc o zachowanie równowagi pomiędzy roszczeniami, a formą ich dochodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność za udział w nielegalnym strajku

Wszystkie wskazane powyżej elementy muszą wystąpić aby można było mówić o legalnym strajku pracowniczym. Jaka odpowiedzialność ponoszą pracownicy za udział w nielegalnym strajku?

Polecamy serwis: Związki zawodowe

Podkreślić należy przede wszystkim, iż prawo do strajku należy do podstawowych praw człowieka oraz wolności związkowych, wobec czego udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z prawem, nie będzie stanowić naruszenia obowiązków pracowniczych. Przede wszystkim, kryterium oceny legalności strajku określają przepisy ustawy, a nie postanowienia statutu związku zawodowego lub uchwał związkowych, zaś strajk może być nielegalny w różnym stopniu, w zależności od zakresu i wagi naruszenia przepisów ustawy. Stopień nielegalności strajku ma istotny wpływ na odpowiedzialność za jego zorganizowanie, kierowanie akcją strajkową lub udział w strajku (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2007 roku w sprawie o sygnaturze I PK 209/2006).

Jak stwierdził sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 marca 1992 roku, w sprawie o sygnaturze akt I PRN 11/92, w zakresie odpowiedzialności porządkowej (organizacyjnej), za udział w nielegalnym strajku, należy odróżnić odpowiedzialność organizatorów takiego strajku, od jego zwykłych uczestników. Organizatorzy nielegalnego strajku ponoszą bowiem odpowiedzialność zaostrzoną, uczestnicy zaś – na ogólnych zasadach ustanowionych w kodeksie pracy.

Istotnym warunkiem legalności strajku jest zorganizowanie i przeprowadzenie referendum strajkowego w sposób umożliwiający swobodne wyrażenie woli przez głosujących pracowników, które to podlega kontroli sądowej, przy czym udział pracownika w strajku, który okazał się być nielegalny z powodu sfałszowania wyniku referendum strajkowego, ujawnionego dopiero w postępowaniu sadowym, nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych, a więc nie uzasadnia rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy, chyba że ten wiedział, że referendum było sfałszowane a strajk nielegalny (wyrok Sądy Najwyższego z dnia 17 maja 2012 roku w sprawie o sygnaturze akt. I PK 217/2011).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA