REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telepraca a praca nakładcza

Agnieszka Fryc
Telepraca a praca nakładcza. /Fot. Fotolia
Telepraca a praca nakładcza. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Telepraca jest uregulowaną w Kodeksie pracy szczególną formą zatrudnienia, funkcjonującą stosunkowo od niedawna. Praca nakładcza zaś, uregulowana została poza Kodeksem. Jakie są różnice pomiędzy telepracą a pracą nakładczą?

Praca nakładcza, nazywana potocznie chałupnictwem, jest formą zatrudnienia znacznie starszą od telepracy, która w polskim porządku prawnym funkcjonuje od 2007 roku. Wraz z wprowadzeniem do Kodeksu pracy telepracy (pracy zdalnej) powstało pytanie, czy angaże chałupników należy zastąpić umową o pracę w formie pracy zdalnej. Jest to spowodowane faktem, iż zatrudnienie na podstawie umowy o pracę zdalną do złudzenia przypomina stosunek pracy. Mimo wielu podobieństw, telepraca i praca nakładcza to dwie odrębne formy zatrudnienia. Telepraca została uregulowana w Kodeksie pracy, zaś praca nakładcza w rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą.

Autopromocja

Zobacz także: Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy

Telepraca jest regulowaną na mocy Kodeksu pracy formą zatrudnienia, polegająca na świadczeniu pracy regularnie poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. To strony stosunku pracy uzgadniają omawiana formę pracy. Telepraca nakłada na pracodawcę obowiązek dostarczenia pracownikowi sprzętu niezbędnego do wykonywania przez niego pracy, zapewnienia pomocy technicznej oraz szkoleń. W związku z faktem, iż telepraca jest regulowana przez Kodeks pracy, zastosowanie do niej mają przepisy kodeksu pracy, które regulują klasyczny stosunek pracy z pewnymi wyjątkami w zakresie bhp.

Umowa o pracę nakładczą powinna być sporządzona na piśmie. Jej stronami są wykonawca, czyli osoba wykonująca prace nakładczą oraz pracodawca, zwany nakładcą. Praca nakładcza jest formą pracy zdecydowanie bardziej elastyczną od pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, w tym również od telepracy. Wykonawca bowiem sam organizuje sobie czas pracy, zaś jego wymiar i rozkład nie podlegają kontroli ze strony nakładcy. Co więcej, nakładca nie musi świadczyć pracy osobiście. W praktyce, praca chałupnicza jest wykonywana często przez domowników właściwego wykonawcy. Jest to najbardziej znacząca cecha pracy nakładczej, odróżniająca ją od telepracy. Chałupnictwo jest dogodną formą świadczenia pracy z punktu widzenia możliwości łączenia życia zawodowego z prywatnym. Swoiste wymieszanie elementów zatrudnienia pracowniczego i niepracowniczego sprawia, iż umowa ta postrzegana jest jako umowa pośrednia pomiędzy umową cywilnoprawną a umową o pracę. Jak stwierdził Sąd Najwyższy jednak, w wyroku z dnia 9 stycznia 2008 roku, w sprawie o sygnaturze III UK 2007, fakt wprowadzenia przez Rozporządzenie Ministrów do umowy o pracę nakładczą szeregu uprawnień pracowniczych, nie przekreśla cywilnoprawnego charakteru tejże umowy.

Polecamy serwis: Umowy cywilnoprawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Telepraca na tle innych form zatrudnienia uregulowanych w Kodeksie pracy również jest elastyczną forma pracy, musi być jednak wykonywana przez pracownika osobiście. Zaznaczyć należy również, iż o ile telepraca polega na świadczeniu pracy regularnie poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji, o tyle praca nakładcza może być wykonywana również w zakładzie pracy. Wówczas do umowy o prace nakładczą stosuje się przepisy Kodeksu pracy, regulujące zasady zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Istotną kwestią przy omawianiu różnić pomiędzy telepracą a pracą nakładczą jest kwestia wynagrodzenia. Otóż w przypadku telepracy, zastosowanie mają przepisy o minimalnym wynagrodzeniu. W przypadku umowy o prace nakładcza zaś, w umowie należy wskazać minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należeć będzie do obowiązków wykonawcy. Wskazana w umowie minimalna ilość pracy do jakiej zobowiązany będzie wykonawca powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie co najmniej 50 proc. najniższego wynagrodzenia określonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli zaś praca nakładcza stanowi dla wykonawcy wyłączne lub główne źródło utrzymania, ilość pracy określona w umowie, powinna być ustalona w taki sposób, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie najniższego wynagrodzenia.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA