REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy

Agnieszka Fryc
Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy. /Fot. Fotolia
Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Telepraca, inaczej nazywana pracą zdalną, jest specyficzną formą zatrudnienia, uregulowaną w kodeksie pracy. Polega na wykonywaniu pracy poza zakładem pracy. Jakie obowiązki, mając na uwadze specyfikę tejże formy pracy, ciążą na telepracowniku i pracodawcy?

W stosunku do telepracownika oraz pracodawcy zatrudniającego pracowników w formie telepracy, stosować należy ogólne przepisy kodeksu pracy, które określają obowiązki stron stosunku pracy. Kodeks pracy przewiduje dodatkowo przepisy nakładające na pracodawcę i telepracownika obowiązki ściśle związane z omawianą formą pracy.

Autopromocja

Zobacz także: Telepraca a koszty zatrudnienia

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca jest zobowiązany przede wszystkim do dostarczenia pracownikowi sprzętu, niezbędnego do świadczenia przez pracownika pracy zdalnej, który zapewniać będzie bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Rodzaj powierzonego pracownikowi sprzętu jest oczywiście uzależniony od rodzaju wykonywanej przez telepracownika pracy. W praktyce najczęściej jest to sprzęt komputerowy. Kodeks pracy stanowi również, iż pracodawca jest zobowiązany do ubezpieczenia powierzonego pracownikowi sprzętu, pokrycia kosztów związanych z jego instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją oraz do zapewnienia telepracownikowi pomocy technicznej i niezbędnych szkoleń w zakresie obsługi powierzonego sprzętu. Strony stosunku pracy mogą jednak w odrębnej umowie w inny sposób określić swoje prawa i obowiązki dotyczące sprzętu, włącznie z postanowieniem, iż telepracownik będzie wykorzystał w pracy swój własny sprzęt. W umowie tej należy wówczas określić również zasady ubezpieczenia sprzętu telepracownika, z którego będzie korzystał przy wykonywaniu pracowniczych obowiązków. W sytuacji, gdy pracownik wykorzystuje w pracy zdalnej własny sprzęt, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy i jego ceny rynkowe.

Pracodawca jest zobowiązany również do umożliwienia telepracownikowi, na zasadach przyjętych dla ogółu pracowników, przebywanie na terenie zakładu pracy, kontaktowanie się z innymi pracownikami oraz korzystanie z pomieszczeń i urządzeń pracodawcy, z zakładowych obiektów socjalnych i prowadzonej działalności socjalnej.

Polecamy serwis: Umowy cywilnoprawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli praca jest wykonywana w domu pracownika, pracodawca ma obowiązek realizowania wobec niego obowiązków z zakresu bhp, z wyłączeniem obowiązku dbałości o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy, obowiązki zapewnienia pomieszczeń pracy odpowiednich do rodzaju wykonywanej pracy oraz obowiązku zapewnienia odpowiednich urządzeń higieniczno sanitarnych.

Obowiązki telepracownika

Telepracownik jest zobowiązany do dbania o należyty stan techniczny dostarczonego mu sprzętu, a także do sprawowania nad nim pieczy. Ponosi on bowiem odpowiedzialność materialną za powierzony mu sprzęt. Telepracownik ma również obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

REKLAMA

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

REKLAMA