REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dyskryminacja, Ochrona wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie prowizyjne za część miesiąca

Wynagrodzenie prowizyjne należne pracownikowi nie może być niższe od wynagrodzenia minimalnego określonego odrębną ustawą. Jeżeli jest niższe, pracownikowi należy się wyrównanie.

Czy świadczenie świąteczne z zfśs podlega potrąceniu jak wynagrodzenie za pracę

Komornik prowadzi egzekucję z wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Pracownicy z okazji świąt otrzymali z zfśs tzw. pieniężne świadczenie świąteczne. Ponadto pracownik ten otrzyma z zfśs zapomogę socjalną z uwagi na swoją trudną sytuację materialną. Czy egzekucja prowadzona przez komornika dotyczy również tego rodzaju wypłat?

Ochrona wynagrodzeń przy upadłości pracodawcy

Upadłość pracodawcy nie musi oznaczać utraty wynagrodzenia. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ma temu zapobiegać.

Wypłata wynagrodzenia w obcej walucie

Od 24 stycznia 2009 r. nie obowiązuje zasada walutowości nakazująca, aby wszelkie zobowiązania pieniężne były wyrażone w polskim pieniądzu. Daje to pracodawcom możliwość rozliczania wynagrodzeń w walutach obcych.

Czy wynagrodzenie pracownika może być określone w walucie obcej

W najbliższym czasie zamierzamy zatrudnić pracownika, który zwrócił się do nas z prośbą o zawarcie w umowie o pracę zapisu, że jego wynagrodzenie będzie wypłacane w euro. Czy możemy zawrzeć taki zapis w umowie o pracę? Czy jest to zgodne z przepisami? Czy jeśli zawrzemy taki zapis, zobowiąże nas to w przyszłości do każdorazowej wypłaty temu pracownikowi wynagrodzenia w euro?

Czy przy liczeniu stażu pracy do nagrody jubileuszowej można pominąć staż w prywatnych firmach

Jesteśmy państwowym zakładem pracy. W naszym zakładzie są wypłacane nagrody jubileuszowe. Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć zapis, że do okresów zatrudnienia uprawniających do nagrody jubileuszowej zaliczamy tylko okresy pracy świadczonej w instytucjach państwowych, pomijając prywatne firmy? Czy taki zapis nie będzie naruszał prawa?

Kiedy można zatrudnić obcokrajowców na stanowiskach samorządowych

Jesteśmy jednostką samorządową. Planujemy przyjęcie kilku nowych pracowników na stanowiska urzędnicze. W jakich sytuacjach można obecnie nie stawiać kandydatom do pracy wymogu posiadania obywatelstwa polskiego? Czy w regulaminie naszej jednostki możemy przyjąć, że zatrudnienie na każdym stanowisku urzędniczym wymaga posiadania obywatelstwa polskiego?

Czy można przyznać nowym pracownikom niższe wynagrodzenia

Od 1 kwietnia 2009 r. nasza firma planuje zatrudnić 5 nowych pracowników. Ze względu na kryzys gospodarczy chcielibyśmy ustalić ich wynagrodzenie o 500 zł mniejsze niż wynagrodzenie innych pracowników, którzy już u nas pracują na tych samych stanowiskach pracy. Czy możemy to zrobić? Czy takie postępowanie nie będzie uznane za dyskryminację?

Brak konieczności zmiany treści układu

Przepisy zakładowego układu zbiorowego pracy zawierają postanowienia antydyskryminacyjne, w tym rodzaje zachowań dyskryminacyjnych i definicje m.in. dyskryminacji pośredniej. Czy w związku z najnowszą zmianą kodeksu pracy musimy zmienić układ?

Czy pracodawca może wypłacić zasiłek chorobowy pracownika innej osobie

Nasz zakład jest uprawniony do wypłaty pracownikom świadczeń chorobowych. Z reguły wszystkie świadczenia przekazujemy na konta bankowe. Jeden z pracowników, ze względów osobistych, zlikwidował konto bankowe. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim i wyjeżdża do sanatorium. Pracownik telefonicznie zwrócił się do nas, aby wynagrodzenie chorobowe i zasiłek wypłacić kuzynowi. Podał imię i nazwisko kuzyna. Czy możemy wypłacić świadczenia innej osobie niż pracownik? Jeżeli tak, to czy powinniśmy zażądać od tej osoby jakiegoś dokumentu?

Czy zwalnianie pracowników o najkrótszym stażu narusza zasady równego traktowania

W naszej firmie pracuje 18 pracowników. Ze względu na kłopoty ekonomiczne musimy zwolnić 8 pracowników. Przeprowadzając zwolnienia z pracy chcemy w pierwszej kolejności zwalniać pracowników z najkrótszym stażem pracy w naszej firmie, ponieważ pracownicy przeznaczeni do zwolnienia mają zbliżone kwalifikacje i sumiennie wykonują swoje obowiązki. Czy zastosowanie takiego kryterium przy zwolnieniach nie zostanie uznane za naruszenie zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu?

Jakie są granice dokonywania potrąceń?

Mam wiele zobowiązań finansowych. Chciałbym podjąć pracę ale nie wiem czy po wszystkich potrąceniach w ogóle coś dla mnie zostanie. Czy są jakieś ograniczenia potrąceń albo kwota wolna od potrąceń i w jakiej wysokości?

Czy można zawiesić wypłacanie premii i nagród przewidzianych w regulaminie wynagradzania

Nasz zakład pracy przeżywa poważne trudności ekonomiczne. Obowiązujący w naszej spółce regulamin wynagradzania gwarantuje pracownikom bardzo wysokie świadczenia w postaci premii regulaminowych i nagród uznaniowych. Czy istnieje w takiej sytuacji możliwość czasowego zawieszenia stosowania tego regulaminu? W jaki sposób można to zrobić?

Naruszenie przepisów w zakresie wynagrodzeń

Naruszanie przepisów prawa pracy w zakresie wynagrodzeń może polegać na niewypłaceniu wynagrodzenia, niezachowaniu w tajemnicy jego wysokości czy naruszeniu przepisów o dyskryminacji przy wynagradzaniu pracowników.

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę niepełnoetatowca

Kwoty potrąceń z wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na część etatu należy zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy.

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Mój pracodawca zalega z wypłatą pensji za ostatnie 2 miesiące. Podobno ma jakieś przejściowe problemy finansowe. Chciałbym jednak wiedzieć, jakie uprawnienia ma pracownik w takiej sytuacji? Jak mogę starać się o odzyskanie należnego wynagrodzenia?

Za niewypłacone wynagrodzenie można żądać odsetek i odszkodowania

Za wykonywaną przez siebie pracę pracownik ma prawo otrzymywać wynagrodzenie. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracodawca uchyla się od tego obowiązku?

Kto może odbierać wynagrodzenie pracownika?

Wynagrodzenie pracownik znajduje się pod ochroną. Oznacza to, że pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia. Jednak może zdecydować, komu będzie ono wypłacane.

Nie można się zrzec wynagrodzenia

Każdy pracownika ma prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Nie może się z żadnych powodów zrzec wynagrodzenia. Nikt także nie może go zmusić, aby wynagrodzenia się zrzekł. 

Większa ochrona dla dyskryminowanych pracowników

W zakresie przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu nowelizacja Kodeksu pracy zmienia przede wszystkim definicję molestowania i molestowania seksualnego. Wprowadza również ochronę dla pracowników, którzy w jakikolwiek sposób przeciwstawili się molestowaniu w pracy. Pracodawca musi także dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Nowe przepisy obowiązują od 18 stycznia 2009 r.

Jak wypłacić wynagrodzenie pracownikowi, który nie posiada konta, jeśli w układzie zbiorowym pracy jest zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników

W układzie zbiorowym pracy mamy zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników. Jeden z pracowników nie ma konta i nie chce go założyć. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzenia. Co w takiej sytuacji mamy zrobić? Czy możemy wstrzymać mu wypłatę do czasu, aż założy konto? Czy można takiego pracownika ukarać za brak konta? Co zrobić, gdy poda nam numer konta np. matki, ojca, żony lub innego członka rodziny, którego nie jest współwłaścicielem? Czy wtedy wynagrodzenie należy przelać na wskazane konto?

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Ocenianie pracowników - aspekty prawne

Pozytywna ocena pracownika może być podstawą do jego awansu, ocena negatywna - do zwolnienia. Ocena przeprowadzona nieprawidłowo natomiast powoduje odpowiedzialność pracodawcy.

Zmiany w prawie pracy (cz. 2)

W 2009 r. pracodawcy muszą liczyć się z zaostrzeniem przepisów dotyczących dyskryminacji oraz z nowymi obowiązkami bhp.

Wypowiedzenie tylko z powodu emerytury - to dyskryminacja

Wypowiedzenie umowy o pracę nie może być uzasadnione wyłącznie nabyciem prawa do wcześniejszej emerytury. Takie działanie nosi znamiona dyskryminacji ze względu na wiek.

Czy mogę się zrzec wynagrodzenia na rzecz żony?

Nie trzymają się mnie pieniądze. Chciałbym się zrzec wynagrodzenia na rzecz mojej żony. Lepiej niech ona trzyma kasę. Czy istnieje taka możliwość? 

Czy córka może odebrać pensję?

W naszym zakładzie pracy wynagrodzenie wypłacane jest „do ręki”. Teraz jadę na konferencję, na 3 dni. W tym czasie ma być wypłata, czy moja córka może za mnie odebrać pensję? 

Pracodawca nie wypłaca w terminie

Mój szef spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia już 10 dni. Nie jest to jednorazowy przypadek. Czy niewypłacanie w terminie wynagrodzenia jest podstawą do wypowiedzenia umowy? 

Czy zawsze kwoty wolne od potrąceń są takie same

Zatrudniamy pracownika, który otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 900,80 zł (jest to 80% wynagrodzenia minimalnego, które wypłacamy w pierwszym roku pracy). Osoba ta nie rozliczyła się z udzielonej jej zaliczki. Chcemy więc dokonać potrącenia z wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji powinniśmy liczyć kwotę wolną od potrąceń od wysokości wynagrodzenia netto tego pracownika, czy od wysokości netto ogólnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia?

Wynagrodzenie pracownicy powracającej do pracy po urlopie wychowawczym

Do ustalenia uprawnień płacowych pracownika powracającego z urlopu wychowawczego za punkt odniesienia należy przyjmować zarobki pracownika zajmującego w dniu powrotu do pracy korzystającego z urlopu wychowawczego to samo stanowisko, co powracający pracownik przed urlopem (wyrok Sądu Najwyższego z 29 stycznia 2008 r., II PK 143/07)

Kiedy w zatrudnieniu występuje dyskryminacja pośrednia

Nie jest dyskryminacją pośrednią odmowa przyznania nagrody jubileuszowej pracownikowi, który nie ma świadectwa pracy, jeżeli taki zapis wynika z regulaminu wynagradzania zakładu pracy. Aby można było mówić o dyskryminacji pośredniej, dysproporcje w traktowaniu pracowników powinny występować w przypadku wszystkich lub znacznej części pracowników, charakteryzujących się daną cechą (wyrok Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2008 r., II PK 292/07).

Jak pracodawca powinien skutecznie przeciwdziałać mobbingowi w zakładzie pracy

Wiem, że przepisy Kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę do przeciwdziałania mobbingowi. Nie precyzują jednak, w jaki sposób pracodawca powinien dopełnić tego obowiązku. Jak powinniśmy postępować, aby spełnić ustawowe wymagania zapobiegania temu zjawisku?

Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Niedawno zatrudniłem absolwenta studiów wyższych, dla którego jest to pierwsza praca w życiu. Pracownik ten ma wskazane w swojej umowie wynagrodzenie jako równowartość obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego. Pracownik otrzymał przy pierwszej wypłacie 900,80 zł. Twierdzi, że zgodnie z zapisem w umowie powinien otrzymać 1126 zł. Nie przyjmuje do wiadomości, że osoby w pierwszym roku pracy obowiązuje niższa stawka. Czy mam rację w tym sporze z pracownikiem?

Udostępnienie danych o zatrudnieniu i zarobkach pracownika

Wystąpił do nas Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z prośbą o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach pracownika. Czy możemy wydać ośrodkowi takie zaświadczenie, czy możemy je wydać tylko samemu pracownikowi?

Urlop wychowawczy przyczyną dyskryminacji

Korzystanie z urlopów wychowawczych nie może być uznane za obiektywną przyczynę ustalenia niższego wynagrodzenia w porównaniu do innych pracowników.

Dyskryminacja - przegląd orzecznictwa

Problematyka dyskryminacji pracownika była niejednokrotnie przedmiotem zainteresowania Sądu Najwyższego. Najczęściej analizowanym przypadkiem była dyskryminacja ze względu na wiek i sposób wynagradzania.

Nie dyskryminacji

Stosunkowo łatwo oskarżyć pracodawcę o dyskryminację. Skuteczną obroną może być wykazanie, że w firmie podjęto działania, aby ograniczyć to zjawisko.

Wynagradzanie pracowników w UE

Pracodawcy unijni mają pewną swobodę w kształtowaniu wynagrodzeń swoich pracowników. Muszą jednak przestrzegać pewnych ogólnych założeń i zasad.

Działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn (cz. 2)

Działania Unii Europejskiej w kwestii równouprawnienia płci obejmują całokształt ich sytuacji prawnej i faktycznej.

Wypłata wynagrodzenia za pracę przed terminem

Czy pracodawca pomimo zapisu w regulaminie pracy, że wynagrodzenie wypłacane jest raz w miesiącu z dołu 10. dnia następnego miesiąca, może wypłacić wynagrodzenie wcześniej?

Zakaz dyskryminacji zatrudnionych na czas określony

Nie można pozbawiać pracowników zatrudnionych na czas określony uprawnień przysługujących zatrudnionym na czas nieokreślony, jeżeli to zróżnicowane traktowanie nie zostanie obiektywnie uzasadnione.

Zakaz dyskryminacji a dodatki stażowe

Nie można pozbawiać pracowników zatrudnionych na czas określony uprawnień przysługujących zatrudnionym na czas nieokreślony, jeżeli to zróżnicowane traktowanie nie zostanie obiektywnie uzasadnione.

Usługi medyczne finansowane przez pracodawcę

Pracodawca może sfinansować swoim pracownikom, a często także ich rodzinom, dodatkową opiekę medyczną inną niż wynikająca z przepisów prawa pracy.

Zakaz zrzeczenia się odprawy emerytalnej

Pracownicy odchodzący na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mają prawo do otrzymania odprawy pieniężnej od swoich pracodawców. Odprawa ta korzysta z ochrony takiej jak wynagrodzenie.

Zakaz zrzeczenia się odprawy emerytalnej

Pracownicy odchodzący na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mają prawo do otrzymania odprawy pieniężnej od swoich pracodawców. Odprawa ta korzysta z ochrony takiej jak wynagrodzenie.

"Immunitet" odprawy emerytalnej lub rentowej

Odprawa przysługująca pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę korzysta z takiej samej ochrony prawnej jak wynagrodzenie za pracę.

Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia

Wynagrodzenie powinno odpowiadać nie tylko rodzajowi pracy i kwalifikacjom pracownika, ale także jego zaangażowaniu w wykonywaną pracę.

Egzekwowanie przez pracownika nieprawomocnego wyroku

Pracownik odwołał się od złożonego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę. W pierwszej instancji wygrał - sąd zasądził na jego rzecz 3-miesięczne odszkodowanie, nadając wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności w części dotyczącej 1-miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Nie czekając na uprawomocnienie się wyroku, pracownik zażądał wypłaty kwoty objętej rygorem. Nie chcąc, aby sprawa trafiła do komornika, wypłaciliśmy mu żądaną sumę. Teraz w wyniku naszej apelacji sąd II instancji zmienił wyrok i oddalił powództwo pracownika o odszkodowania, uznając nasze wypowiedzenie za zasadne. Pracownik nie tylko nie ma zamiaru oddać nam wcześniej wypłaconej tytułem odszkodowania kwoty, lecz także jeszcze domaga się od nas odprawy emerytalnej, gdyż w tym czasie przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Czy pracownik ma prawo odmówić zwrotu wypłaconej sumy? Czy możemy z należnej mu odprawy potrącić sobie wypłaconą wcześniej część odszkodowania?

Czy można mobbingować plotką

Pracuję w firmie sprzątającej. Mam kłopoty w pracy. Podejrzewam, że wynikają one z tego, że szef zespołu rozpuścił plotkę wśród moich koleżanek, zgodnie z którą mam jakoby pisać donosy na temat tego, jak pracują moje koleżanki. W efekcie nikt nie chce ze mną rozmawiać i źle się czuję w pracy. Rozważam możliwość odejścia z tej firmy. Myślę, że sytuacja, która mnie spotkała, może być potraktowana jako mobbing. Czy można mobbingować, puszczając plotki w pracy? - pyta Czytelnik z Zamościa.

Wyższe wynagrodzenie jako przejaw dyskryminacji

Zakaz dyskryminacji pracowników odnosi się nie tylko do równego traktowania w zakresie warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale także ustalania wysokości wynagrodzenia.

REKLAMA