REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop macierzyński dla ojca 2024
Urlop macierzyński dla ojca dziecka 2024 - ile trwa, ile płatny, wniosek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop macierzyński jest możliwy także dla ojca dziecka. Zgodnie z zasadami funkcjonującymi w 2024 roku ojcu również przysługuje zasiłek macierzyński. Ile trwa tzw. urlop tacierzyński? Kto płaci i ile wynosi zasiłek?
rozwiń >

Urlop macierzyński dla ojca a urlop ojcowski

Obok uprawnienia przysługującego wyłącznie ojcu dziecka czyli urlopu ojcowskiego można skorzystać również z urlopu macierzyńskiego. Kiedy ojciec dziecka może skorzystać z części urlopu macierzyńskiego? O urlopie macierzyńskim wykorzystywanym przez ojców, czyli tzw. urlopie tacierzyńskim, czytamy w art. 180 § 5-17 Kodeksu pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Natomiast urlop ojcowski to 2 tygodnie wolnego, które można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 1 roku życia. Urlop ten uregulowany został w art. 1823 Kodeksu pracy.

Więcej na temat urlopu ojcowskiego przeczytasz w artykule: Urlop ojcowski 2024

Ile trwa urlop macierzyński dla ojca w 2024 roku?

Ogólnie urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka trwa 20 tygodni po porodzie. Co do zasady matka dziecka powinna wykorzystać minimum 14 tygodni, aby zregenerować siły po porodzie i zająć się w tym czasie opieką nad dzieckiem.

W świetle art. 180 § 4 Kodeksu pracy kobieta po wykorzystaniu po porodzie minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może zrezygnować z dalszej części urlopu i powrócić do pracy, jeśli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ojciec wychowujący dziecko;
  • przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.

Ojcu przysługuje wówczas prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po dniu rezygnacji przez matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego (art. 180 § 5 KP). Urlop macierzyński dla ojca wynosi co do zasady do 6 tygodni.

Kiedy urlop macierzyński dla ojca może być dłuższy?

Ustawodawca przewidział sytuacje, kiedy urlop macierzyński dla ojca może być dłuższy niż 6 tygodni. Ojciec może mieć nawet do 12 tygodni urlopu macierzyńskiego (art. 180 § 7 KP). Prawo dopuszcza taką możliwość, jeśli matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji i rezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu minimum 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie. 

Kolejny przypadek dotyczy przebywania matki w szpitalu lub innym ośrodku leczniczym, gdy stan zdrowia nie pozwala jej na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Wówczas taką opiekę przejmuje ojciec i w związku z tym może wnioskować o urlop macierzyński na czas przebywania matki w zakładzie leczniczym.

Co więcej, ojciec może przebywać na urlopie macierzyńskim, gdy matka dziecka umrze w trakcie tego urlopu. Urlop ojca liczy się od dnia następującego po dniu zgonu matki.

Podobnie jest w sytuacji porzucenia dziecka przez matkę, ale w tym wypadku ojciec może wykorzystać pozostałą część urlopu dopiero po skorzystaniu przez matkę z minimum 8 tygodni.

Urlop macierzyński dla ojca 9 tygodni?

Dodatkowe 9 tygodni urlopu dla ojca nie dotyczy urlopu macierzyńskiego, lecz urlopu rodzicielskiego. Urlop ten trwał 32 tygodnie. Aktualnie wynosi 41 tygodni, ale 9 z nich przysługuje wyłącznie drugiemu z rodziców i uprawnienie to nie może zostać przeniesione na drugą osobę. Co do zasady z pełnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego korzystają matki dzieci, dodano więc kolejne 9 tygodni, aby z uprawnienia tego korzystał drugi rodzic czyli zwykle ojciec.

Urlop macierzyński dla ojca, gdy matka nie pracuje

Czy w sytuacji, gdy matka dziecka nie pracuje i nie jest ubezpieczona, ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego? Tak, Kodeks pracy przyznaje taką możliwość w przypadku:

  • zgonu matki dziecka,
  • porzucenia dziecka przez matkę,
  • niemożności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przez matkę legitymującą się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Należny ojcu urlop macierzyński liczy się od dnia następującego po dniu”

  • zgonu matki dziecka, 
  • porzucenia przez nią dziecka albo 
  • powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Ojciec może korzystać z urlopu macierzyńskiego również, kiedy matka nieposiadająca tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa zatrudnia się na minimum ½ etatu. Ojciec dziecka może od dnia podjęcia przez nią zatrudnienia korzystać z urlopu aż do wyczerpania limitu 20 tygodni.

Wniosek o urlop macierzyński dla ojca 2024

Ojciec, który chce skorzystać z części urlopu macierzyńskiego, składa w tym celu wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Musi przestrzegać terminu – nie może być on krótszy niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu przez ojca.

Informacje o danych, które należy zawrzeć we wniosku oraz dokumentach stanowiących załączniki do wniosku można wyszukać w Rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2023 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2023. poz. 937).

Ważne

Pracodawca ma obowiązek zaakceptowania wniosku o część urlopu macierzyńskiego dla ojca dziecka.

Urlop macierzyński dla ojca – kto płaci?

Za czas urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez ojca dziecka przysługuje zasiłek macierzyński. Zasiłek ten wypłaca ZUS. Jeśli pracodawca ubezpiecza więcej niż 20 pracowników, sam wypłaca zasiłki, ale ZUS zwraca mu później te środki.

Urlop macierzyński dla ojca – ile płatny?

Za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa wymiaru zasiłku to przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie korzystania z urlopu. Jeśli ojciec dziecka posiada stałą pensję, zasiłek macierzyński wyniesie 100% wynagrodzenia za pracę. 

REKLAMA

W prawie pracy funkcjonuje taka konstrukcja, że matka planująca wykorzystanie urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie) bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (20 tygodni), która złoży o to wniosek w terminie 21 dni po porodzie, przez cały okres rocznego urlopu (52 tygodnie) pobiera uśrednioną stawkę zasiłku macierzyńskiego w wysokości 81,5% podstawy wymiaru. Wówczas w trakcie urlopu macierzyńskiego zamiast 100%, przysługuje 81,5%. Jeśli część urlopu macierzyńskiego przejmuje po matce ojciec, jemu również przysługuje wówczas uśredniona wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli matka dziecka nie złoży do 3 tygodni po porodzie wniosku o bezpośrednie wykorzystanie 32 tygodni urlopu rodzicielskiego po 20 tygodniach urlopu macierzyńskiego, za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek 100%, a za czas urlopu rodzicielskiego zasiłek 70%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa 2025 netto [Rozporządzenie]

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 30,50 zł brutto. Ile to netto? Jaka będzie kwota netto minimalnej płacy? Jak stawka godzinowa zmieniała się od 2017 roku, kiedy to została ustanowiona po raz pierwszy?

W 2025 r. będą 2 dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia innego dnia wolnego, jeżeli święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę. Zgodnie z kalendarzem na 2025 rok dwukrotnie dojdzie do takiej sytuacji. Kiedy pracownicy będą mieli dodatkowe wolne?

Pracownicy narzekają na pracodawców, że nie inwestują oni w ich rozwój. Deficyt szkoleń jest powszechnie odczuwalny nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach pracy

Pracodawcy mają bardzo prosty i skuteczny sposób na utrzymanie pracowników w warunkach trudnego rynku pracy. To umożliwienie im rozwoju zawodowego. Inwestycja w szkolenia jest bardziej opłacalna niż kosztowne rekrutacje niezbędne do bieżącego uzupełninia ubytków w załodze.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Będą m.in. pakiety aktywizacyjne, pożyczki edukacyjne i bony na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Zmęczenie w pracy: najmocniej dokucza najmłodszym pracownikom, zarówno psychiczne jak i fizyczne

Szczególnie we znaki młodym pracownikom daje się jednak zmęczenie psychiczne. Głównie wskutek monotonii w pracy, powtarzalności oraz zbyt dużej ilości zadań i obowiązków oraz nadmiernego stresu. Na rynku pracy to coraz większy problem.

Wnioski do końca listopada 2024 roku [Wakacje składkowe ZUS]

Nie chcesz płacić składek ZUS za grudzień 2024 roku? Złóż wniosek do końca listopada. Wakacje składkowe 2024 dotyczą tylko grudnia. W przyszłym roku przedsiębiorca wybierze miesiąc, w którym państwo opłaci składki za niego.

Czas pracy w 2025 r. - dni pracy, godziny pracy, święta, okresy rozliczeniowe

W 2025 r. będziemy musieli przepracować 250 dni roboczych obejmujących równe 2000 godzin. W przyszłym roku będą dwa święta przypadające w sobotę, które obniżą wymiar czasu pracy.

Od grudnia obowiązkowa podwyżka wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2024 r.

REKLAMA

Od grudnia zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.

Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

REKLAMA