reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wypłata wynagrodzenia za pracę przed terminem

Wypłata wynagrodzenia za pracę przed terminem

Czy pracodawca pomimo zapisu w regulaminie pracy, że wynagrodzenie wypłacane jest raz w miesiącu z dołu 10. dnia następnego miesiąca, może wypłacić wynagrodzenie wcześniej?

RADA

Uwzględniając charakter ww. przepisów oraz biorąc pod uwagę zasady prawa pracy (w szczególności art. 18 k.p.), należy uznać, że nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie przed ustalonym terminem płatności.

UZASADNIENIE

Przepis art. 94 pkt 5 k.p. określa, że do obowiązków pracodawcy należy terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Zgodnie z art. 85 § 1 k.p. wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Zgodnie z art. 85 § 2 k.p. wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Natomiast w myśl art. 86 § 1 k.p. pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

Tak więc przepisy Kodeksu pracy wyznaczają jedynie maksymalny termin, do którego pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za pracę, a doprecyzowanie tego terminu spoczywa na pracodawcy. Termin wskazany w przepisach wewnątrzzakładowych wiąże pracodawcę, który nie może go dowolnie zmieniać.

Pracodawca narusza przepisy prawa pracy o wynagrodzeniu, jeśli wypłaca wynagrodzenie za pracę po terminie. Z uwagi jednak na to, że celem zacytowanych wyżej przepisów jest przede wszystkim ochrona praw pracownika i zabezpieczenie go przed spóźnianiem się pracodawcy z wypłatą, trzeba inaczej traktować sytuację, gdy pracodawca wypłaca wynagrodzenie przed ustalonym w przepisach wewnątrzzakładowych terminem wypłaty.

Natomiast pracownik nie może żądać wypłaty wynagrodzenia przed terminem wypłaty, gdyż świadczenie to jest wymagalne dopiero w dniu wypłaty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama