reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Mój pracodawca zalega z wypłatą pensji za ostatnie 2 miesiące. Podobno ma jakieś przejściowe problemy finansowe. Chciałbym jednak wiedzieć, jakie uprawnienia ma pracownik w takiej sytuacji? Jak mogę starać się o odzyskanie należnego wynagrodzenia?

Wynagrodzenie za pracę stanowi integralną część umowy o pracę i jest świadczeniem obligatoryjnym. Terminowe otrzymanie pensji jest jednym z podstawowych uprawnień każdego pracownika.

Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić co najmniej raz w miesiącu w terminie i czasie określonym w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 k.p.).

Pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi wynagrodzenie w zamian za wykonaną przez niego pracę świadczoną w ramach wiążącego strony stosunku pracy. Pracodawca, który nie wypłacił pracownikowi wynagrodzenia w należnej wysokości albo wypłacił wynagrodzenie lub inne świadczenie w wysokości bezpodstawnie obniżonej, bez względu na przyczynę takiego zachowania, narusza ciążący na nim obowiązek.

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia lub innego świadczenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia (wyrok SN z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 516/99, OSNP 2001/16/516). A zatem w przypadku, gdy pracodawca uchybia obowiązkowi terminowego wypłacania wynagrodzenia, dopuszczając się tym samym ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, podwładny może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 k.p.

W przypadku rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Przed podjęciem takiego kroku warto jednak poznać przyczyny powodujące opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. W razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawcy również przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

W razie nieotrzymania wynagrodzenia w terminie pracownik ma prawo żądać od pracodawcy odsetek za czas opóźnienia. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi (art. 481 k.c.). Przy czym, jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe, które wynoszą obecnie 13% w stosunku rocznym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama