| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zmiany w prawie pracy (cz. 2)

Zmiany w prawie pracy (cz. 2)

W 2009 r. pracodawcy muszą liczyć się z zaostrzeniem przepisów dotyczących dyskryminacji oraz z nowymi obowiązkami bhp.

Poniżej omówienie najważniejszych zmian wynikających z nowelizacji Kodeksu pracy uchwalonej 21 listopada 2008 r. Ustawa została podpisana przez prezydenta 8 grudnia 2008 r. i zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od momentu ogłoszenia.

Zmiany w Kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy dostosowuje przepisy antydyskryminacyjne do przepisów unijnych. Przejawem dyskryminacji będą nie tylko działania polegające na zachęcaniu innej osoby do naruszania zasady równego traktowania w zatrudnieniu, ale także polegające na nakazaniu jej dokonywania naruszeń. W definicji molestowania pojawiają się również bardziej szczegółowe zapisy. Za molestowanie uznawane będzie każde niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Te same nowe elementy pojawiają się także w definicji molestowania seksualnego. Pracownik, który podporządkuje się lub podejmie działania przeciwstawiające się molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu nie może ponieść z tego powodu jakichkolwiek negatywnych konsekwencji. Obowiązkiem pracodawcy będzie także dopuszczenie pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli pracodawca nie będzie miał takiej możliwości, musi zapewnić pracownikowi inne stanowisko pracy równorzędne z poprzednio zajmowanym, odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika, za wynagrodzeniem, jakie by otrzymywał, gdyby nie korzystał z urlopu.

W Kodeksie pracy znajdą się również przepisy dotyczące obowiązków pracodawcy związanych z zapewnieniem ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji osób w razie pożaru. Wymagają tego przepisy unijne. Dotychczas obowiązki te wynikały z ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Pracodawca będzie zobowiązany m.in. wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji. Poza tym pracodawca musi zapewnić łączność z zewnętrznymi służbami ratowniczymi.

Inne zmiany

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy będą mogli przechowywać listy płac w formie elektronicznej na nośnikach danych, pozwalających zachować w trwałej postaci ich zawartość. Warunkiem będzie posiadanie urządzeń pozwalających na odtworzenie dowodów w postaci wydruku. Zmiany wprowadza ustawa z 10 października 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (DzU nr 214, poz. 1343).

Ponadto pracodawca będzie miał obowiązek zawarcia umowy z jednostką służby medycyny pracy w formie pisemnej. Umowa ta powinna zapewniać możliwość przeprowadzenia wstępnych, kontrolnych i okresowych badań w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej. Zmianę wprowadza ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy, która wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Ustawa została podpisana przez prezydenta 28 listopada br.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »