REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie pracy (cz. 2)

REKLAMA

W 2009 r. pracodawcy muszą liczyć się z zaostrzeniem przepisów dotyczących dyskryminacji oraz z nowymi obowiązkami bhp.

Poniżej omówienie najważniejszych zmian wynikających z nowelizacji Kodeksu pracy uchwalonej 21 listopada 2008 r. Ustawa została podpisana przez prezydenta 8 grudnia 2008 r. i zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od momentu ogłoszenia.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w Kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy dostosowuje przepisy antydyskryminacyjne do przepisów unijnych. Przejawem dyskryminacji będą nie tylko działania polegające na zachęcaniu innej osoby do naruszania zasady równego traktowania w zatrudnieniu, ale także polegające na nakazaniu jej dokonywania naruszeń. W definicji molestowania pojawiają się również bardziej szczegółowe zapisy. Za molestowanie uznawane będzie każde niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Te same nowe elementy pojawiają się także w definicji molestowania seksualnego. Pracownik, który podporządkuje się lub podejmie działania przeciwstawiające się molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu nie może ponieść z tego powodu jakichkolwiek negatywnych konsekwencji. Obowiązkiem pracodawcy będzie także dopuszczenie pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli pracodawca nie będzie miał takiej możliwości, musi zapewnić pracownikowi inne stanowisko pracy równorzędne z poprzednio zajmowanym, odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika, za wynagrodzeniem, jakie by otrzymywał, gdyby nie korzystał z urlopu.

W Kodeksie pracy znajdą się również przepisy dotyczące obowiązków pracodawcy związanych z zapewnieniem ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji osób w razie pożaru. Wymagają tego przepisy unijne. Dotychczas obowiązki te wynikały z ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Pracodawca będzie zobowiązany m.in. wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji. Poza tym pracodawca musi zapewnić łączność z zewnętrznymi służbami ratowniczymi.

Inne zmiany

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy będą mogli przechowywać listy płac w formie elektronicznej na nośnikach danych, pozwalających zachować w trwałej postaci ich zawartość. Warunkiem będzie posiadanie urządzeń pozwalających na odtworzenie dowodów w postaci wydruku. Zmiany wprowadza ustawa z 10 października 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (DzU nr 214, poz. 1343).

Ponadto pracodawca będzie miał obowiązek zawarcia umowy z jednostką służby medycyny pracy w formie pisemnej. Umowa ta powinna zapewniać możliwość przeprowadzenia wstępnych, kontrolnych i okresowych badań w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej. Zmianę wprowadza ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy, która wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Ustawa została podpisana przez prezydenta 28 listopada br.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA