| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Wyższe wynagrodzenie jako przejaw dyskryminacji

Wyższe wynagrodzenie jako przejaw dyskryminacji

Zakaz dyskryminacji pracowników odnosi się nie tylko do równego traktowania w zakresie warunków zatrudnienia, awansowania czy dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale także ustalania wysokości wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 k.p.). Niemniej jednak zasad równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszają działania polegające na ustalaniu warunków zatrudniania i zwalniania pracowników, zasad wynagradzania i awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych - z uwzględnieniem kryterium stażu pracy (art. 183b § 2 k.p.). Oznacza to, że wyższe wynagrodzenie pracownika o dłuższym stażu nie stanowi naruszenia zasady równości, bowiem dłuższy staż pracy oznacza większe doświadczenie, znajomość firmy, organizacji pracy, szybsze wykonywanie swoich obowiązków itd. Działania w drugą stronę, czyli wypłacanie wynagrodzenia w wyższej wysokości nowemu pracownikowi może być uznane za przejaw dyskryminacji. Taki pracownik musi zapoznać się z organizacją firmy, zakresem obowiązków, zazwyczaj w pierwszym okresie pracy szkoli się i wdraża w zakres obowiązków, popełnia więcej błędów. A zatem jego efektywność i skuteczność jest niższa niż pracownika o długim stażu pracy. Jego wyższe wynagrodzenie w sytuacji zatrudniania na takich samych stanowiskach, do wykonywania takiej samej pracy jest naruszeniem zasady równości w zakresie wynagradzania - pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Pojęcie wynagrodzenia i pracy jednakowej wartości

Wynagrodzenie to jest rozumiane szeroko i obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna. Nie można więc np. przyznawać premii czy opieki medycznej nowo zatrudnianym pracownikom, w sytuacji gdy to świadczenie czy składnik wynagrodzenia nie przysługuje długoletnim pracownikom.

Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Oznacza to, że pracownicy o długim stażu mogą domagać się wyższych wynagrodzeń, jeśli nowo przyjmowani pracownicy mimo niższych lub podobnych kwalifikacji, wykonują taką samą pracę i otrzymują wyższe wynagrodzenie. Dzieje się tak, gdyż Kodeks pracy zawiera bezwzględny zakaz dyskryminacji i nakaz równego traktowania pracowników w zakresie nawiązania stosunku pracy. Niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub pominięcie przy przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą jest naruszeniem zasady równego traktowania, chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami. Przykładem może być wyższa wydajność pracy nowo zatrudnianych pracowników bądź ich wyższe kwalifikacje, bogatsze doświadczenie zawodowe, które podnosi jakość świadczonej przez nich pracy. Z drugiej strony nie można zapominać, że długoletni staż pracy w danej organizacji zazwyczaj oznacza bogate doświadczenie zawodowe, które zwiększa jakość i wydajność świadczonej pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »