Pracownicy samorządowi: Będą obowiązkowe konkursy na wolne stanowiska kierownicze?
REKLAMA
REKLAMA
- Petycja w sprawie konkursów na stanowiska kierownicze
- Związek Powiatów Polskich przeciwny nowelizacji
- Decyzja Senatu – potrzebne dalsze opinie
Petycja w sprawie konkursów na stanowiska kierownicze
Petycja dotycząca podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmieniającej art. 12 ustawy o pracownikach samorządowych wpłynęła do Senatu. Autor petycji postuluje, aby w ust. 1 art. 12 wykreślić zwroty „w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym” oraz zwrot „w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym”. Zmiana ma ograniczyć powoływanie urzędników na stanowisko pełniącego obowiązki kierownika, naczelnika lub dyrektora.
REKLAMA
W projekcie nowelizacji zaproponowano: „Wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym jest stanowisko, które dopiero powstało lub zostało trwale zwolnione. Na kierownicze stanowisko przeprowadza się konkurs wewnętrzny, w przypadku nie wyłonienia pracownika w procedurze wewnętrznej, przeprowadza się nie rzadziej niż co 3 miesiące konkurs zewnętrzny na stanowisko kierownicze”.
Związek Powiatów Polskich przeciwny nowelizacji
Z propozycją nowelizacji ustawy nie zgadza się Związek Powiatów Polskich. W opinii do petycji ZPP wskazał, że obowiązek przeprowadzania konkursów może doprowadzić do zablokowania możliwości obsadzenia stanowiska, jeśli konkursy pozostaną nierozstrzygnięte.
- Propozycja art. 12 ust. 1a nie uwzględnia też specyfiki małych jednostek, gdzie dane komórki organizacyjne – często specjalistyczne – mogą zatrudniać dosłownie kilka osób. Przeprowadzanie konkursów wewnętrznych może się wtedy mijać z celem, skoro jedynym zdolnym do objęcia stanowiska kierowniczego będzie pracownik jako jedyny posiadający stosowne kwalifikacje merytoryczne. Jest wtedy naturalnym, że kierownik urzędu lub sekretarz mogą znać takiego urzędnika i mieć do niego zaufanie – twierdzi prezes zarządu ZPP Andrzej Płonka.
Prezes Płonka dodał, że proponowana nowelizacja w przypadku braku rozstrzygnięcia konkursu zewnętrznego będzie nakładała na organy samorządu obowiązek organizowania kolejnych konkursów, które również mogą pozostać nierozstrzygnięte.
- Niemal na siłę każe w takiej sytuacji organowi organizować kolejne konkursy. Szczególnie może to stać się kłopotliwe w komórkach wymagających specyficznej wiedzy – np. w zakresie finansów publicznych lub tzw. administracji specjalnych – ostrzega Płonka.
Decyzja Senatu – potrzebne dalsze opinie
Senatorowie zapoznali się z postulatami petycji oraz aktualnym stanem prawnym w zakresie zatrudniania pracowników samorządowych na wolnych stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych oraz zatrudniania pracowników-zastępców.
Senatorowie postanowili wystąpić o pisemne opinie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz organizacji samorządowych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat