REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy samorządowi: Będą obowiązkowe konkursy na wolne stanowiska kierownicze?

pieczęć pieczątka stempel stępel dokument notariusz akt notarialny dokumenty testament urzędnik władza
Pracownicy samorządowi: Będą obowiązkowe konkursy na wolne stanowiska kierownicze?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do Senatu wpłynęła petycja, w której zaproponowano obowiązek przeprowadzania konkursów na wolne stanowiska kierownicze. 

Petycja w sprawie konkursów na stanowiska kierownicze

Petycja dotycząca podjęcia inicjatywy ustawodawczej zmieniającej art. 12 ustawy o pracownikach samorządowych wpłynęła do Senatu. Autor petycji postuluje, aby w ust. 1 art. 12 wykreślić zwroty „w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym” oraz zwrot „w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym”. Zmiana ma ograniczyć powoływanie urzędników na stanowisko pełniącego obowiązki kierownika, naczelnika lub dyrektora.

REKLAMA

Autopromocja

W projekcie nowelizacji zaproponowano: „Wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym jest stanowisko, które dopiero powstało lub zostało trwale zwolnione. Na kierownicze stanowisko przeprowadza się konkurs wewnętrzny, w przypadku nie wyłonienia pracownika w procedurze wewnętrznej, przeprowadza się nie rzadziej niż co 3 miesiące konkurs zewnętrzny na stanowisko kierownicze”.

Związek Powiatów Polskich przeciwny nowelizacji

Z propozycją nowelizacji ustawy nie zgadza się Związek Powiatów Polskich. W opinii do petycji ZPP wskazał, że obowiązek przeprowadzania konkursów może doprowadzić do zablokowania możliwości obsadzenia stanowiska, jeśli konkursy pozostaną nierozstrzygnięte.

- Propozycja art. 12 ust. 1a nie uwzględnia też specyfiki małych jednostek, gdzie dane komórki organizacyjne – często specjalistyczne – mogą zatrudniać dosłownie kilka osób. Przeprowadzanie konkursów wewnętrznych może się wtedy mijać z celem, skoro jedynym zdolnym do objęcia stanowiska kierowniczego będzie pracownik jako jedyny posiadający stosowne kwalifikacje merytoryczne. Jest wtedy naturalnym, że kierownik urzędu lub sekretarz mogą znać takiego urzędnika i mieć do niego zaufanie – twierdzi prezes zarządu ZPP Andrzej Płonka. 

Prezes Płonka dodał, że proponowana nowelizacja w przypadku braku rozstrzygnięcia konkursu zewnętrznego będzie nakładała na organy samorządu obowiązek organizowania kolejnych konkursów, które również mogą pozostać nierozstrzygnięte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niemal na siłę każe w takiej sytuacji organowi organizować kolejne konkursy. Szczególnie może to stać się kłopotliwe w komórkach wymagających specyficznej wiedzy – np. w zakresie finansów publicznych lub tzw. administracji specjalnych – ostrzega Płonka.

Decyzja Senatu – potrzebne dalsze opinie

Senatorowie zapoznali się z postulatami petycji oraz aktualnym stanem prawnym w zakresie zatrudniania pracowników samorządowych na wolnych stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych oraz zatrudniania pracowników-zastępców.

Senatorowie postanowili wystąpić o pisemne opinie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz organizacji samorządowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA