REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 3300 zł do 5200 zł obecnie w zależności od stopnia zaszeregowania dla tej grupy pracowników. Od 1 lipca 2024 r. stawki minimalnego wynagrodzenia wzrosną od 700 zł do 1000 zł

wynagrodzenie pracowników samorządu
wynagrodzenie pracowników samorządu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby zatrudnione w jednostkach samorządu terytorialnego zarabiają obecnie od 3300 zł do 5200 zł - w zależności od zaszeregowania. Od 1 lipca minimalne pensje będą wyższe. 

Wynagrodzenie pracowników samorządu  

Wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego osób zatrudnionych w jednostkach samorządu terytorialnego reguluje rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. 

Autopromocja

Obecne stawki, w zależności od kategorii zaszeregowania wynoszą od 3300 zł do 5200 zł. 

Stawki w poszczególnych kategoriach zaszeregowania kształtują się następująco:

 • I kategoria zaszeregowania – 3300 zł, 
 • II – 3350 zł, 
 • III – 3400 zł, 
 • IV – 3450 zł, 
 • V – 3500 zł, 
 • VI – 3550 zł, 
 • VII – 3600 zł, 
 • VIII – 3650 zł, 
 • IX – 3700 zł, 
 • X – 3800 zł, 
 • XI – 3900 zł, 
 • XII – 4000 zł, 
 • XIII – 4100 zł, 
 • XIV – 4200 zł, 
 • XV – 4300 zł, 
 • XVI – 4400 zł, 
 • XVII – 4600 zł, 
 • XVIII – 4800 zł, 
 • XIX – 5000 zł, 
 • XX – 5200 zł.

Do kategorii XVIII i XVII zalicza się m.in. stanowisko sekretarzy województwa, powiatu, miasta powyżej 300 tys. mieszkańców oraz gminy, a także stanowiska dyrektorów, kierowników oraz naczelników samorządowych jednostek organizacyjnych. Referencji zaszeregowani są w kategoriach od VII do X, natomiast podinspektorzy i inspektorzy mieszczą się w kategoriach X-XIII.

Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia 

Od 1 lipca 2024 r. zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego wzrosną od 700 zł do 1000 zł w zależności od kategorii zaszeregowania.

1 lipca 2024 to druga w tym roku podwyżka płacy minimalnej. Od 1 stycznia wynosi ono 4242 zł, od 1 lipca wzrośnie do 4300 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa będzie wynosiła 28,10 zł brutto (teraz wynosi 27,70 zł). Nowe przepisy dla pracowników samorządowych dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia mają na celu dostosowanie płac pracowników do lipcowych podwyżek. 

Nowe stawki w zależności od kategorii zaszeregowania to od 4000 zł (dotychczas 3300 zł) do 6200 zł (dotychczas 5200 zł). 

Jak można zauważyć, projektowany poziom minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach I–VI będzie niższy od kwoty 4300 zł (wysokość płacy minimalnej od 1 lipca 2024 r.), ale pracodawca ma możliwość ustalenia wynagrodzenia pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy w taki sposób, aby jego wysokość nie była niższa od obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Projekt zakłada także wprowadzenie korekty katalogu stanowisk, w związku z propozycjami zgłaszanymi przez niektóre jednostki i pracowników samorządowych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA