Czy mogę się zrzec wynagrodzenia na rzecz żony?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia. Nie może także przenieść prawa do wynagrodzenia na inna osobę. Pracownik świadczy pracodawcy pracę osobiście, dlatego to jemu należy się wynagrodzenie płacone przez pracodawcę.
REKLAMA
Od zasady, że pracownik nie może się zrzec wynagrodzenie nie ma wyjątków. Jest to zakaz bezwzględny. Żadna umowa między pracodawcą a pracownikiem o zrzeczeniu się wynagrodzenia jest w całości nieważna. Zasada zakazu zrzeczenia i przeniesienia wynagrodzenia rozciąga się także na wynagrodzenie dodatkowe. Rozciąga się na całe wynagrodzenie. Zakaz dotyczy więc także wszelkich: dodatków, nagród, premii, odpraw.
Pracownik przed wypłacaniem mu wynagrodzenia nie może nim rozdysponowywać. Jeśli odbierze już pensje może z nią zrobić co chce. Może ją przekazać innej osobie w całości lub w części.
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
Nie może się Pan zrzec wynagrodzenia na rzec swojej żony. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby już po odebraniu wynagrodzenia przekazał je Pan żonie. Jeśli otrzymuje Pan wynagrodzenie na rachunek bankowy, może Pan na swoim rachunku wprowadzić zlecenie stałe, dzięki czemu wartość wynagrodzenia będzie przelewana na konto Pana żony.
Podstawa prawna: Art. 84 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat