| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Czy mogę się zrzec wynagrodzenia na rzecz żony?

Czy mogę się zrzec wynagrodzenia na rzecz żony?

Nie trzymają się mnie pieniądze. Chciałbym się zrzec wynagrodzenia na rzecz mojej żony. Lepiej niech ona trzyma kasę. Czy istnieje taka możliwość? 

Pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia. Nie może także przenieść prawa do wynagrodzenia na inna osobę. Pracownik świadczy pracodawcy pracę osobiście, dlatego to jemu należy się wynagrodzenie płacone przez pracodawcę.

Od zasady, że pracownik nie może się zrzec wynagrodzenie nie ma wyjątków. Jest to zakaz bezwzględny. Żadna umowa między pracodawcą a pracownikiem o zrzeczeniu się wynagrodzenia jest w całości nieważna. Zasada zakazu zrzeczenia i przeniesienia wynagrodzenia rozciąga się także na wynagrodzenie dodatkowe. Rozciąga się na całe wynagrodzenie. Zakaz dotyczy więc także wszelkich: dodatków, nagród, premii, odpraw.

Pracownik przed wypłacaniem mu wynagrodzenia nie może nim rozdysponowywać. Jeśli odbierze już pensje może z nią zrobić co chce. Może ją przekazać innej osobie w całości lub w części.

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

Nie może się Pan zrzec wynagrodzenia na rzec swojej żony. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby już po odebraniu wynagrodzenia przekazał je Pan żonie. Jeśli otrzymuje Pan wynagrodzenie na rachunek bankowy, może Pan na swoim rachunku wprowadzić zlecenie stałe, dzięki czemu wartość wynagrodzenia będzie przelewana na konto Pana żony.

Podstawa prawna: Art. 84 Kodeksu pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »