REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracodawca może wypłacić zasiłek chorobowy pracownika innej osobie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Michalska

REKLAMA

Nasz zakład jest uprawniony do wypłaty pracownikom świadczeń chorobowych. Z reguły wszystkie świadczenia przekazujemy na konta bankowe. Jeden z pracowników, ze względów osobistych, zlikwidował konto bankowe. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim i wyjeżdża do sanatorium. Pracownik telefonicznie zwrócił się do nas, aby wynagrodzenie chorobowe i zasiłek wypłacić kuzynowi. Podał imię i nazwisko kuzyna. Czy możemy wypłacić świadczenia innej osobie niż pracownik? Jeżeli tak, to czy powinniśmy zażądać od tej osoby jakiegoś dokumentu?

RADA

REKLAMA

Mogą Państwo wypłacić wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy upoważnionej przez pracownika osobie, ale tylko na podstawie pisemnego upoważnienia. Nie musi to być upoważnienie potwierdzone przez notariusza.

UZASADNIENIE

Płatnik powinien wypłacić wynagrodzenie i zasiłek chorobowy pracownikowi do jego rąk. Jest to najczęściej spotykana sytuacja. Jednak są przypadki, gdy płatnik może wypłacić świadczenie innej osobie. Jeżeli świadczenie ma otrzymać inna osoba, to wypłaca się je na podstawie upoważnienia. Podpis pracownika na upoważnieniu do odbioru świadczenia może być potwierdzony np. przez pracownika zakładu, który jest płatnikiem zasiłku.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby upoważnione zawsze mogą zwrócić się do pracodawcy o wypłatę należnego wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek może być również wypłacony osobie, do rąk której wypłaca się wynagrodzenie lub dochód osoby ubezpieczonej (art. 65 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jednak i w tym przypadku płatnik wypłaca świadczenie takiej osobie wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą lub pisemnym upoważnieniem pracownika.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracodawca zatrudnia 32 pracowników. Jeden z nich jest na zwolnieniu lekarskim od 5 stycznia 2009 r. Pracownik odbiera wynagrodzenie w kasie firmy. Po wynagrodzenie i zasiłek chorobowy za styczeń i luty 2009 r. zgłosiła się matka pracownika przedstawiając pisemne upoważnienie do odbioru świadczeń. Od stycznia 2009 r. matka jest osobą, do rąk której pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie pracownika. Na tej podstawie pracodawca wypłacił świadczenia matce pracownika.

Bez pisemnego upoważnienia wynagrodzenie i zasiłek chorobowy płatnik może wypłacić tylko współmałżonkowi i tylko w przypadkach wskazanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Dotyczy to sytuacji, w której sąd w prawomocnym wyroku nakaże wypłatę wynagrodzenia za pracę lub inne należności przysługujące małżonkowi w całości lub w części do rąk drugiego małżonka. Sąd wydaje takie orzeczenie wówczas, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny, mimo takiego obowiązku. Dodatkowo płatnik ma obowiązek wypłacić należne pracownikowi świadczenia małżonkowi w sytuacji, kiedy w razie przemijającej przeszkody dotyczącej jednego z małżonków, np. choroba lub wyjazd, drugi małżonek może działać w sprawach zwykłego zarządu, np. pobierać bez pełnomocnictwa należności przysługujące drugiemu małżonkowi, kiedy nie ma sprzeciwu drugiego małżonka.

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia ze stosunku pracy są zobowiązaniem pracodawcy wobec pracownika. W niektórych przypadkach uprawnienia te przechodzą na inne osoby, których nie łączy z pracodawcą żadna umowa. Taką sytuacją jest np. śmierć pracownika (art. 631 Kodeksu pracy). W tym przypadku pracodawca jest zobowiązany wypłacić świadczenia ze stosunku pracy najbliższej rodzinie pracownika. Osobami uprawnionymi do świadczeń ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, czyli również do zasiłku chorobowego, są: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci - również w ramach rodziny zastępczej oraz rodzice.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia 28 pracowników. Jeden z nich od 30 stycznia 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Ostatnie zwolnienie lekarskie zostało wystawione do 18 marca 2009 r. Pracownik zmarł 22 lutego. Wynagrodzenie chorobowe po zmarłym mężu pracodawca wypłacił żonie, ponieważ nie było innych osób uprawnionych.

Podstawa prawna:

  • art. 65 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 631 Kodeksu pracy,
  • art. 28, art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,
  • art. 67, art. 70 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA