REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracodawca może wypłacić zasiłek chorobowy pracownika innej osobie

Anna Michalska

REKLAMA

Nasz zakład jest uprawniony do wypłaty pracownikom świadczeń chorobowych. Z reguły wszystkie świadczenia przekazujemy na konta bankowe. Jeden z pracowników, ze względów osobistych, zlikwidował konto bankowe. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim i wyjeżdża do sanatorium. Pracownik telefonicznie zwrócił się do nas, aby wynagrodzenie chorobowe i zasiłek wypłacić kuzynowi. Podał imię i nazwisko kuzyna. Czy możemy wypłacić świadczenia innej osobie niż pracownik? Jeżeli tak, to czy powinniśmy zażądać od tej osoby jakiegoś dokumentu?

RADA

Autopromocja

Mogą Państwo wypłacić wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy upoważnionej przez pracownika osobie, ale tylko na podstawie pisemnego upoważnienia. Nie musi to być upoważnienie potwierdzone przez notariusza.

UZASADNIENIE

Płatnik powinien wypłacić wynagrodzenie i zasiłek chorobowy pracownikowi do jego rąk. Jest to najczęściej spotykana sytuacja. Jednak są przypadki, gdy płatnik może wypłacić świadczenie innej osobie. Jeżeli świadczenie ma otrzymać inna osoba, to wypłaca się je na podstawie upoważnienia. Podpis pracownika na upoważnieniu do odbioru świadczenia może być potwierdzony np. przez pracownika zakładu, który jest płatnikiem zasiłku.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby upoważnione zawsze mogą zwrócić się do pracodawcy o wypłatę należnego wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek może być również wypłacony osobie, do rąk której wypłaca się wynagrodzenie lub dochód osoby ubezpieczonej (art. 65 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jednak i w tym przypadku płatnik wypłaca świadczenie takiej osobie wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą lub pisemnym upoważnieniem pracownika.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia 32 pracowników. Jeden z nich jest na zwolnieniu lekarskim od 5 stycznia 2009 r. Pracownik odbiera wynagrodzenie w kasie firmy. Po wynagrodzenie i zasiłek chorobowy za styczeń i luty 2009 r. zgłosiła się matka pracownika przedstawiając pisemne upoważnienie do odbioru świadczeń. Od stycznia 2009 r. matka jest osobą, do rąk której pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie pracownika. Na tej podstawie pracodawca wypłacił świadczenia matce pracownika.

Bez pisemnego upoważnienia wynagrodzenie i zasiłek chorobowy płatnik może wypłacić tylko współmałżonkowi i tylko w przypadkach wskazanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Dotyczy to sytuacji, w której sąd w prawomocnym wyroku nakaże wypłatę wynagrodzenia za pracę lub inne należności przysługujące małżonkowi w całości lub w części do rąk drugiego małżonka. Sąd wydaje takie orzeczenie wówczas, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny, mimo takiego obowiązku. Dodatkowo płatnik ma obowiązek wypłacić należne pracownikowi świadczenia małżonkowi w sytuacji, kiedy w razie przemijającej przeszkody dotyczącej jednego z małżonków, np. choroba lub wyjazd, drugi małżonek może działać w sprawach zwykłego zarządu, np. pobierać bez pełnomocnictwa należności przysługujące drugiemu małżonkowi, kiedy nie ma sprzeciwu drugiego małżonka.

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia ze stosunku pracy są zobowiązaniem pracodawcy wobec pracownika. W niektórych przypadkach uprawnienia te przechodzą na inne osoby, których nie łączy z pracodawcą żadna umowa. Taką sytuacją jest np. śmierć pracownika (art. 631 Kodeksu pracy). W tym przypadku pracodawca jest zobowiązany wypłacić świadczenia ze stosunku pracy najbliższej rodzinie pracownika. Osobami uprawnionymi do świadczeń ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, czyli również do zasiłku chorobowego, są: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci - również w ramach rodziny zastępczej oraz rodzice.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia 28 pracowników. Jeden z nich od 30 stycznia 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Ostatnie zwolnienie lekarskie zostało wystawione do 18 marca 2009 r. Pracownik zmarł 22 lutego. Wynagrodzenie chorobowe po zmarłym mężu pracodawca wypłacił żonie, ponieważ nie było innych osób uprawnionych.

Podstawa prawna:

 • art. 65 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 631 Kodeksu pracy,
 • art. 28, art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,
 • art. 67, art. 70 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA