Kategorie

Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Arkadiusz Mika
Niedawno zatrudniłem absolwenta studiów wyższych, dla którego jest to pierwsza praca w życiu. Pracownik ten ma wskazane w swojej umowie wynagrodzenie jako równowartość obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego. Pracownik otrzymał przy pierwszej wypłacie 900,80 zł. Twierdzi, że zgodnie z zapisem w umowie powinien otrzymać 1126 zł. Nie przyjmuje do wiadomości, że osoby w pierwszym roku pracy obowiązuje niższa stawka. Czy mam rację w tym sporze z pracownikiem?

RADA

Nie ma Pan racji. Ustalając z pracownikiem wynagrodzenie na poziomie obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego powinien Pan wypłacać mu w 2008 r. co miesiąc 1126 zł.

UZASADNIENIE

Dolna granica wynagrodzenia za pracę (na podstawie stosunku pracy) w Polsce została ustanowiona jednolicie bez względu na formę działalności pracodawcy. Wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Pewnym odstępstwem od tej zasady jest wyjątkowa możliwość wynagradzania pracowników w pierwszym roku pracy kwotą stanowiącą równowartość 80% minimalnego wynagrodzenia.

Reklama

Oznacza to, że nie ma regulacji ustanawiającej 2 stawki wynagrodzenia minimalnego - tj. dla osób w pierwszym roku pracy i dla pozostałych. Wynagrodzenie minimalne jest jednolite. Istnieje tylko możliwość wynagradzania pracowników z niewielkim doświadczeniem (lub bez doświadczenia) kwotą 80% tego wynagrodzenia (tj. w 2008 r. - 900,80 zł).

W konsekwencji rację trzeba przyznać Pana pracownikowi. Skoro zawierając umowę o pracę ustalili Państwo w niej, że pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie minimalne, to powinien mu Pan w 2008 r. wypłacać 1126 zł (brutto). Należy uznać, że wynagrodzenie dla tego pracownika zostało określone na wyższym pułapie, niż można to było zrobić.

WAŻNE!

Pracownik w pierwszym roku pracy może zarabiać pełną kwotę wynagrodzenia minimalnego, jeżeli jest taka wola stron stosunku pracy.

Reklama

Jak wynika z pytania, Pana intencją było wynagradzanie pracownika stawką 80% minimalnego wynagrodzenia. W takim razie wskazanie tego wynagrodzenia w umowie mogło wyglądać np. w ten sposób: „pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 80% ogólnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę”. Dodatkowo powinien Pan przekazać pracownikowi informację o aktualnej kwocie tak określonego wynagrodzenia. Informacja taka powinna być ponowiona w przypadku każdej zmiany stawki wynagrodzenia.

Niestety, nie może Pan unieważnić wynagrodzenia ustalonego na poziomie wyższym powołując się na błąd (art. 84 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy). Do tego byłoby bowiem konieczne spowodowanie przez pracownika błędu (nawet bez jego winy - nieświadomie) lub to, że mógłby on błąd z łatwością zauważyć. W tym przypadku zapewne obie strony podpisując umowę o pracę z wynagrodzeniem ustalonym na poziomie minimalnym miały na myśli dwie różne kwoty i obie działały w dobrej wierze.

PRZYKŁAD

W umowie o pracę omyłkowo została wpisana kwota 4300 zł wynagrodzenia zamiast 3400 zł, na którą strony się umówiły. Pracownik, którego dotyczyła umowa, widząc, że pracodawca pomylił się na jego korzyść, udawał, że nie dostrzegł pomyłki. W tym przypadku pomyłka była oczywista i pracodawca po jej dostrzeżeniu może się wycofać z wypłacania takiej kwoty wynagrodzenia. W tym celu, maksymalnie w ciągu roku od wykrycia błędu, musi złożyć pracownikowi na piśmie oświadczenie o popełnieniu istotnego błędu w warunkach umowy.

W przedstawionej sytuacji pozostaje Panu możliwośc zmiany warunków umowy pracownika za porozumieniem stron (jeśli pracownik na to przystanie) lub za wypowiedzeniem (z przyczyn niedotyczących pracownika, czyli z powodu określenia wynagrodzenia pracownika na wyższym poziomie niż było to intencją pracodawcy). Innym rozwiązaniem jest wynagradzanie pracownika na poziomie ogólnie obowiązującego minimum. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że wynagradzanie pracownika na poziomie 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę nie może być długotrwałe. Dotyczy tylko pierwszego roku, za który są odprowadzane za pracownika składki na ubezpieczenia społeczne. Nie wlicza się tu tylko okresów pracy na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Wliczeniu podlegają natomiast okresy pracy na podstawie umowy zlecenia (z wyjątkiem zleceń wykonywanych przez studentów do ukończenia 26. roku życia), stażu absolwenckiego czy pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

art. 6 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.),

rozporządzenie z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r. (DzU nr 171, poz. 1209),

art. 84, art. 88 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?