Kategorie

Działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn (cz. 2)

Tomasz Dróżdż
Działania Unii Europejskiej w kwestii równouprawnienia płci obejmują całokształt ich sytuacji prawnej i faktycznej.

XXI wiek jest wiekiem znaczących zmian w prawach, jakie przysługują kobietom i ich statusowi zawodowemu oraz materialnemu. Jest to problematyka, która wywołuje wiele kontrowersji, także w Polsce. Członkostwo w Unii Europejskiej, która równouprawnienie płci traktuje niezwykle poważnie szczególnie w zakresie zatrudnienia, stawia przed polskimi pracodawcami nowe obowiązki.

Obok zapewnienia niezależności ekonomicznej kobietom „Plan działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn 2006-2010” (KOM(2006) 92) zawiera 5 innych priorytetowych obszarów działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn: pogodzenie życia prywatnego i zawodowego, równe uczestnictwo w podejmowaniu decyzji, wykorzenianie wszelkich form przemocy uwarunkowanej płcią, eliminowanie stereotypów związanych z płcią oraz propagowanie równości płci w stosunkach zewnętrznych oraz polityce rozwoju.

Pogodzenie życia prywatnego i zawodowego

Reklama

Jak podkreśliła Komisja Europejska, polityka ułatwiająca godzenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi wspomaga tworzenie elastycznej organizacji pracy przy jednoczesnym podnoszeniu jakości życia kobiet i mężczyzn. Sami pracodawcy niejednokrotnie przekonują się, że możliwość elastycznej organizacji czasu pracy znacząco zwiększa produktywność, poprawia jednocześnie satysfakcję pracowników i reputację pracodawcy.

Jak pokazują dane statystyczne Unii Europejskiej, niewielu mężczyzn korzysta z urlopu rodzicielskiego lub pracuje w zmniejszonym wymiarze godzin (7,4% mężczyzn wobec 32,6% kobiet). Na kobietach spoczywa w dalszym ciągu główny ciężar opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny wymagającymi opieki. Komisja postuluje, aby zachęcać mężczyzn do przyjmowania na siebie obowiązków rodzinnych, w szczególności przez możliwość korzystania z urlopów rodzicielskich i ojcowskich oraz do dzielenia się urlopem przez rodziców.

Komisja Europejska zobowiązuje się m.in. do:

• wspomagania realizacji celów w dziedzinie opieki nad dziećmi oraz dalszego rozwoju instytucji zapewniających opiekę z wykorzystaniem funduszy strukturalnych oraz wymiany dobrych praktyk,

• wspierania badań dotyczących zawodów w sektorze zdrowia i opieki socjalnej oraz współpracy z organizacjami międzynarodowymi zmierzającymi do pełniejszej klasyfikacji tych profesji.

Równe uczestnictwo w podejmowaniu decyzji

Reklama

Uczestnictwo kobiet w podejmowaniu decyzji nie powinno ograniczać się jedynie do reprezentacji kobiet w organach władzy publicznej. Bardziej interesujący wydaje się udział w zarządzaniu zakładami pracy i uczelniami wyższymi. Równe traktowanie w tej sferze stosunków społecznych należy rozumieć przede wszystkim jako przejrzystość procedur awansu, elastyczny czas pracy i dostęp do opieki nad dziećmi.

Komisja Europejska podkreśla, że zrównoważone uczestnictwo kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji ekonomicznych może się przyczynić do stworzenia bardziej efektywnego i innowacyjnego otoczenia zawodowego i kulturowego oraz do osiągania lepszych wyników gospodarczych. W odniesieniu do wyższych uczelni celem jest osiągnięcie poziomu 25% kobiet na kierowniczych stanowiskach w sferze badań sektora publicznego.

W celu realizacji równego uczestnictwa kobiet w podejmowaniu decyzji Komisja Europejska m.in.:

• będzie monitorować i propagować włączanie problematyki płci do głównego nurtu życia społecznego i politycznego, np. w programie Edukacja i Szkolenia 2010, przez propagowanie dostępu kobiet do kariery naukowej i technicznej w myśl europejskiego celu równoważenia nierówności na tym polu,

• wdroży planowany program „Obywatele dla Europy” przez ujęcie kwestii równoś- ci płci jako jednego z priorytetowych za- gadnień w kontekście uczestnictwa obywatelskiego oraz przez mobilizację istniejących sieci.


Wykorzenianie wszelkich form przemocy uwarunkowanej płcią

Przedmiotem zainteresowania Komisji Europejskiej jest także wyeliminowanie jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet, zarówno w pracy, jak i w domu. Kobiety są najczęstszymi ofiarami przemocy uwarunkowanej przez płeć. Jest ona pogwałceniem podstawowych praw do życia, bezpieczeństwa, wolności, godności oraz poszanowania integralności fizycznej i psychicznej. Podobnie wygląda sytuacja ze zjawiskiem handlu ludźmi. Jest to zbrodnia przeciwko osobie. Jak podkreśla Komisja Europejska, handel ludźmi stanowi współczesną odmianę niewolnictwa, zagrażającego dotkniętym ubóstwem kobietom i dzieciom.

Komisja Europejska w latach 2006-2010 zobowiązuje się m.in. do wspierania państw członkowskich i organizacji pozarządowych w celu eliminacji przemocy uwarunkowanej płcią, w tym także wspierania tworze- nia sieci kontaktów, wymiany dobrych praktyk i wyników badań, a także przez wdrażanie programów pomocy dla ofiar, jak również sprawców, wspomagając państwa członkowskie w tworzeniu krajowych planów działań.

Eliminacja stereotypów związanych z płcią

Polityka Unii Europejskiej w latach 2006-2010 ma się skupiać na zwalczaniu stereotypów przez m.in. szkolenia uświadamiające nauczycieli i studentów. W dziedzinie zatrudnienia dane statystyczne pokazują, że większość kobiet jest nadal zatrudniana w tradycyjnie sfeminizowanych sektorach, zazwyczaj mających mniejsze znaczenie i niżej wynagradzanych. Zajmują one z zasady niższe stanowiska hierarchii zawodowej. Receptą ma być ułatwianie kobietom rozpoczynania kariery w dotychczas nietypowych dla nich sektorach.

Ponadto Komisja Europejska zobowiązała się do:

w wspierania działań służących wykorzenianiu stereotypów związanych z płcią w edukacji, kulturze i na rynku pracy przez uwzględnianie problematyki płci we wszystkich obszarach polityki oraz przez odpowiednie działania szczegółowe, np. w programach edukacyjnych i kulturalnych UE,

w wsparcia kampanii uświadamiających w szkołach i przedsiębiorstwach w dziedzinie krzewienia przełamujących stereotypy ról przypisanych płci oraz rozwijanie dialogu z mediami na rzecz wolnego od stereotypów postrzegania kobiet i mężczyzn.

Propagowanie równości płci w stosunkach zewnętrznych

Propagowanie równości obu płci w Unii Europejskiej nie ogranicza się jedynie do państw członkowskich, ale obejmuje także państwa kandydujące. Jak podkreśla Komisja Europejska, dane państwo, przystępując do Unii Europejskiej, musi w pełni respektować podstawową zasadę równości kobiet i mężczyzn. Jest także zobowiąza- ne zagwarantować ścisłe egzekwowanie prawodawstwa i zapewnić odpowiednie systemy administracji i wymiaru sprawiedliwości.

Tomasz Dróżdż

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?