30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Komu przysługuje urlop w takim wymiarze?
REKLAMA
REKLAMA
- Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego
- Od kiedy dłuższy urlop wypoczynkowy
- Jak liczyć przepracowany rok
- Dodatkowy urlop a utrata stopnia niepełnosprawności
- Udzielanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na pełny etat wynosi:
REKLAMA
- 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
- 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Jednak pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik niepełnosprawny ze stażem pracy krótszym niż 10 lat ma prawo do 30 dni urlopu, a pracownikowi legitymującemu się stażem pracy wynoszącym co najmniej 10 lat przysługuje 36 dni urlopu wypoczynkowego.
Od kiedy dłuższy urlop wypoczynkowy
Pracownik z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności prawo do pierwszego urlopu dodatkowego nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do jednego ze wspomnianych stopni niepełnosprawności.
Pracownik otrzymał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w dniu 17 lipca 2023 r. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownik nabędzie od 17 kwietnia 2024 r. W razie kontynuacji zatrudnienia, pracownik 1 stycznia 2025 r. nabędzie prawo do kolejnego urlopu dodatkowego.
Pracownik zawsze nabywa prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni po przepracowaniu roku - nie ma znaczenia, że rok upłynie np. w styczniu czy sierpniu. Dodatkowe 10 dni urlopu nie są bowiem rozliczane proporcjonalnie. W następnych latach dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownik nabywa zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi urlopu wypoczynkowego, czyli z początkiem roku kalendarzowego.
Jak liczyć przepracowany rok
Przede wszystkim należy pamiętać, że przepracowany rok oznacza rok pozostawania w stosunku pracy. Prawo do dodatkowego urlopu będzie przysługiwało nawet wtedy, gdy pracownik nie wykonywał pracy z powodu choroby i pobierał w tym czasie np. zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne.
Przepracowany rok nie musi być okresem ciągłego zatrudnienia u jednego pracodawcy. Na przepracowany rok składają się zsumowane okresy przepracowane w ramach stosunku pracy u wszystkich kolejnych pracodawców, przy czym za rok uznaje się 365 dni. Do przepracowanego roku nie wlicza się:
- przerw w zatrudnieniu,
- okresów świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych,
- okresów prowadzenia działalności gospodarczej.
Dodatkowy urlop a utrata stopnia niepełnosprawności
W razie utraty znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, albo gdy pracownik zostanie zaliczony do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci on prawa do urlopu, do którego już nabył prawo.
W przypadku gdy pracownik na pewien czas straci stopień niepełnosprawności uprawniający go do dodatkowego urlopu a następnie znowu go uzyska, to nie musi przepracować roku liczonego od dnia następnego po dniu ponownego zaliczenia go do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.
Udzielanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego
Dodatkowy urlop wypoczynkowy jest udzielany według zasad wynikających z Kodeksu pracy, tak jak zwykły urlop wypoczynkowy. Pracownik powinien do 31 grudnia wykorzystać urlop za dany rok. Jeśli to się nie uda, z dniem 1 stycznia kolejnego roku urlop ten staje się urlopem zaległym i pracodawca ma obowiązek udzielić go pracownikowi do 30 września.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy:
- przelicza się na godziny, przyjmując za dzień urlopu liczbę godzin odpowiadającą normie czasu pracy obowiązującej pracownika,
- udziela się w wymiarze godzinowym odpowiadającym pełnej liczbie godzin zaplanowanych do przepracowania danego dnia w rozkładzie czasu pracy,
- w przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy – urlop przelicza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, a później przelicza na godziny.
Podstawa prawna:
- art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 44)
- art. 154, art. 1542 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat