REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Komu przysługuje urlop w takim wymiarze?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wakacje urlop wczasy lato okres wakacyjny urlopowy plaża słońce piasek niebo leżaki parasol wypoczynek urlop wypoczynkowy
30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Komu przysługuje urlop w takim wymiarze?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zwykle pracownikom przysługuje 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego - wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy. Jest jednak wielu pracowników, którym przysługuje urlop w wymiarze 30 dni lub 36 dni. 

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na pełny etat wynosi:

REKLAMA

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Jednak pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik niepełnosprawny ze stażem pracy krótszym niż 10 lat ma prawo do 30 dni urlopu, a pracownikowi legitymującemu się stażem pracy wynoszącym co najmniej 10 lat przysługuje 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Od kiedy dłuższy urlop wypoczynkowy

Pracownik z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności prawo do pierwszego urlopu dodatkowego nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do jednego ze wspomnianych stopni niepełnosprawności. 

Przykład

Pracownik otrzymał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w dniu 17 lipca 2023 r. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownik nabędzie od 17 kwietnia 2024 r. W razie kontynuacji zatrudnienia, pracownik 1 stycznia 2025 r. nabędzie prawo do kolejnego urlopu dodatkowego.

Pracownik zawsze nabywa prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni po przepracowaniu roku - nie ma znaczenia, że rok upłynie np. w styczniu czy sierpniu. Dodatkowe 10 dni urlopu nie są bowiem rozliczane proporcjonalnie. W następnych latach dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownik nabywa zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi urlopu wypoczynkowego, czyli z początkiem roku kalendarzowego.

Jak liczyć przepracowany rok

REKLAMA

Przede wszystkim należy pamiętać, że przepracowany rok oznacza rok pozostawania w stosunku pracy. Prawo do dodatkowego urlopu będzie przysługiwało nawet wtedy, gdy pracownik nie wykonywał pracy z powodu choroby i pobierał w tym czasie np. zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepracowany rok nie musi być okresem ciągłego zatrudnienia u jednego pracodawcy. Na przepracowany rok składają się zsumowane okresy przepracowane w ramach stosunku pracy u wszystkich kolejnych pracodawców, przy czym za rok uznaje się 365 dni. Do przepracowanego roku nie wlicza się:

  •  przerw w zatrudnieniu,
  •  okresów świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych,
  •  okresów prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodatkowy urlop a utrata stopnia niepełnosprawności

W razie utraty znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, albo gdy pracownik zostanie zaliczony do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci on prawa do urlopu, do którego już nabył prawo.

W przypadku gdy pracownik na pewien czas straci stopień niepełnosprawności uprawniający go do dodatkowego urlopu a następnie znowu go uzyska, to nie musi przepracować roku liczonego od dnia następnego po dniu ponownego zaliczenia go do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Udzielanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Dodatkowy urlop wypoczynkowy jest udzielany według zasad wynikających z Kodeksu pracy, tak jak zwykły urlop wypoczynkowy. Pracownik powinien do 31 grudnia wykorzystać urlop za dany rok. Jeśli to się nie uda, z dniem 1 stycznia kolejnego roku urlop ten staje się urlopem zaległym i pracodawca ma obowiązek udzielić go pracownikowi do 30 września. 

Dodatkowy urlop wypoczynkowy:

  • przelicza się na godziny, przyjmując za dzień urlopu liczbę godzin odpowiadającą normie czasu pracy obowiązującej pracownika,
  • udziela się w wymiarze godzinowym odpowiadającym pełnej liczbie godzin zaplanowanych do przepracowania danego dnia w rozkładzie czasu pracy,
  • w przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy – urlop przelicza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, a później przelicza na godziny.

Podstawa prawna:

  • art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 44)
  • art. 154, art. 1542 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

REKLAMA

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

REKLAMA