REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

kalendarz kartki z kalendarza
30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy mają zwykle prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na pełny etat wynosi:

Autopromocja
  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Jednak pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik niepełnosprawny ze stażem pracy krótszym niż 10 lat ma prawo do 30 dni urlopu, a pracownikowi legitymującemu się stażem pracy wynoszącym co najmniej 10 lat przysługuje 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Od kiedy pracownik ma prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego

Pracownik z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności prawo do pierwszego urlopu dodatkowego nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do jednego ze wspomnianych stopni niepełnosprawności. 

Przykład

Pracownik otrzymał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w dniu 17 kwietnia 2023 r. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownik nabędzie od 17 kwietnia 2024 r. W razie kontynuacji zatrudnienia, pracownik 1 stycznia 2025 r. nabędzie prawo do kolejnego urlopu dodatkowego.

Pracownik zawsze nabywa prawo do pierwszego dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni po przepracowaniu roku - nie ma znaczenia, że rok upłynie np. w styczniu czy sierpniu. Dodatkowe 10 dni urlopu nie są bowiem rozliczane proporcjonalnie. W następnych latach dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownik nabywa zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi urlopu wypoczynkowego, czyli z początkiem roku kalendarzowego.

Przepracowany rok - jak liczyć?

Przede wszystkim należy pamiętać, że przepracowany rok oznacza rok pozostawania w stosunku pracy. Prawo do dodatkowego urlopu będzie przysługiwało nawet wtedy, gdy pracownik nie wykonywał pracy z powodu choroby i pobierał w tym czasie np. zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepracowany rok nie musi być okresem ciągłego zatrudnienia u jednego pracodawcy. Na przepracowany rok składają się zsumowane okresy przepracowane w ramach stosunku pracy u wszystkich kolejnych pracodawców, przy czym za rok uznaje się 365 dni. Do przepracowanego roku nie wlicza się przerw w zatrudnieniu, okresów świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych oraz okresów prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodatkowy urlop a utrata stopnia niepełnosprawności

W razie utraty znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, albo gdy pracownik zostanie zaliczony do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci on prawa do urlopu, do którego już nabył prawo.

W przypadku gdy pracownik na pewien czas straci stopień niepełnosprawności uprawniający go do dodatkowego urlopu a następnie znowu go uzyska, to nie musi przepracować roku liczonego od dnia następnego po dniu ponownego zaliczenia go do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Udzielanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Dodatkowy urlop wypoczynkowy jest udzielany według zasad wynikających z Kodeksu pracy, tak jak zwykły urlop wypoczynkowy. Pracownik powinien do 31 grudnia wykorzystać urlop za dany rok. Jeśli to się nie uda, z dniem 1 stycznia kolejnego roku urlop ten staje się urlopem zaległym i pracodawca ma obowiązek udzielić go pracownikowi do 30 września. 

Dodatkowy urlop wypoczynkowy:

  • przelicza się na godziny, przyjmując za dzień urlopu liczbę godzin odpowiadającą normie czasu pracy obowiązującej pracownika,
  • udziela się w wymiarze godzinowym odpowiadającym pełnej liczbie godzin zaplanowanych do przepracowania danego dnia w rozkładzie czasu pracy,
  • w przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy – urlop przelicza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, a później przelicza na godziny.

Podstawa prawna:

  • art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 44)
  • art. 154, art. 1542 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA