reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Egzekwowanie przez pracownika nieprawomocnego wyroku

Egzekwowanie przez pracownika nieprawomocnego wyroku

Pracownik odwołał się od złożonego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę. W pierwszej instancji wygrał - sąd zasądził na jego rzecz 3-miesięczne odszkodowanie, nadając wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności w części dotyczącej 1-miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Nie czekając na uprawomocnienie się wyroku, pracownik zażądał wypłaty kwoty objętej rygorem. Nie chcąc, aby sprawa trafiła do komornika, wypłaciliśmy mu żądaną sumę. Teraz w wyniku naszej apelacji sąd II instancji zmienił wyrok i oddalił powództwo pracownika o odszkodowania, uznając nasze wypowiedzenie za zasadne. Pracownik nie tylko nie ma zamiaru oddać nam wcześniej wypłaconej tytułem odszkodowania kwoty, lecz także jeszcze domaga się od nas odprawy emerytalnej, gdyż w tym czasie przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Czy pracownik ma prawo odmówić zwrotu wypłaconej sumy? Czy możemy z należnej mu odprawy potrącić sobie wypłaconą wcześniej część odszkodowania?

W przypadku nadania wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności pracownik - nie czekając na uprawomocnienie się wyroku - może dochodzić spełnienia zasądzonego świadczenia. Egzekwowanie nieprawomocnego wyroku wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Jeśli sąd II instancji uwzględni apelację pracodawcy i oddali powództwo pracownika, pracownik będzie musiał zwrócić spełnione lub wyegzekwowane już świadczenie.

Jeśli pracodawca wystąpi wcześniej z odpowiednim wnioskiem, sąd II instancji uchylając lub zmieniając wyrok, któremu nadany został rygor natychmiastowej wykonalności, orzeka w orzeczeniu kończącym postępowanie o zwrocie spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia (art. 338 § 1 k.p.c.). Jeśli jednak pracodawca nie złożył takiego wniosku, może uzyskać zwrot wypłaconej pracownikowi kwoty jedynie na drodze sądowej - wnosząc przeciwko pracownikowi odrębny pozew o zapłatę. W takim przypadku uzasadnienia roszczenia pracodawcy należy szukać przez art. 300 k.p. w przepisach Kodeksu cywilnego o nienależnym świadczeniu.

O nienależnym świadczeniu można mówić - w myśl art. 410 § 2 k.c. - jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Do nienależnego świadczenia ma zastosowanie regulacja zawarta w art. 405 k.c., zgodnie z którą, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu (art. 409 k.c.). Tak więc, uchylić się od zwrotu nienależnego świadczenia może tylko ten, kto nie powinien liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu. W orzecznictwie ugruntowany jest pogląd, że strona, która egzekwuje świadczenie zasądzone nieprawomocnym wyrokiem zaopatrzonym w rygor natychmiastowej wykonalności, powinna się liczyć z obowiązkiem zwrotu w razie oddalenia jej powództwa o to świadczenie na skutek apelacji strony przeciwnej. Zatem w opisanej wyżej sytuacji pracownik nie będzie mógł raczej skutecznie powołać się na tę okoliczność, że nie jest już wzbogacony, żeby zatrzymać nienależne mu świadczenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2021 r. (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama