reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Udostępnienie danych o zatrudnieniu i zarobkach pracownika

Udostępnienie danych o zatrudnieniu i zarobkach pracownika

Wystąpił do nas Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z prośbą o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach pracownika. Czy możemy wydać ośrodkowi takie zaświadczenie, czy możemy je wydać tylko samemu pracownikowi?

RADA

 Nie mogą Państwo wydać zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach pracownika bezpośrednio Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej (MOPS). Dopuszczalne jest wydanie takiego zaświadczenia MOPS za zgodą pracownika.

UZASADNIENIE

Co do zasady, pomoc społeczna jest udzielana na wniosek osoby zainteresowanej. Oprócz wniosku osoba zwracająca się o przyznanie świadczeń jest zobowiązana udokumentować fakt, że spełnia ustawowe wymagania, aby pomoc otrzymać.

Sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc socjalną ustala się m.in. na podstawie:

• zaświadczenia pracodawcy o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia, zawierającego informacje o wysokości potrąconej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz składki na ubezpieczenie chorobowe oraz

• zaświadczenia pracodawcy o okresie zatrudnienia, w tym o okresach, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, oraz o okresach nieskładkowych.

Ustalając prawo do świadczeń z pomocy społecznej pracownicy socjalni mogą także zwrócić się do sądów, organów i jednostek organizacyjnych o udzielenie informacji mających znaczenie dla rozstrzygnięcia o przyznaniu lub wysokości świadczeń z pomocy społecznej. Na tej podstawie mogą zwrócić się do pracodawcy o udzielenie informacji dotyczących zatrudnienia pracownika oraz wysokości osiąganego przez niego wynagrodzenia. Jednak to uprawnienie nie jest równoznaczne z prawem do żądania wystawienia zaświadczenia o zarobkach pracownika. Na pytanie pracownika socjalnego pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni, udzielić informacji (odpowiedzi), nie zaś wystawiać zaświadczenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama