Kto może odbierać wynagrodzenie pracownika?
REKLAMA
REKLAMA
W pierwszej kolejności pracodawca może wypłacić wynagrodzenie małżonkowi pracownika.
REKLAMA
Wynagrodzenie do ręki
Wynagrodzenie musi być wypłacone do rąk pracownika. Jednak na pisemny wniosek pracownika wynagrodzenie może być wypłacane na rachunek bankowy.
W sytuacji, gdy pracownik nie może odebrać osobiście swojego wynagrodzenie, może zostać wówczas wypłacone osobie trzeciej.
Niezbędne pełnomocnictwo
Osoba, która chce odebrać wynagrodzenie za pracownika, musi posiadać do tego pełnomocnictw udzielone przez pracownika.
Pełnomocnictwo należy udzielić w formie pisemnej. Powinno się w nim znaleźć stwierdzenie, że osoba trzecia jest uprawniona przez pracownika do odebrania należnego mu wynagrodzenia.
Zobacz: Jakie jest wynagrodzenie chałupników?
Tylko pisemne pełnomocnictwo upoważnia pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia pracownika innej osobie.
W przypadku, kiedy pracodawca wypłaci wynagrodzenie osobie trzeciej, która nie posiada pełnomocnictwa, pracownikowi będzie przysługiwało roszczenie wobec pracodawcy.
Małżonek odbiera wynagrodzenie
Jeśli małżonek pracownika będzie odbierał jego wynagrodzenia, wtedy pełnomocnictwo nie będzie wymagane.
Przepisy mówią, że w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy.
Współmałżonek może odebrać wynagrodzenie pracownicze, jeśli:
- małżonkowie muszą pozostawać we wspólnym pożyciu (nie są w separacji)
- pracownik nie sprzeciwił się wypłacie wynagrodzenia do rąk współmałżonka; sprzeciw taki może być złożony w jakiejkolwiek formie, także ustnej, niezbędne będzie wówczas wykazanie, że złożenie oświadczenia miało miejsce,
- pracownik nie może odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody.
Przeszkoda uniemożliwiająca wypłatę wynagrodzenia do rąk pracownika musi być przemijająca. Oznacza to, że jest wywołana sytuacją, która skutecznie uniemożliwia lub utrudnia odebranie przez pracownika osobiście należnego mu wynagrodzenia.
Za przemijającą przeszkodę można uznać niespodziewany wyjazd, podróż służbową czy chorobę.
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
Pracownik pobierając swoje wynagrodzenie (do rąk własnych) musi potwierdzić to w dokumentacji płacowej sporządzonej przez pracodawcę. Na przykład przez pokwitowanie odbioru gotówki. Osoba, która pobiera wynagrodzenie w imieniu pracownika, też ma obowiązek potwierdzenia otrzymania wynagrodzenia.
Sąd nakazuje wypłaty wynagrodzenia do rąk małżonka
Małżonkowie mają obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny związanych m.in. z wychowaniem dzieci, zaspokajaniem potrzeb materialnych wspólnych i indywidualnych.
W przypadku, jeżeli pracownik małżonek lub rodzic, na którym ciążą obowiązki alimentacyjne nie wywiązuje się z nich, sąd na wniosek współmałżonka może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę było w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.
Współmałżonek może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie nakazu jeśli:
- małżonek nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodzinnych lub czyni to w sposób niewystarczający,
- małżonkowie muszą razem mieszkać i prowadzić wspólne gospodarstwo domowe, tzn. muszą pozostawać we wspólnym pożyciu.
Sąd w nakazie zobowiązuje pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia nie pracownikowi, lecz jego współmałżonkowi.
Wynagrodzenia będzie w takiej sytuacji rozumiane szeroko. Będzie obejmował płacę zasadniczą, dodatki, np. funkcyjne, za pracę w godzinach nadliczbowych, ale też ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz premie regulaminowe i uznaniowe.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat