REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może odbierać wynagrodzenie pracownika?

Czy małżonek pracownika może odebrać jego wynagrodzenie?
Czy małżonek pracownika może odebrać jego wynagrodzenie?

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie pracownik znajduje się pod ochroną. Oznacza to, że pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia. Jednak może zdecydować, komu będzie ono wypłacane.

W pierwszej kolejności pracodawca może wypłacić wynagrodzenie małżonkowi pracownika.

Autopromocja

Wynagrodzenie do ręki

Wynagrodzenie musi być wypłacone do rąk pracownika. Jednak na pisemny wniosek pracownika wynagrodzenie może być wypłacane na rachunek bankowy.

W sytuacji, gdy pracownik nie może odebrać osobiście swojego wynagrodzenie, może zostać wówczas wypłacone osobie trzeciej.

Niezbędne pełnomocnictwo

Osoba, która chce odebrać wynagrodzenie za pracownika, musi posiadać do tego pełnomocnictw udzielone przez pracownika.

Pełnomocnictwo należy udzielić w formie pisemnej. Powinno się w nim znaleźć stwierdzenie, że osoba trzecia jest uprawniona przez pracownika do odebrania należnego mu wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jakie jest wynagrodzenie chałupników?

Tylko pisemne pełnomocnictwo upoważnia pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia pracownika innej osobie.

W przypadku, kiedy pracodawca wypłaci wynagrodzenie osobie trzeciej, która nie posiada pełnomocnictwa, pracownikowi będzie przysługiwało roszczenie wobec pracodawcy.

Małżonek odbiera wynagrodzenie

Jeśli małżonek pracownika będzie odbierał jego wynagrodzenia, wtedy pełnomocnictwo nie będzie wymagane.

Przepisy mówią, że w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy.

Współmałżonek może odebrać wynagrodzenie pracownicze, jeśli:

 • małżonkowie muszą pozostawać we wspólnym pożyciu (nie są w separacji)
 • pracownik nie sprzeciwił się wypłacie wynagrodzenia do rąk współmałżonka; sprzeciw taki może być złożony w jakiejkolwiek formie, także ustnej, niezbędne będzie wówczas wykazanie, że złożenie oświadczenia miało miejsce,
 • pracownik nie może odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody.

Przeszkoda uniemożliwiająca wypłatę wynagrodzenia do rąk pracownika musi być przemijająca. Oznacza to, że jest wywołana sytuacją, która skutecznie uniemożliwia lub utrudnia odebranie przez pracownika osobiście należnego mu wynagrodzenia.

Za przemijającą przeszkodę można uznać niespodziewany wyjazd, podróż służbową czy chorobę.

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

Pracownik pobierając swoje wynagrodzenie (do rąk własnych) musi potwierdzić to w dokumentacji płacowej sporządzonej przez pracodawcę. Na przykład przez pokwitowanie odbioru gotówki. Osoba, która pobiera wynagrodzenie w imieniu pracownika, też ma obowiązek potwierdzenia otrzymania wynagrodzenia.

Sąd nakazuje wypłaty wynagrodzenia do rąk małżonka

Małżonkowie mają obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny związanych m.in. z wychowaniem dzieci, zaspokajaniem potrzeb materialnych wspólnych i indywidualnych.

W przypadku, jeżeli pracownik małżonek lub rodzic, na którym ciążą obowiązki alimentacyjne nie wywiązuje się z nich, sąd na wniosek współmałżonka może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę było w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.

Współmałżonek może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie nakazu jeśli:

Autopromocja
 • małżonek nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodzinnych lub czyni to w sposób niewystarczający,
 • małżonkowie muszą razem mieszkać i prowadzić wspólne gospodarstwo domowe, tzn. muszą pozostawać we wspólnym pożyciu.

Sąd w nakazie zobowiązuje pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia nie pracownikowi, lecz jego współmałżonkowi.

Wynagrodzenia będzie w takiej sytuacji rozumiane szeroko. Będzie obejmował płacę zasadniczą, dodatki, np. funkcyjne, za pracę w godzinach nadliczbowych, ale też ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz premie regulaminowe i uznaniowe.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  REKLAMA

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - wyniki. Zwycięzca, podium i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  REKLAMA