Brak konieczności zmiany treści układu
REKLAMA
W tym przypadku nie jest konieczna zmiana treści układu zbiorowego pracy.
REKLAMA
Nie jest korzystne dla pracodawców przepisywanie do treści układu uregulowań ustaw czy rozporządzeń, gdyż pojawiają się wątpliwości w razie zmiany tych aktów. Zmiana definicji dyskryminacji pośredniej od 1 stycznia 2009 r. jest na korzyść pracownika w porównaniu z poprzednio obowiązującym stanem prawnym i obejmuje więcej zachowań. Pracownik jest obecnie w większym stopniu chroniony przed dyskryminacją pośrednią niż przed nowelizacją.
Jeżeli postanowienia układu zbiorowego zawierają definicję dyskryminacji w poprzednio obowiązującym brzmieniu, oznacza to, że układ jest mniej korzystny dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy. Zgodnie z art. 9 § 2 k.p. postanowienia układów zbiorowych pracy nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Oznacza to, że te postanowienia układu zbiorowego nie obowiązują, a zamiast nich stosuje się odpowiedni przepis kodeksu pracy. Wniosek taki wynika także z art. 9 § 4 k.p., zgodnie z którym postanowienia układów zbiorowych pracy naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują.
Z powyższego wynika, że nie jest konieczna zmiana postanowień układu zbiorowego pracy w celu zachowania stanu zgodności z prawem. Natomiast jeżeli układ będzie w przyszłości zmieniany, warto usunąć z niego definicję dyskryminacji pośredniej i inne przepisy będące kopią kodeksowych i zastąpić je ogólnym odwołaniem do kodeksu pracy, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Podstawa prawna:
- art. 9 § 2 i § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat